Lajmet nga Ekonomi

Ankandet e obligacioneve, qeveria merr hua 38.42 milionë euro

Qeveria shqiptare ka zhvilluar gjatë ditës së djeshme ankandin e parë të obligacioneve në euro, në tregun e brendshëm financiar, me qellimin për të perfituar nje borxh total në vlerën e 40 milionë eurove. Ndryshe nga ankandet e bonove ku …

Bankat në Shqipëri trefishuan fitimet për 6 mujorin e parë të 2014

Tirane- Sistemi bankar e ka mbyllur gjysmën e parë të vitit me fitime mjaft të larta, në nje kohë kur shumica e bankave arritën rezultate financiare pozitive. Të dhënat e publikuara nga shoqata shqiptare e bankave kane konstatuar se në …

Biznesi i propozon qeverisë rishikim të paketës fiskale për 2015

Tirane- Biznesi shqiptar propozon ndryshime për të gjitha ligjet e miratuara deri më tani nga qeveria Rama. Një një deklaratë për shtyp kreu i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Nikolin Jaka u shpreh se brenda tetorit Dhoma e Tregtisë do …

Kosovë, Inflacioni në nivele të ulëta, rritje e lehtë me 0.1%

Inflacioni në Kosovë përgjatë muajit Korrik ka mbetur ne nivele te ulëta në 0.8%. Të dhënat zyrtare te publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosoves kanë konstatuar se krahasuar me një muaj më parë, indeksi I inflacionit në baza vjetore …

Ankandet e Bonove, qeveria ka marrë edhe 2 mld lekë borxh

Qeveria shqiptare ka vazhduar edhe gjatë javës që lamë pas huamarrjen në tregun e brendshem me interesa minimale. Ne ankandin e fundit të zhvilluar në fundjave nga Banka e Shqiperise qeveria ka arritur të marrë edhe 2 miliardë lekë borxh. …

‘Ksamili ka ende nevojë për energji elektrike, Qeveria është në dijeni’

Ksamil- Në 9 maj të 2013 në Ksamil nisën punimet për linjën 20 Kwh. Mbarimi i këtij investimi do ta gjente Ksamilin për sezonin turistik “Verë 2013”me energji elektrike të normalizuar. Kështu është deklaruar atëherë nga ish – drejtori i …

Euro vijon të qëndrojë e fortë në treg, në nivel të lartë përballë lekut

Tiranë- Ardhja e emigrantëve dhe turistëve të huaj nuk ka ndikuar aspak në shvlerësimin e monedhës europiane. Edhe pse akutalisht ndodhemi në mes të sezonit turistik, euro vijon të ketë një pozicion të fortë ndaj lekut shqiptar. Në tregun e …

Çmimet e apartamenteve në tregun e lirë në Tiranë e rrethe për vitin 2014

Tiranë – Ka hyrë në fuqi te premten e 15 gushtit, vendimi i Qeverisë për miratimin e kostos mesatare të ndërtimit të banesave nga Enti Kombëtar i Banesave për vitin 2014. Krahas këtyre çmimeve, në vendim jepen edhe çmimet mesatare …

Berisha, pensionistëve: Protestoni, të ulet mosha e pensionit si në Gjermani

Tiranë – Kryeministri Berisha fton pensionistët të protestojnë kundër rritjes së moshës së pensionit pikërisht në ditën kur Gjermania ka vendosur ta ulë atë nga 65 në 63 vjeç. Duke e krahasuar këtë vendim të qeverisë gjermane me atë që …

Bursat botërore shënojnë rritje

Tregjet më të rendësishme financiare në kontinentin europian kanë njohur rritje gjatë sesionit të djeshëm edhe pse vëmendja e investitorëve vazhdon të jetë e fokusuar tek situata midis Rusisë dhe Ukrainës. Indeksi pan europian Euro-Stoxx 600 njohu rritje me rreth …

Angli, bie papunësia, niveli më i ulët që nga viti 2008

Angli- Papunësia në Mbretërinë e Bashkuar është pozicionuar në nivelin më të ulët në pothuajse 6 vitet e fundit. Të dhënat e publikuara së fundmi nga Zyra Kombëtare eStatistikave kanë treguar se në fund të muajit qershor papunësia ra në …

Rritja ekonomike në Europë, bie Gjermania, ndalet Franca, Italia vulos me recesion

Rimëkëmbja në tre ekonomitë më të fuqishme të Eurozonës është ndalur në tremujorin e dytë të këtij viti, duke nënvizuar edhe njëherë brishtësinë e bllokut si pasojë e inflacionit të ulët dhe krizës në Ukrainë. Të dhënat e publikuara në …

Moody’s: Shqipëria me vlerësimin B1, ekonomia mbetet e qëndrueshme

Agjencia e Vlerësimit të Kreditit, Moody’s ka konfirmuar vlerësimin B1 për obligacionet e qeverisë shqiptare, ndërsa parashikimi i kësaj agjencie ka mbetur në parametra të qëndrueshëm. Në raportin e saj Agjencia prestigjioze e Vlerësimit të Kreditit Moody’s rradhit disa faktorë …

CEZ, Ambasadorja çeke nga Korça: Akuzat e opozitës, ndikim negativ

Korçë- Dy ditë pasi përcolli qëndrimin zyrtar të qeverisë çeke se marrëveshja e qeverisë shqiptare me kompaninë CEZ,  e kundërshtuar nga PD, ishte një kompromis miqësor mbi kërkesat legjitime të palëve, reagon dhe ambasadorja çeke. Përfaqësuesja diplomatike e Pragës në …

FMN në 26 Gusht në Tiranë, analizë sistemit financiar

Tirane- Një mision i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) pritet të mbërrijë në 26 gusht në Tiranë ku në dy javë do të zhvillojë takime zyrtare mbi situatën ekonomiko-financiare shqiptare. Burime të ministrisë së Financave bënë të ditur sot për ATSH-në, …

Marrëveshja me CEZ, PD: Shqiptarëve do u rritet edhe çmimi i energjisë

Tirane-  Marrëveshja e qeverisë me CEZ ishte sot sërish në fokus të deklaratave nga selia blu. Ish-zëvendës ministri i Energjetikës, Enno Bozdo tha se janë shqiptarët ata që do të vuajnë pasojat e kësaj marrëveshje korruptive edhe me rritjen e …

Karburanti “Exxon Mobil” në Shqipëri, gjigandi studioi 5 vjet tregun dhe zgjodhi “Kastratin”

Karburanti i cilësisë më të lartë të gjigandit amerikan “Exxon Mobil” që nga mesi i muajit gusht është prezent edhe në Shqipëri në pikat e kompanisë së karburanteve “Kastrati”. Marrëveshja që solli këtë prodhim në Shqipëri është firmosur ditë me …

MEI: Në 2015 thellohet liberalizimi i tregut të energjisë

Tiranë – Ministria e Energjisë dhe Industrisë po harton një ligj të ri për sektorin e energjisë elektrike, që parashikon ndryshim të modelit të tregut me synim liberalizimin më tej të tij, mundësi për ristrukturimin e kompanive publike, në përshtatetje me …

Vjedhja, Meksi – Brahos: Mik, je gabim, 3 dorëheqjet tona fusin Bankën në ngërç

Tiranë – Ermelinda Meksi, një nga anëtarët e Këshillit Mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë, i ka bërë të ditur kreut të Komisionit të Sigurisë në Kuvend, Spatak Brahos, se nëse ajo dhe dy kolegët e saj do të jepnin dorëheqjen …

Çekia mirëpret marrëveshjen qeveri-CEZ, ishte kompromis, PD: Rama po i qeveris mirë

Tirane- Çekia e vlerëson marrëveshjen e qeverisë shqiptare me kompaninë Cez, si një kompromis miqësore mbi kërkesat legjitime të palëve. E detyruar nga akuzat e opozitës, Çekia, nëpërmjet zërit të sajë zyrtar ne vendin tonë, selinë diplomatike çeke, ka theksuar …

Kompania “Kastrati” , partner ekskluziv i “Exxon Mobil” për Shqipërinë e rajon

Gjigandi botëror i prodhimit dhe tregëtimit të karburanteve “Exxon Mobil” me një xhiro mesatare vjetore mbi 600 miliardë USD në vit, vjen për herë të parë në Shqipëri. Më në fund edhe perdoruesit shqiptarë të automjeteve do të kenë mundësi …

Sigurimet, Veliaj: S’jemi policë as ‘baby sitter’ të kontrollojmë çdo ndërmarrje

Nëse doni të keni një pension të merituar pas 40 vitesh, atëherë duhet të këmbëngulni vetë pasi qeveria nuk ka mjaftueshëm burime njerëzore për të luftuar informalitetin në tregun e punës. Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë ka pranuar publikisht …

CEZ, PD: Vjedhjen e shekullit Rama kërkon ta mbulojë me batuta në Twitter

Tirane- Partia Demokratike përsëriti sot apelin drejtuar qeverisë dhe maxhorancës për të bërë transparencë sa i takon marrëveshjes së ndërmjetësimit me CEZ. Përmes një deklarate të lexuar sot paradite nga Enno Bozdo, akuzohet kryeministri Edi Rama se po anashkalon dhe …

Rama: Vajtuesit e groposën sistemin, Braçe: Palaçot as hapën gjyq ndaj CEZ

Tiranë – Kryeministri Rama dhe kreu i Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçe, i kanë kthyer një përgjigje nëpërmjet rrjeteve sociale, opozitës për akuzat e saj ndaj marrëveshjes së Qeverisë me kompaninë çeke të energjisë CEZ. “PD është kundër marrveshjes me …

Spaho: Paratë të sigurta në bankë, kurse CEZ-i do t’iu kushtojë shtrenjtë

Tiranë – Sa rrezikohet sistemi bankar në Shqipëri pas skandalit të vjedhjes së 713 milionë lekëve nga Thesari i shtetit? Eksperti i ekonomisë, Mateo Spaho, i ftuar në studion “Ora News” ka deklaruar se “shqiptarët duhet të rrinë të qetë, …

Fier, nis projekti i bulevardit, ja si do të bëhet “Jakov Xoxa”

Fier – Kanë nisur sot punimet për rikonstruksionin e bulevardit “Jakov Xoxa” në qytetin e Fierit. Bashkia e këtij qytetit ka njoftuar se punimet e nisura kanë konsistuar fillimisht në spostimin e pemëve, të cilat pengojnë punimet e më pas …

Lushnje, izraelitët trainojnë fermerët për plehërimin e pemishteve me ujitje

Tiranë – Ekspertë izraelitë të bujqësisë kaë filluar të trajnonë fermerë lushnjarë dhe sarandiotë, në kuadër të një projekti që ka nisur kompania e sukseshme izraelite “Netafim” me projektin amerikan “AAC Lushnja”. Trainimi i fermerëve po bëhet konkretisht në terren, …

Performancë pozitive e tregjeve financiare, humbje bursa e Italisë dhe Spanjës

Tregjet më të rëndësishme financiare në kontinentin Europian janë mbyllur në rritje gjatë sesionit të djeshem duke vazhduar përformancën positive pas humbjeve të thella të javës së kaluar. Indeksi pan europian eurofirst 300 u rrit me 0.4% ndërkohë që humbje …

Italia sërish në recension, shifra rekord të papunësisë

Itali- Pavarësisht pritshmërive dhe premtimeve të shumta të qeverisë Renzi, ekonomia italiane është përballur për të dytin tre-mujor rradhazi me tkurrje ekonomike. Të dhënat zyrtare të publikuara pak çaste më parë kanë treguar se ekonomia italiane ka rënë përsëri në …

Shoqata Shqiptare e Bankave garanton: Aktiviteti bankar vijon normalisht

Shoqata Shqiptare e Bankave (AAB) përmes një njoftimi për shtyp kërkon të sigurojë publikun por edhe klientët e bankave tregtare në vend, se aktiviteti i bankave tregtare vijon normalisht. Një reagim I tillë vjen pas skandalit të zbulaur të vjedhjes …

PD, Mima: Avokati i Shqipërisë u përjashtua nga negociatat me CEZ

Partia Demokratike ka shprehur një tjetër shqetësim në lidhje me marrëveshjen mes CEZ dhe qeveisë shqiptare, sipas saj nga kjo marrëveshje është përjashtuar Avokati i Shtetit. Në një dalje për mediat nga selia blu, deputeti Florion Mima shprehet se përveç …

Ekonomia dhe investimet e huaja, Paskali: Ekzistueset ti futim në prodhim, të thithim të reja

Tiranë- Rritja e investimeve të huaja, por dhe futja e atyre ekzistuese në prodhim me qëllim hapjen e vendeve të reja të punës mbetet objektivi Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Tregëtisë dhe Sipërmarrjes për 300 ditëshin e dytë. Numri dy i …

Franca kërkon ndihmën e Gjermanisë për rritjen ekonomike

Presidenti francez, François Hollande i bëri thirrje Gjermanisë së kancelares, Angela Merkel për një mbështetje më të madhe për rritjen ekonomike dhe përfshirjen në politikat e jashtme. ”Ne nuk kërkojmë ndonjë privilegj nga Gjermania, por një mbështetje më të fortë …

Kallëzohet në Prokurori, ish-kreu i KESH-it, Velaj për 585 mijë USD dëm

Tiranë – Kontrolli i lartë i Shtetit ka kallëzuar në Prokurori ish-Drejtorin e Përgjithshëm të KESH-it, Halit Velaj, që e ka drejtuar atë në vitin 2013, i emëruar nga Qeveria “Berisha”. Po ashtu, KLSH_ja kallwzuar edhe drejtuesin e HEC-it të …

Vjedhja e thesarit, Banka: Larguam përgjegjësit, ja emërimet e reja

Tirane- Banka e Shqipërisë njofton largimet nga detyra të një sërë punonjësish në Departamentin e Emisionit aty ku dhe ka ndodhur vjedhja e 7.13 milionë dollarëve. Gjithashtu janë marrë masat për të mos cënuar normalitetin e të gjithë veprimtarisë së …

Air Serbia fillon fluturimet Tiranë–Beograd

Tirana International Airport (TIA) do të përurojë më 23 Shtator 2014, fluturimin e parë nga Beogradi në Tiranë. Kompania kombëtare e fluturimit Air Serbia do të operojë tre herë në javë – të martave, të enjteve dhe të dielave – …

Miratohet marrëveshja me CEZ, Gjiknuri: Shpëtuam vendin nga kolapsi energjitik

Kuvendi miraton me 85 vota pro Projektligjin “Për miratimin e marrëveshjes për zgjidhen me mirëkuptim, ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Shoqërisë CEZ, e cila kërkonte një shumicë të cilësuar. Ky projektligj mori edhe votën pro të Tahir Muhedinit të PDIU. …

Mirditë, dëshmia tronditëse nga HEC-i: Galeri mesjetare, pune pa sigurime dhe kërcënim

Mirditë – Punonjësit e HEC-it të Qafë Mollës në të cilën operon firma turke në Mirditë punojnë në kushte mesjetare në galeritë ku nuk ka as harqe dhe as masa të tjera sigurimi. Ky fakt dhe disa të tjerë kanë …

Miratohet vlera e pronës për secilin qark të Shqipërisë

Tiranë – Këshilli i Ministrave vendosi gjatë mbledhjes së sotme për miratimin e vlerës së pronës për secilin qark të Republikës së Shqipërisë. Më poshtë vendimi i plotë i Keshillit te Ministrave. V E N D I M PËR MIRATIMIN …

Banka e Shqipërisë mban të pandryshuar normën e interesit, në 2.5%

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë mori sot  në shqyrtim dhe miratoi Deklaratën e Politikës Monetare të Bankës së Shqipërisë për gjashtëmujorin e parë të vitit 2014. Pasi u njoh me zhvillimet më të fundit ekonomike e monetare në vend, …

Vjedhja e Bankës, Fullani: Teknologjia funksionoi, por disa punonjës s’bënë detyrën

Tiranë – Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, ka deklaruar sot në një konferencë për shtyp se teknologjia funksionoi por moskryerja e detyrës së disa personi  me rregullat shkaktoi përvetësimin e parave. Një javë pas zbulimit të vjedhjes skandaloze …

Ahmetaj: Do të bashkojmë dy institucionet QKR dhe QKL

Tirane-Në krye të 300 ditëve të punës Ministri i Ekonomisë Arben Ahmetaj ndërsa ka rënditur arritjet ka lajmëruar një revolucion në skemën e regjistrimit të bizneseve shqiptare e të huaja. “Kemi marrë një iniciativë të përbashkët të mbështetur edhe nga …

Tabaku: Statistikat tregojnë formalizim, jo hapje të vendeve të reja të punës

Tiranë – Të dhënat tregojnë për formalizim, por jo për hapje të vendeve të reja të punës dhe e vetmja rritje e punësimit për shqiptarët ka ndodhur në sektorët e shërbimit e tregtisë, dy sektorë që vështirë se mund të …

Gjiknuri: Do i japim fund kaosit në minierat e Bulqizës

Brenda pak muajve do t’i japim fund kaosit të krijuar me minierat në Bulqizë. Ky ka qenë premtimi i ministrit të Industrisë dhe Energjisë Damian Gjiknuri gjatë prezantimin të punës së këtij institucioni në 300 ditët e para. Gjithashtu Gjiknuri …

Berisha: Rritja e borxhit, organizmat e huaja janë bashkëfajtore me qeverinë

Tiranë – Ish-Kryeministri Berisha i ka bërë thirrje institucioneve ndërkombëtare të mbikqyrin fondet borxh që i kanë dhënë qeverisë së mafias, pasi në këtë kundërt, ato janë bashkëfajtorë me të për rritjen e borxhit të popullit shqiptar në mënyrë të …

Basha: Do bëjmë opozitë nga tryezat e ekspertëve se Kuvendi strehon krimin

Tiranë – Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka deklaruar sot se opozita do ta thotë fjalën e saj tani e tutje, nga tryezat e ekspertëve të çdo fushe, në kushtet kur Kuvendi është kthyer “në strehë për krimin dhe kriminelët.” …

CEZ, Gjiknuri: Berisha pagoi lobuesit e “Patton Boggs”, jo zyrën avokatore. Të hetohet

Tirane- Mazhoranca kërkon përgjegjësi penale për ish-kryministrin Sali Berisha në lidhje me situatën që u krijua me CEZ. Kreu i komisionit të Ekonomisë, Erjon Brace si dhe ministri Damian GJiknuri thanë se Berisha abuzoi duke duke paguar kontrata deri në …

HEC-et, nisin procedurat për anulimin e 14 kontratave koncensionare, Ja lista

Ministri i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri ka firmosur fillimin e procedurave për prishjen e 14 kontratave koncesionare për ndërtimin e 30 hidrocentraleve. “Në vijim të procesit të verifikimit të përmbushjes së detyrimeve të koncesionarëve sipas kontratave të lidhura midis …

Haxhinasto paralajmëron koncesionarët: Penalitete abuzuesve

Tiranë – Të gjithë koncensionarët që abuzojnë me cilësinë e rrugëve do të përballen me penalitete të ashpra. Duke folur në analizën e 300 ditëve ministri i Transporteve, Edmond Haxhinasto,  ka paralajmëruar  reform në ligjin e prokurimeve publike gjatë .Sipas Haxhinastos …

Subvencionet, Panariti: Do ulim abuzimet, numër jeshil për të denoncuar

Një mijë e 700 fermerë janë shpallur fitues të fondeve për subvencion. Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti deklaroi se do të bëhet gjithçka për të ulur abuzimet në mënyrë që paratë të përfundojnë në destinacion. Subvencionet janë dhënë kryesisht në …

Eksporti, Eksperti i Harvardit: Ndiqni praktikën e Sherebelës edhe për domatet

Bujqësia shqiptare e të ardhmes do të jetë një model në miniaturën e amerikanëve. Kjo pasi një ekspert i Harvardit ka hartuar një strategji të re për prodhimet në bujqësi. Ricardo Hausmann drejtori iqendrës së Harvardit për Zhvillimin e Jashtëm …

Specialisti Fadil Kepi: Në Itali gruaja del në pension 66 vjeç, vetëm ne duam 67

Tirane- Fadil Kepi, një njohës shumë i mirë i ligjeve të sigurimeve shoqërore specialist dhe ish drejtor i Institutit të Sigurimeve Shoqërore në Tiranë shpreh pakënaqësi ndaj pr/ligit për reformën në pensione. Specialisti i cili për vite të tëra, përmes …

BSH padit 2 punonjësit e saj, akuzohen se përvetësuan paratë që kishin në ngarkim

Banka e Shqipërisë bëri kallzim penal për dy punonjës të saj pasi akuzohen për përvetësimin e vlerave monetare në ngarkim. Dy punonjëset, e identifikuara me inicialet A.B dhe M.B  janë pjesë e Departamentin e Emisionit dhe Banka e Shqipërisë njofton …

Cani: Objektivi ynë, shlyerja e borxhit deri në maj të 2015

Në analiznë e 300 ditëve të punës së Ministrisë së Financave janë prezantuar arritjet në fushën e financave, në dogana dhe tatime. Në fjalën e tij ministri Shkëlqim Cani u ndal te shlyrja e borxhit. Ai u shpreh se objektiv …

Huaja e BERZH për rrugët e Tiranës, Fino kundër ndryshimeve: Paratë për këshillime kur projekti ka mbaruar

Në komisionin e Ligjeve dy deputetë socialistë kanë votuar kundër ratifikimit të dokumenteve ndryshues të marrëveshjes së huasë, ndermjet Republikës së Shqipërisë dhe BERZH, për projektin e zhvillimit të rrugëve bashkiake të Tiranës” Kundër këtij pr/ligji janë shprehur deputetët e …

Rregulla të reja për karburantet, në autostradë një në çdo 15 km

Qeveria ka miratuar në mbledhjen e djeshme të Këshillit të Ministrave kriteret e reja që pikat e karburanteve duhet të zbatojnë për distancën dhe parametrat teknike që lidhen me shërbimin e sigurinë. Vendimi u miratua nga qeveria me propozim të …

Qeveria kompenson pronarët për shpronësimet e bëra në 4 rrugë dhe 4 HEC-e

Tiranë – Qeveria ka firmosur sot kompensimin për të shpronësuarit që preken nga ndërtimi i 4 segmenteve rrugore dhe ka firmosur gjithashtu, kompensimin që shoqëria “Ayean As Energy” sh.a. do të paguajë për tokat e zëna nga HEC-et. Qeveria ka …

Legalizimet, Invalidët s’do paguajnë për truallin. Me ndihmë ekonomike ulet 30 %

Tiranë – Qeveria shqiptare përcaktoi sot si do të kryhet pagesa dhe çmimet e tokave që janë zënë nga qytetarët për të ngritur shtëpi pa leje. Gjithashtu, ka sqaruar se cilët kategori nuk do të paguajnë dhe kush do të …

Akciza, Doganat fushatë ndërgjegjësimi dhe kontrolli për zbatimin e ligjit

Fushata e Ndërgjegjësimit dhe Kontrollit për Zbatimin e Ligjit për Akcizën ka hyrë tashmë në muajin e saj të dytë. Në një njoftim për mediat Drejtoria e Doganave thotë se “gjatë këtij muaji do të ushtrohen një numër i konsiderueshëm …