Lajmet nga Ekonomi

Parashikimi i FMN për 2017, rritja ekonomike për Shqipërinë 3.7%

Fondi Monetar Ndërkombëtar në raportin më të fundit “Panorama Ekonomike Globale, prill 2017”, parashikon rritje ekonomike në 3.7% për Shqipërinë dhe sipas në 2018 pritet 4.1%. Rritje ekonomike pritet edhe për Kosovën në 3.5%, ndërsa rimëkëmbje të ngadaltë parashikon FMN …

Gjermania dhe Zvicra japin 47 mln euro kredi për 8 ujësjellës-kanalizime

Qeveria shqiptare ka firmosur marrjen e kredisë prej 47 mln euro për ndërtimin e 8 ujësjellës kanalizimeve. Marrveshja me qeverinë gjermane dhe bankën KFW u firmos nga ministri i Financave Arben Ahmetaj dhe i Transporteve Sokol Dervishaj. Dy ministrat vlerësuan …

Rriten me 23 mld lekë eksportet, 54 mld lekë nga importet

Eksportet e mallrave kanë pësuar rritje gjatë muajit mars me 13% thuhet në raportin më të fundit të INSTAT. Prej tyre kanë ardhur 23 mld lekë, por edhe importet janë rritur dhe vlera e tyre arrin në 54 mld lekë. …

Gaoli takim me Ramën e Nishanin: Shqipëria pozicion strategjik në rajon

Presidenti Bujar Nishani dhe Kryeministri Rama kanë pritur në takime të veçanta zv.kryeministrin kinez Zhang Gaoli, në vizitë e tij dy ditore. Mërrëdhënia mes dy vendeve dhe klima pozitivie janë vlerësuar në bisedat mes tyre si një nxitje për bashkëpunimin …

Bankers Petroleum investimi më i rëndësishëm kinez

Prania e investitorëve kinezë me peshë në Shqipëri, ishte një ndër arsyet e vizitës së Zv.kryeministrit kinez Zhang Gaoli në Tiranë me qëllim forcimin e bashkëpunimit mes dy vendeve. Bankers Petroleum është ndër investimet më të rëndësishme kineze, si taksapaguesi …

Produktet shqiptare të mishit dhe qumështit drejt Ukrainës, hiqen barrierat

Ukraina heq të gjitha barrierattë cilat pengonin eksportin e produkteve shqiptare të mishit dhe qumështit. Lajmin e bëri me dije Presidenti i Qendrës Shqiptare të Eksporteve, Alban Zusi. Tashmë, Ukraina kthehet në tregun e parë të rëndësishëm me potencial për …

Porti i Jahteve, Ahmetaj: Investimi shkon në 4 mln dollarë

Në fund të muajit qershor përfundon faza e parë e projektit për ndërtimin e portit të jahteve të vegjël në Kavajë. Kështu bëri me dije Ministri i Financave Arben Ahmetaj teksa i shoqëruar nga kandidati për kryetar të Bashkisë së …

Ndërmarrje e përbashkët me Greqinë për menaxhimin e TAP në Shqipëri

Segmenti i gazsjellësit TAP në territorin e Shqipërisë do të menaxhohet nga një ndërmarrje e përbashkët që u krijua midis kompanisë shqiptare Albgaz dhe operatorit të sistemit të gazit të Greqisë, DESFA. Lajmi, që u bë publik të enjten, ka …

Ekonomi: 600 mln lekë nga kontratat 1 euro, pronat do rivitalizohen

Pronat shtetërore të lëna në harresë diku gjithnjë e më shumë do të bëhen pjesë e projektit të dhënies së sipërmarrësve përmes kontratave me qira 1 euro. Kështu u shpreh Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Milva Ekonomi, teksa firmosi kontratën e …

Shqipëri-Serbi marrëveshje për ujësjellësat dhe energjinë

Një tjetër marrëveshje është nënshkruar nga Dhoma e përbashkët e Tregtisë dhe Industrisë Shqipër-Serbi. Marrëveshja e bashkëpunimit është nënshkruar mes një kompanie shqiptare dhe një kompanie serbe, të specializuara në fushën e ndërtimit të infrastrukturës së përpunimit të ujrave dhe …

Rruga e Arbrit, propozohet tarifë 4 euro për makinat

Kompania “Gjoka Konstruksion” në ofertën e saj të pa kërkuar për ndërtimin e rrugës Arbirt brenda 46 muajsh ka propozuar dhe aplikimin e një tarife mesatare prej 4 eurosh për makinë. Propozon që të ardhurat e kësaj tarife të ndahen …

250 mln euro për rrugën e Arbrit, shteti paguan 60 mln euro

Rreth 250 mln euro do të kushtojë ndërtimi i rrugës së Arbërit dhe oferta e pa kërkuar ka ardhur kompania “Gjoka Konstruksion” e cila fitoi të drejtën për të punime pas tërheqjes së kompanisë kineze “China State Contruction”. Kompania në …

Financimi i terrorizmit, BSH ndryshon rregulloren për bankat

Banka e Shqipërisë me vendim të saj urdhëron bankat të shtojnë vigjilencën për klientët dhe të verifikojnë marrëdhëniet me ta, po ashtu edhe transaksionet e kryera. Vendimi i BSH vjen me qëllim parandalimine pastrimit të parave dhe financimin e terrorizmit. …

Punësimi kusht për investitorët, Beqiri: Pikënisje me 50 të punësuar

Viti zgjedhor në prag të sezonit dhe tensionet politike do mund të kenë ndikim negativ për fluksin e turistëve, por edhe për të ruajtur trendin e shëndoshë të ekonomisë të arritur derit më tani. Kështu shprehet Drejtori i Agjensisë Shqiptare …

Ndryshimet në marrëveshjen me TAP, Shqipëria përfiton 90 mln $

Në rast se do të miratohen ndryshimet e propozuara në marrëveshjen mes Gazsjellësit TAP dhe shtetit shqiptar, vendi mund të përfitojë deri në 90 milion dollarë si marzh fitimi. Ndryshimet e marrëveshjes janë diskutuar në Komisionin parlamentar të veprimtarisë prodhuese. …

Transporti, ushqimet, qiraja e lëndët djegëse më të shtrenjta gjatë marsit

Muaji mars ka shënuar një tjetër rritje të çmimeve ku dominoi transporti, ushqimet dhe shërbime të ndryshme. Kështu raporton Intituti i Statistikave, sipas të cilit rritja e përgjithshme ishte 2.1% duke kaluar edhe parashikimin e bërë nga Banka e Shqipërisë. …

Konkursi i BSH-se, “Financat personale ne duart tuaja”

Nga data 27 deri në 31 mars në të gjithë globin u zhvillua ‘Java globale e parasë’, një axhende aktivitetesh mbarëbotërore që synon ndërgjegjësimin dhe edukimin e të rinjve që në të ardhmen të bëhen individë të aftë dhe të …

Vetëfinancimi i bashkive, taksa të përkohëshme vendore deri në 3 vjet

Bashkitë do të menaxhojnë të ardhurat e tyre nga mbledhja e detyrimeve tek subjektet dhe biznesi. Por, me ligjin e ri të vetëfinacimit pushteti vendor ka të drejtë të vendosë taksa të përkohëshme në një afat kohor deri në 3 …

Çmimi i energjisë, ERE vendos: Tarifat s’ndryshojnë deri në dhjetor 2017

Enti rregullator i Energjisë ka vendosur të mos ndryshojë çmimet e energjsë elektrike për konsmatorët dhe ato për kompanitë e këtij sektori i paguajnë njëra tjetrës për prodhim dhe transmetim. Vendimi bordit të ERE ka përcaktaur se konsumatorët familjarë do …

Ulja e TVSH sjell më shumë turistë

Një beteje e fituar është konsideruar nga aktorët në treg ulja e taksës së akomodimit nga 20 në 6% nga qeveria. Për ta mbështetje të tilla për biznesin përkthhen për turizmin me më shumë turistë, më shumë të punësuar, formalizim …

Tensionet dhe biznesi, Goldstein: Krizat politike ngadalësojnë reformat

Shqipëria ka zbatuar në mënyrë energjike reformat, por krizat politike ndikojnë për ngadalësimin e tyre dhe rritjen ekonomike. Ky shqetësim është shprehur nga Banka Botërore për Shqipërinë, ndërsa është bërë publik Raporti për Ballkanin Perëndimor. Rritja ekonomike gjatë 2016 është …

Ciko: Bizneset e Kosovës kundër nismës së Ramës për bashkëpunim doganor

Afërsia gjeografike mes Shqipërisë dhe Kosovës dhe përdorimi i gjuhës së përbashkët nuk reflektohet edhe në ekonomi. Eksperti i çështjeve tregtare, Ilir Ciko deklaron në rubrikën ‘Para e pasuri” të gazetares Aurora Sulçe se ka një shqetësim të rritur kohët …

Kumbaro: Gjirokastra ta shfrytëzojë mbrojtjen nga UNESCO

Nga Gjirokastra, Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro dhe Ministrja e Ekonomisë Milva Ekonomi, i bënë apel sipërmarrësve të shfrytëzojnë asetet e trashëgimisë kulturore për të zhvilluar biznesin dhe për të rritur nivelin e jetesës në qytetin e gurtë. Në një …

Alarmi i financave: Kriza politike rrezik për buxhetin

Drejtori i Politikave Fiskale pranë Ministrisë së Financave, Niko Lera, thotë në studion e “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe në Ora News se kriza politike do të japë impakte në rritjen ekonomike të vendit. Pjesë nga biseda: Lera: Ne kemi …

Hodo: Nuk është rritur barra kontributive, prapë akumulojmë borxhe

Astrit Hodo, drejtor i përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve Shoqërore, thotë në Ekopolitikë të gazetares Aurora Sulçe në Ora News, se pavarësisht se barra kotributive nuk është rritur, borxhet ndërkohë shtohen. Ai shprehet se ka edhe një fenomen tjetër që …

Debati për amnistinë e taksave, përfitojnë gjigantët shtetërorë

Kompanitë që do të përfitojnë më së shumti nga falja e gjobave do të jenë gjigantët shtetërorë. Drejtori i Politikave Fiskale në Ministrinë e Financave, Niko Lera tha në “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe në Ora News, se Armo është …

Buxhuku: Informaliteti lulëzoi dy muaj pas aksionit anti-informalitet

Administratori i Konfindustrisë, Gjergj Buxhuku thotë në “Ekopolitikë” nga Aurora Sulçe, thotë se aksioni antiinformalitet dështoi dy muaj më vonë, ndërsa eksperti i taksave Panajot Soko, thotë se në buxhetin e shtetit mungojnë 50 miliardë lekë. Pjesë nga diskutimet: Buxhuku: …

Drejtori i Financave Lera: Falja fiskale nuk jep mesazhe pozitive

Drejtori i Politikave Fiskale pranë Ministrisë së Financave, Niko Lera, thotë në studion e “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe në Ora News, se falja fiskale nuk përçon mesazh të mirë por është i detyrueshëm. Pjesë nga diskutimet:  Lera: Kjo nuk …

Eksperti Soko: Falja fiskale për klientët, karamele elektorale

Eksperti për taksat, Panajor Soko thotë në studion e “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe në Ora News, se nga falja fiskale e miratuar pak ditë më parë nga Kuvendi, përfitojnë kryesisht klientë të pushtet dhe se për stokun prej 1.8 …

Edukimi financiar, të rinjtë vizitë në degën kryesore të Alpha Bank Albania

Në kuadër të Javës botërore të parasë, nxënës të shkolës “Besnik Sykja”, kanë ndjekur nga afër veprimtarinë e përditshme bankare në degët kryesore të Alpha Bank Albania. Të rinjtë zhvilluan edhe një bashkëbisedim me punonjësit e bankës, ku njohën me …

Ahmetaj: Në maj, shpallet kompania fituese për Rrugën e Arbrit

Në fund të majit do të shpallet kompania fituese për Rrugën e Arbërit. Ministri i Financave Arben Ahmetaj bëri me dije se qeveria dhe Ministria e Financave ka dhënë miratimin për nisjen e procesit të vendimarrjes dhe negociimin e kontratës …

Ahmetaj: S’ka rritje ekonomike pa drejtësinë. Komenton dhe çadrën

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, tha se reforma në drejtësi po mban peng edhe zhvillimin ekonomik të vendit. Sipas tij pa këtë reformë kyçe në vend nuk do mund të kemi rritje ekonomike. Ahmetaj: Pa reformën në drejtësi nuk do …

Sejko: Shqipëria në një stad të ngjashëm zhvillimi me vendet e rajonit

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko mori pjesë në takimin e 37-të të Klubit të Guvernatorëve të vendeve të Azisë Qendrore, Rajonit të Detit të Zi dhe Ballkanit. Ky takim, i cili u zhvillua në Antalia të Turqisë dhe …

Ekonomi: Të forcojmë shkëmbimet tregtare Shqipëri-Kosovë

Shqipëria dhe Kosova janë gati të ngrenë një treg të përbashkët ekonomik, por kjo aspiratë duket e vështirë pasi të dy palët pranojnë se ende nuk janë krijuar lehtësitë e duhura. Ekonomi: Minimalisht edhe dy takime të tjera mes nesh, …

Përmbushet projeksioni i FMN, rritja ekonomike 3.46%

Ekonomia shqipatarë është rritur me 3.46% gjatë tremujorin e katërt 2016, duke përmbushur projeksionin e qeverisë dhe FMN të parashikuar në 3.4%. Drejtorja e INSTAT bën publike të dhënat më të fundit, ku veçohet se turizmi edhe pse nuk ishte …

Autoriteti i Konkurrencës ripërsërit: Sistemi bankar i monopolizuar

Në raportimin për vitin 2016 të monitorimeve dhe hetimit nga Autoriteti i Konkurrencës, ripërsëritet se në sistemin bankar është vënë re një monopolizim i tregut. Ndërsa drejtorja Juliana Latifi tha se autoriteti ka marrë 52 vendime, por sikurse ka ndodhur …

Aministia fiskale, Kadare: Ka anën e mirë dhe të keqe për bizneset

“Ligji për faljen e borxheve mund të sjellë dy efekte të kundërta”.Kështu është shprehur në studion e RTV Ora News, eksperti i ekonomisë Arjan Kadare, i cili ka analizuar vendimin e qeverisë për faljen e detyrimeve të prapambetura për bizneset. …

Forcimi i lekut, ekspertët: Me risk, rrezikon largimin e kapitalit jashtë

Ekspertët vlerësojnë nismën e Bankës së Shqipërisë për deeuroizimin e ekonomisë, por për ta ajo është e vonuar në kohë. Masat drastike administrative për të injektuar monedhën vendase mund të kenë efektin e kundërt, për ta larguar kapitalin nga Shqipëria, …

“Made in Albania”, Sipërmarrësit shqiptarë mblidhen në Shëngjin

Prodhuesit e Shqiperisë, Maqedonise dhe Kosovës janë bërë pjese e një forumi ekonomik të sipërmarrjes shqiptare të organizuar në Shëngjin, me pjesmarrjen dhe të Ministrave të Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtise dhe Sipermarrjes të vendeve respektive. Diskutimet u përqendruan te krijimi …

Sejko takim me BERZH: Rritja ekonomike në trajketore pozitive

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko u takua me përfaqësuesit e bordit të Drejtorëve të BERZH-it me zhvillimet më të fundit ekonomike dhe financiare në vend. Guvernatori theksoi se rritja ekonomike e vendit është në një trajektore pozitive zhvillimi dhe …

Call Center në Shqipëri ndjejnë efektet e para

Presioni i qeverisë italiane për të riatdhesuar kompanitë call center po jep efektet e para tek këto biznese në shqipëri. Agron Shehaj, themeluesi i kompanisë IDS, që ka numrin më të madh të të punësuarve të call center në Shqipëri, …

1 mln lekë në banka, BSH: Në janar depozitat ranë me 300 mln lekë

Rënie me rreth 300 mln lekë kanë shënuar depozitat në banka gjatë janarit të këtij viti. Banka e Shqipërisë në raportin e saj thotë se në muajin parë të 2017 u depozituan 1 mln lekë, ku peshën më të madhe …

Studentët ankohen: S’ka politika punësimi, kërkohen mbi 3 vite eksperiencë

Të rinjtë janë më të interesuarit për vendet e punës që ofrohen nga 80 kompanitë në Panairin e Punës. Ndërsa shpresojnë se do të arrijnë të fitojnë një vend pune, ata po aplikojnë në disa pozicione njëkohësisht. Ministrja e Mirëqënies …

Ahmetaj: Nga falja fiskale përfitojnë 220 mijë qytetarë

Nga ligji për faljen fiskale që u miratua sot nga Parlamenti, do të përfitojnë 220 mijë qytetarë. Ministri i Financave, Arben Ahmetaj tha se votimi me më shumë se 80 vota në Parlament, rikonfirmoi mazhorancën aktuale. Ahmetaj: Përfitojnë drejtpërsëdrejti mbi …

Sejko: Krizat rritin pasiguritë, korrektim të rritjes ekonomike

Banka e Shqipërisë paralajmëron se kriza politike dhe zgjatja e saj do të ketë pasoja negative për ekonominë dhe rritjen e saj. Guvernatori, Gent Sejko, pas mbledhjes së Këshillit Mbikyrës thotë se të tilla situata sjellin pasiguri. Guvernatori rikonfirmoi edhe …

Panairi i punës, 5 mijë vende të lira pune në 80 kompani

Është hapur panairi i punës, një mundësi punësimi për 5 mijë persona nga 80 kompani në sektore të ndryshëm. Në ditën e parë të tij, të rinjtë aplikojnë kryesisht në sektorin Call Center, ndërsa bizneset bëjnë thirrje të shohin nga …

Gërxhani: Tensioni politik, ngrirje dhe dëme ekonomike

Biznesi është ai që paguan koston për ngërçet politike dhe institucionale. Arben Shkodra, nënkryetar i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë shprehet se periudhat para e pas proçeseve zgjedhore janë muaj të bardhë për biznesin. Ajo që kërkon është dialogu dhe …

Lame: Legalizimi i pallateve pa hipotekë proces shumë i vështirë

Kreu i ALUIZN-t Artan Lame thotë në studion e “Ekopolitikë” nga Aurora Sulçe në Ora News, se procesi i legalizimeve të pallateve pa hipoteka ishte tejet i vështirë për shkak të tipologjive nga më të ndryshmet. Lame: Ishte e pamundur …

Hetim për bankat, kanë shtrembëruar konkurrencën

Bordi i Autoritetit të Konkurrencës ka hapur proçedurat për hetim të përgjithshëm në sektorin bankar. Pas një monitorimi të bërë, Autoriteti i Konkurrencës ka konstatuar abuzime për shkak të pozitave dominuese të bankave. Rezultatet flasin për fitime të mëdha të …

Falen gjobat dhe kamatvonesat për të vetëpunësuarit në bujqësi

Drafti i qeverisë për falje e borxheve tatimore, doganore, gjoba e kamatvonesa mori miratimin përfundimtar nga Komisioni i Ekonomisë dhe Financave sëbashku me disa ndryshime. Anëtarët e Komisioneve dhe Ministria e Financave vendosën që për të vetëpunëuarit në bujqësi të …

Java e parasë, Credins Bank financon 3 çmime per “Best Videos”

Banka e Shqipërisë ka çelur këtë të hënë javën Globale të Parasë. Guvernatori i bankës Gent Sejko tha se kjo javë aktivitetesh është e rëndësishme pasi i ndihmon të rinjtë të hedhin hapat e parë për të ardhmen e tyre …

Falja fiskale, Ahmetaj: Sipërmarrja të paguajë principalin deri në fund të 2017

Drafit për faljen e borxheve ka nisur rrugën drejt miratimit final të tij. Komisioni i Ekonomisë dhe Financave ka kaluar në parim draftin që u prezantua nga Ministri i Financave Arben Ahmetaj. Surpriza e rezervuar më herët dhe e propozuar …

Aktivitete ndërgjegjësuese për rëndësinë e parave

Shqipëria i është bashkuar aktiviteteve për javën globale të parasë e cila ka për qëllim ndërgjegjësimin e fëmijëve dhe të rinjve për të qenë qytetarë të ardhshëm të përgjegjshëm e të aftë financiarisht. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko …

Sufiçiti buxhetor 9.4 mld lekë, kryesojnë Doganat dhe Tatimet

Në dy muajt e parë të vitit 2017 treguesit fiskalë të publikuar nga Ministria e Financave shprehin një realizim të ardhurash totale 2.3 mld lekë më shumë se dy muajt e 2016. Sufiçiti buxhetor sipas financave është 9.4 mld lekë. …

Rikthehet paniku në Greqi, shuma të mëdha parash tërhiqen nga bankomatët

Rikthehet paniku dhe pasiguria për paratë e depozituara në banka tek qytetarët grekë. Në dy muajt e parë të vitit 2017 nga bankat kanë rrjedhur 4 mld euro dhe nga 132mld euro që ishin depozitat në dhjetor 2016, sot totali …

Statusi i minatorëve: Ata që do largohen nga puna do paguhen për 5 vjet

Rreth 40 mijë ish minatorë do të kalojnë në verifikim për të marrë statusin sipas draftit të ri i cili po diskutohet nga ministria e Energjisë dhe Industrisë dhe institucionet e linjës. Që në vitin e parë të hyrjes në …

Banka gjermane transferon gabimisht 5 miliardë euro

Një bankë shtetërore gjermane pranoi sot se më 20 shkurt u kishte transferuar gabimisht katër bankave të ndryshme rreth 5 miliardë euro. “Transferta e gabuar u diktua dhe u korrigjua në çast dhe e gjithë shuma monetare është rikuperuar sërish”, …

Hapet hetimi për 9 kompani të tregtimit të gazit të lëngshëm

Autoriteti i Konkurrencës ka hapur hetim të thelluar për të gjitha segementet e tregut të ngarkim, shkarkim, import, depozitim dhe shitje me shumicë të gazit të lëngshëm të naftës për konsum familjar dhe biznes. Në mbledhjen e 21 marsin katër …

Alarmi i produkteve të kalbura, Shqipëria importon 25 % të mishit nga Brazili

Teksa e gjithë bota është përfshirë në hulumtime nëse mishi i kalbur brazilian ka përfshirë vendet e tyre, shihet se Shqipëria vitin e kaluar 25 për qind të importeve të mishit i pati nga Brazili. Importet e mishit dhe të …