Lajmet nga Ekonomi

Qato:Luftë pa kompromis ndaj çdo zyrtari të korruptuar

Biznesi shqiptar i ka ngritur ministres për Mbrojtjen e Sipërmarjes  një sërë problematikash për të cilat ka kërkuar zgjidhje.Kreu i dhomës së Tregtisë Nikolin Jaka kërkoi që kontrollet ndaj subjekteve të mos jenë subjektive. Nikoli Jaka: “Ajo çka ne duhet …

Çmimet e larta? Shqipëri lë pas Italinë e Greqinë

Gjatë muajit gusht shqiptarët kanë shpenzuar më shumë para për blerjen e produkteve ushqimore. Sipas të dhënave të INSTAT rritja më e madhe e ushqimeve gjatë këtij muaji është vërejtur në nëngrupin “ushqime dhe pije joalkoolike”.Ndërkohë krahasuar me vendet e …

Sejko në konferencën e organizuar nga Banka Qendrore e Bosnje Hercegovinës

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko mori pjesë në konferencën ndërkombëtare të organizuar nga Banka Qendrore e Bosnje Hercegovinës me temë “20 Vitet e Stabilitetit”, në Sarajevë. Kjo konferencë u organizua me rastin e 20-vjetorit të themelimit të bankës …

Jo më biznes me Penianin

Banka Qendrore e Kinës i ka kërkuar bankave të tjera në vend të implementojnë sanksionet strikte të Kombeve të Bashkuara ndaj Koresë së Veriut. Kështu ka raportuar agjensia e lajmeve Reuters në bazë të informacioneve të marra nga 4 burime. …

Ahmetaj: Nga 1 tetori nisim aksionin në terren kundër informalitetit

Fillimi i muajit tetor do të shënojë nisjen e aksionit në terren kundër informalitetit. Nisma u bë me dije Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj gjatë vizitës në një sipërmarrje prodhuese. Ahmetaj: “Aksioni fillon në 1 tetor. Institucionet, tatimet, …

Hapet gara për anëtar të Këshillit të Statistikave

Hapet konkursi për anëtarë të Këshillit të Statistikave. Konkurimi është i hapur për përfaqësues që i përkasin botës akademike dhe shoqërisë civile. Afati i dorëzimit të aplikimit: deri më 30 shtator 2017 Aplikanti, përfaqësues i botës akademike, mund të jetë …

Nga 1 dhjetori 2017 shqiptarëve në Gjermani do u njihen kontributet shoqërore

Nga 1 dhjetori 2017 do të njihen kontributet shoqërore në mënyrë të ndërsjelltë mes Gjermanisë e Shqipërisë.  Të gjithë qytetarët shqiptarë që kanë punuar në Gjermani, do t’u njihen kontributet shoqërore edhe në Shqipëri.  Ambasadori ynë në Gjermani Artur Kuko …

Ndryshimet buxhetore, ekspertë të FMN mbërrijnë në Tiranë

Pavarësiht se Shqipëria ka përfunduar marrëveshjen kushtëzuese me Fondin Monetar Ndërkombëtar një grup ekspertësh kanë mbërritur në Tiranë. Sipas burimeve mësohet se në vëmendje do të jenë ndryshimet buxhetore si pasojë e strukturimit të ministrive të cilat janë shkurtuar  dhe …

INSTAT: Rriten eksportet e materialeve të ndërtimit dhe metaleve

Eksportet shqiptare kanë pasur një ecuri pozitive këtë 8 mujor.Të dhënat e Instat tregojnë se në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë eksportet janë rritur me 12% e ndikuar kjo sidomos nga grupi materiale ndërtimi dhe …

Konfindustria ngre alarmin për zbatimin e uljes se tatimit mbi dividentin

Ulja e ngarkesës tatimore, e parashikuar në programin e qeverisë “Rama 2”, shihet si një lëvizje mjaft pozitive, por jo vendimtare, nga Konfindustria. Nëpërmjet një reagimi për shtyp, administrator i përgjthshëm Gjergj Buxhuku thotë se ky akt, duhet të jetë …

Programi gjerman i Bashës, Bode: S’e pamë kurrë, dolëm më keq se në 2013

Programi elektoral ishte një ndër pikat e forta që kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha trumbetoi gjatë fushatës zgjedhore, e që sipas tij bënte diferencën me kundërshtarin e tij politik Edi Rama. Por krejt të kundërtën mendon ish-sekretari i Përgjithshëm …

Jaka: Kërkojmë konsultim më të gjerë me qeverinë për programin

Biznesi ankohet se qeveria e re nuk është konsultuar për programin. Nikolin Jaka, kreu i Dhomës së Tregtisë shprehet se është viti i parë që nuk kanë pasur asnjë konsultë me institucionet. Ndërkohë përsa i përket aksionit antiinformalitet apelon për …

Ulja e taksave, Malaj: Impakti nuk është magjik; Bode: Propagandë

Brenda këtij buxheti, qeveria Rama II ka parashikuar uljen e tatimit mbi të ardhurat personale nga 23 në 18, uljen e dividentit nga 15 në 6% dhe uljen e tatimit mbi fitimin për kompanitë që krijojnë teknologji nga 15 në …

Programi, Malaj: Duhej më i detajuar; Bode: Nuk adreson problemet

Dy ish-Ministrat e Financave Arben Malaj dhe Ridvan Bode analizuan programin qeverisës të “Rama II” në emisionin “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe. Për Malaj, programi duhet të ishte më i detajuar. Ndërsa Bode thotë se programi nuk adreson problematikat. Arben …

Shehi: 10 mandate kishte Enver Hoxha por la shqiptarët pa bukë

Deputeti Dashamir Shehi nuk sheh asgjë të re në pragramin e ri qeverisës të “Rama II” I ftuar në “Ekopolitikë” të gazetares Aurora Sulçe, ai thotë se tashmë qeveria nuk ka më justifikimet e borxhit të trashëguar dhe armiqtë e …

Xhepa: FMN i dha PS-së 1 miliard dollarë hua, ku janë ato?

Profesori i ekonomisë, Selami Xhepa i ftuar në “Arena” nga Dritan Hila në Ora News, tha se Partia Socialiste ka marrë nga Fondi Monetar një hua prej 1 milion dollarësh, shifër e cila nuk ka ndodhur asnjëherë më parë. Xhepa: …

Sejko takon drejtorin e bashkëpunimit Ekonomik të Zvicrës

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, zhvilllloi një takim  me  drejtorin e Bashkëpunimit Ekonomik dhe Zhvillimit Shtetit Zviceran, Raymund Furrer. Zvicra ka dhënë mbështje në procesin kërkimor të Bankës së Shqipërisë si dhe në atë të vendimmarrjes. Sejko vlerësoi …

Linja e interkonjeksionit, Gjermania ndërmjetëson zgjidhjen

Qeveria gjermane do të jetë ndërmjetëse në zgjidhjen e konflikit mes Serbisë dhe Kosovës për vënien në punë të linjës së interkonjeskonit 400 kv Kosovë- Shqipëri. Me anë të një shkrese zyrtare Ministria e Bashkëpunimit dhe Zhvillimit Ekonomik të Gjermanisë …

Shano: Mungojnë investimet, Shqipëria se kap dot rritjen ekonomike 5%

Shqipëria e ka të pamundur të arrijë një rritje ekonomike prej 5% në vit, siç parashikon programi i qeverisë “Rama” në mandatin e dytë, në kushtet kur në vend mungojnë investimet e huaja dhe ato në infrastrukturë. Shano: “Rritja ekonomike …

Ulet niveli i papunësisë, INSTAT: Shërbimet, numrin më të lartë

Ulet numri i personave që janë të papunë në Shqipëri. Të paktën sipas INSTAT që ka publikuar raportin për tremujorin e dytë të këtij viti vihet re se në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë, në …

Nis faza e tretë e anti-informalitet, Rama: Rritje ekonomike 5%

Qeveria do të nisë së shpejti fazën e tretë të luftës anti-informalitet. Gjatë prezantimit të programit për 4 vitet e ardhshme, kryeministri Edi Rama paralajmëroi se aksioni do të nisë që në 100 ditët e para. Kreu i qeverisë premtoi …

Lejet mjedisore për investimet publike, private dhe PPP sipas standarteve të BE

Konfindustria do ti kerkoje zyrtarisht qeverisë së re të dale nga zgjedhjet e 25 qershorit 2017, qe legjislacionit i lejeve mjedisore per investimet publike, private dhe PPP te permiresohet sipas standarteve me te larta mjedisore te Bashkimit Europian. Përmes njoftimit …

Pritet tjetër rritje e karburanteve për shkak të taksës të rilicencimit

Çmimi i karburanteve do të rrite me 10 lekë si pasojë e taksës së rilicensimit të pikave të karburanteve. Të kontaktuar me telefon nga Ora News Shoqata e Hidrokarbureve shpjegon se kostot e rritjes së kësaj takse tashmë do t’i …

Brenda vitit ekonomia shqiptare do të ketë një bursë funksionale

Ekonomia shqiptare do të ketë tashmë një bursë funksionale brenda këtij viti. Drejtori ekzekutiv Artan Gjergji thotë se tashmë po bashkëpunojnë me BSH për sistemin elektronik që do të përdoret për transfertat e parave. Gjergji: Po punojmë ngushtësisht me BSH …

Tregu i banesave, rriten kostot në ndërtim, ulen çmimet e shitjes

Në 6 muajt e parë të vitit 2017, kostot e ndërtimit të banesave janë rritur, por çmimet e shitjes së një banese janë ulur ndjeshëm krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Situata lidhet me rritjen e …

Konfindustria-qeverisë: Rrisni konkurrencën për thithjen e investimeve

Biznesi vendas i është drejtuar qeverisë së re me disa kërkesa të cilat do të ndikonin në përmirësimin e ambientit ekonomik në vend. Me anë të një njoftimi për mediat, Konfidustria apelon për marrjen e masave për rritjen e domosdoshme …

Fundi i sezonit turistik forcon euron

Largimi i emigrantëve dhe fundi i sezonit turistik kanë ndikuar në forcimin e monedhës europiane ndaj lekut. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë një euro po shkëmbehet tashmë me 133.5 lekë  duke arritur vlerën më të lartë gjatë tre …

Kreditimi i ekonomisë u rrit me 1.8 miliardë lekë në muajin korrik

Ekonomia shqiptare është kredituar më tepër gjatë muajit korrik. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë raportojnë se rritja ka qenë me 1.8 miliardë lekë krahasuar kjo me muajin qershor të po këtij viti. Sipas të dhënave rritje ka pësuar kredia …

“Ekopolitike”, emisioni i debatit kryesor për ekonominë rikthehet sot në Ora News

Ekopolitike, emisioni i debatit kryesor për ekonominë rikthehet sot në ekranin e Ora News. Autorja dhe moderatorja e emisionit, Aurora Sulçe do të jetë live cdo të premte, në ora 21.00 për të sjellë aktualitetin e ekonomisë shqiptare dhe për …

Shqiptarët konsumuan më shumë energji elektrike

Konsumi i energjisë elektrike është rritur me 7.8% në 6 muajt e parë të këtij viti. Sipas raportit të INSTAT ndikimin më të madh në rritjen e përdorimit të energjisë elektrike e kanë dhënë konsumatorët jo familjarë, kjo si rezultat …

OSHEE siguron energjinë, vetëm për shtatorin bleu 20 mln euro energji

Operatori Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka mbyllur tenderin për për muajin shtator duke blerë 20 milion euro energji. Në njoftimin e publikuar në faqen zyrtare konstatohet se janë zhvilluar një sërë raundesh për blerje energjie por përsëri nuk është arritur …

Në prag falimenti 13 bashki, nuk paguajnë sigurimet e punonjësve

Trembëdhjetë bashki në të gjithë vendit janë klasifikuar si borxhlinj të këqinj. Sipas të dhënave këto bashki nuk kanë paguar sigurimet shoqërore të punonjësve por edhe detyrimet ndaj Ujësjellësave. Drejtoria e Tatimeve ka paralajmëruar mbledhjen e e detyrimeve me forcë. …

Tiranë, analistët: Rritja ekonomike nuk po shndërrohet në mirëqenie

Studiues të njohur të ekonomisë shqiptare pohojnë se ajo ka nevojë për ndryshime strukturore, në mënyrë që të shmanget cilësia e dobët e rritjes ekonomike, e cila nuk përkthehet në fitime të drejtpërdrejta për qytetarët. Madje sipas tyre, në mënyrë …

Blerjet online bien ndjeshëm gjatë muajve të parë të vitit

Qytetarët shqiptarë po blejnë gjithmonë e pak produkte online.Vendosja e taksës për çdo blerje mbi 22 euro ka detyruar shumë konsumatorë të shmangin blerjet në internet ose të blejnë ato që janë nën vlerën që taksohet. Sipas të dhënave të …

Dollari në pikiatë, Euro nis rritjen karshi lekut

Dollari amerikan  arrin nivelin më të ulët të shkëmbimit  ndaj lekut shqiptar. Një dollar është këmbyer me 110 lekë nga 130 që këmbehej në fillim të këtij viti. Ky zhvlerësim lidhet kryesisht me situatën e kësaj monedhe në tregjet ndërkombëtare …

Bashkimi i Tatime-Dogana pas një viti, ekspertët: Lehtëson bizneset

Ekspertët e shohin si një mundësi të mirë për uljen e evazionit dhe burokracive, bashkimin e Drejtorisë së Doganave me atë të Tatimeve. Por bashkimi i këtyre dy institucioneve  pritet të përfundojë vetëm pas një viti pasi kërkohen ndryshime ligjore …

KESH mbyll tenderin, blen 7.1  mln euro energji elektrike për shtatorin

Korporata Elektroenergjitike Shqiptare ka  siguruar energjinë edhe për muajin shtator.Në faqen zyrtare të këtij institucioni janë shpallur 10 kompanitë fituese nga të cilat është blerë energji me një vlerë prej 7.1 milion eurosh. Në total KESH ka blerë 115 mijë …

Kreu i Dhomës Amerikane të Tregtisë: Qeveria e re të mbajë premtimet

Në prag të emërimit të anëtarëve të qeverisë së re, biznesi i huaj dhe vendas ka drejtuar disa kërkesa. Kreu i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Marc Crwoford, kërkon që të mbahen premtimet e dhëna në mënyrë që ekonomia shqiptare të …

OSHEE blen energji, hap tenderin për plotësimin e nevojave për shtatorin

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka hapur tenderin për blerje energjie për muajin shtator për të plotësuar nevojat që ka vendi. Ky vendim vjen vetëm pak ditë pas hapjes së procedurave nga Korporata Elektroenergjitike për blerje energjie. Situata e …

Detyrimet e bizneseve, Tatimet: Paguani ose do të penalizoheni

Administrata tatimore me anë të një njoftimi në faqen zyrtare i ka bërë thirrje të gjitha subjekteve tatimpaguese që të paguajnë detyrimet. Njoftimi mbi mbledhjen e detyrimeve tatimore të papaguara. Drejtoria e Përgjithshme sqaron tatimpaguesit se afati për të paguar …

INSTAT: Shqipëria, vendi i tretë me rritjen më të madhe të çmimeve

Rriten çmimet e ushqimeve gjatë muajit korrik.Sipas të dhënave të INSTAT, rritja më e madhe e çmimeve prej 6,9 % vërehet në grupin “ushqime dhe pije joalkoolike”, pasuar nga grupet “mallra dhe shërbime të ndryshme” . Në krahasim me vendet …

KESH hap tenderin për të blerë energji për muajin shtator

Thatësira e tejzgjatur dhe kuotat e ulta në HEC-e kanë detyruar Korporatën Elektroenergjitike Shqiptare që të hap tenderin për blerje energjie edhe për muajin shtator. Ndërkohë që Banka Botërore i ka dhënë të drejtë KESH-it që të fondin prej 23 …

Rritet me 9.9% hyrja e të huajve për turizëm, kryesojnë kosovarët

Në 6 muajt e parë të këtij viti në Shqipëri kanë hyrë më shumë turistë. Sipas raportit të INSTAT, numri i vizitorëve të huaj të hyrë në Shqipëri për qëllime pushimi dhe vizita ditore në muajin qershor 2017, ka shënuar …

E drejta e autorit, vendosja e tarifave për të ardhurat personale shmang abuzimet

Miratimi i tarifave fikse për pagesën e detyrimeve për të gjithë tatimpaguesit që janë subjekte të mbrojtjes së të drejtës së autorit do të ulë abuzimet. Përfaqësuesi ligjor i Albautorit dhe i Agjensisë së Mbrojtjes së Producentëve shprehet se kjo …

Nga shtatori Euro rritet por s’do arrijë vlerën e këmbimit 140 lek

Monedha europiane nuk do të prekë më nivelin e 140 lekëve. Eksperti, Ardian Civici, shprehet se sasia e shumtë e kësaj monedhe  në qarkullim nuk do të lejojë që të kalojë nivelin 134-135 lekë. Aktualisht një euro shkëmbehet me 132 …

Ja ku u punësuan 3600 personat në prag të zgjedhjeve

Zëvendëskryeministrja Ledina Mandija ka paraqitur një raport të detajuar mbi punësimet në administratën shtetërore gjatë fushatës së zgjedhjeve të 25 qershorit. Në dokumentin, i cili tashmë është dorëzuar në prokurori rezulton Ministria e Brendshme rezulton institucioni me numrin më të …

Të ardhurat në buxhet më shumë se plani por më pak shpenzime

Buxheti i shtetit ka në 7 muajt e parë të këtij viti ka mbledhur performuar pozitivisht edhe pse ka qenë periudhë zgjedhjesh. Statistikat e Ministrisë së Financave tregojnë se të ardhurat në buxhetin e shtetit nga administrata fiskale për 7 …

Tregtia me jashtë u rrit me 9.7% gjatë korrikut, ndikim fasonët

Gjatë muajit korrik tregtia e Shqipërisë me vendet e huaja ka kapur vlerën e 25 miliardë lekëve, duke u rritur kjo me 9.7 % krahasuar kjo me të njëjtën periudhë të një viti më parë por është ngadalësuar si 7 …

Thatësira ‘ndryshon’ buxhetin, më shumë para për energjinë dhe zjarret

Shtimi i fondit për emergjencat civile dhe blerjen e energjisë ka qenë në qendër të ndryshimeve që ka vendosur të kryejë kryeministri Rama, në buxhetin 2017. Në aktin e posaçëm normativ parashikohen edhe 500 milionë lekë për krijimin dhe funksionimin …

BSH hodhi në qarkullim 20 mld lekë më shumë se në korrikun e 2016

Gjatë muajit korrik Banka e Shqipërisë ka hedhur më shumë para në qarkullim. Statistikat tregojnë se gjatë muajit korrik 2017 Banka ka emetuar 20 miliardë lekë më shumë krahasuar kjo me një vit më parë. Banka e Shqipërisë ka nxjerrë …

Kreditë për konsum rriten me 5.7% në tremujorin e dytë të 2017

Qytetarët shqiptarë kanë marrë më shumë kredi për konsum gjatë tre muajve të fundit. Në raportin e Bankës së Shqipërisë, kredia për individë ka shfaqur rritje me 2.1 miliardë lekë më shumë në krahasim kjo me një vit më parë. …

Miratohen tarifat për të drejtën e autorit: Subjektet të deklarojnë të ardhurat

Në kuadër të luftës kundër informalitetit, Drejtoria e Tatimeve i ka bërë thirrje të gjithë tatimpaguesve subjekte të mbrojtjes së të drejtës së autorit që të deklarojnë të ardhurat personale. Ky institucion ka publikuar edhe tabelat ku përcaktohet një metodologji …

Rritet ekonomia, koha për të rritur pagat

Banka e Shqipërisë raporton një rritje të ndjeshme të ekonomisë shqiptare në gjashtë mujorin e parë të këtij viti. Madje theksohet se po i afrohet gradualisht nivelit të potencialit.  Në analizën e politikës monetare nënvizohet se ka një rënie të …

BSH: Inflacioni u ngadalësua falë rënies së euros

Raporti i politikës monetare të Bankës së Shqipërisë për tremujorin e dytë të vitit 2017 thekson se norma bazë e interesit ka qëndruar në nivelin minimal historik 1,25 % dhe pas rritjes së inflacionit në nivelin 2.4% në tremujorin e …

Rruga e Arbrit me koncesion, hapet gara për aplikimin e kompanive

Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës ka hapur sot zyrtarisht garën për dhënien me koncesion të Rrugës së Arbrit, e cila lidh Tiranën me Peshkopinë. Kontrata do të jepet në formën e partneritetit publik privat, ku subjekti që do të rezultojë …

Moody`s ruan të pandryshuar vlerësimin për Shqipërinë

Gjigandi i vlerësimeve, Moody`s ka ruajtur të pandryshuar vlerësimin për Shqipërinë, në B1 me perspektivë të qëndrueshme. Raporti i Moody`s është thuajse identik me atë të Standart and Poor`s. Agjencia vlerëson reformat që ka ndërmarrë qeveria si pasojë e përpjekjeve …

Ulen kreditë e këqija, arrihet niveli më i ulët që prej vitit 2011

Edhe për muajin qershor kreditë e kqija kanë pësuar një tjetër ulje. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë huatë e pakthyera në afat kanë zbritur në nivelin 15.58% të totalit, niveli ky më i ulët i regjistruar që prej …

Shitësit e naftës dhe të gazit duhet të pajisen me licencë

Subjektet që ushtrojnë veprimtarinë e tyre në Tiranë në fushën e tregtimit me pakicë të karburanteve, gazit të lëngshëm të naftës, për automjetet, vajrave lubrifikante dhe lëndëve djegëse për konsumatorët, janë të detyruar që të pajisen me licencat përkatëse për …

Sejko: Rritja ekonomike ka qenë disi më e lartë se parashikimet tona

Vijon trendi rritës i ekonomisë shqiptare. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë teksa ka publikuar raportin e tremujorit të dytë, thekoi se ekonomia shqiptare po i afrohet nivelit potencial duke tejkaluar në këtë mënyrë edhe pritshmëritë. Nëse rritja ekonomike do të …