Lajmet nga Bota

Ukraina kryesuese e OSBE-së në 2013

Në 2013 Ukraina merr drejtimin e kryesisë së OSBE-së dhe synon të forcojë të drejtat e njeriut. Por ky vend është vetë në fokusin e kritikave për shkak të shkeljes së të drejtave të njeriut. Walburga Habsburg Douglas ishte e …

Pas konsensusit nga Senati, Obama apelon në mbrojtje të klasës së mesme

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, i ka bërë thirrje Dhomës së Përfaqësuesve që të ndjekë shembullin e Senatit dhe të miratojë marrëveshjen për vazhdimin e shkurtimit të taksave për amerikanët e klasës së mesme. “Përderisa as demokratët, as …

Përmirësohet gjendja e Klinton, trajtim me hollues gjaku

Mjekët që po trajtojnë Sekretaren amerikane të Shtetit Hillari Klinton thonë se diplomatja e lartë ka një mpiksje gjaku në hapësirën mes të trurit dhe kafkës, por kjo nuk rezultoi në goditje në tru apo në ndonjë dëmtim neurologjik. Sipas …

SHBA, Senati miraton marrëveshjen për shmangien e katastrofës fiskale

Presidenti Obama dhe republikanët në Senat arritën një marrëveshje të përgjithshme të hënën vonë për t’i lënë taksat mbi të ardhurat të rriten në mënyrë të konsiderueshme për herë të parë në më shumë se dy dekada, duke përmbushur premtimin …

India dhe Venezuela në zi, nuk festuan Vitin e Ri 2013

Në Indi po mbretëron ditë zie, për vdekjen e një studenteje nga një dhunim brutal. Për këtë autoritetet kanë anuluar festimet e Vitit të Ri në minimum. Gjithashtu nuk ka pasur festë edhe në Venezuelë, për shkak të gjendjes shëndetësore …

Irlanda sot merr Presidencën e BE: Përparësi, ekonomia dhe zgjerimi

Irlanda merr presidencën e Bashkimit Evropian në 1 janar për gjashtëmujorin e parë të vitit 2013. Ndërkaq, Dublini thotë se përparësia e tij kryesore është që ekonomia europiane të marrë përsëri rrugën e duhur, dhe ka në krye të axhendës …

Festimet e Vitit të Ri kudo në botë, qeveritë nuk kanë kursyer fishekzjarret

Në mbarë botën u festua dhe u mirëprit Viti i Ri 2013. Të gjithë shqiptarët mirëpritën këtë vit të ri. Fishekzjarrët ndriçuan qiellin mbi dhjetëra qytete për të festuar ardhjen e vitit të ri 2013, duke përfshirë festimet në Tiranë, …

Valë sulmesh në Irak, dhjetëra të vrarë e të plagosur

Vala e shpërthimeve dhe e të shtënave në Irak ka lënë të paktën 22 njerëz të vrarë dhe dhjetëra të tjerë të plagosur. Burimet zyrtare thonë se rreth 15 bomba kanë tronditur pjesët jugore, veriore dhe qendrore të Irakut. Sulmi …

2013 sfidë për Afganistanin, NATO i transferon përgjegjësitë mbi sigurinë

Qeveria afgane ka bërë të ditur se faza e ardhshme e transferimit të përgjegjësive të sigurisë nga NATO-ja te forcat lokale, do të nisë brenda dy muajsh. Tranzicioni i fundit do të bëjë që forcat afgane të marrin nën kontroll …

Chavez, komplikime të reja shëndetësore

Presidenti i Venezuelës, Hugo Chavez, ka pasur ndërlikime të reja shëndetësore pas një operacioni të realizuar më parë gjatë dhjetorit në Kubë për heqjen e një tumori, deklaroi te henen zëvendëspresidenti Maduro. Chavez iu nënshtrua një operacioni të katërt për …

Rio de Janeiro, turistët presin ndërrimin e viteve

Rio de Janeiro është bërë një magnet tërheqës për miliona turistë nga e gjithë bota që presin natën e ndërrimit të viteve. Turistët kanë zbarkuar në plazhet më të famshme të Rios vetëm pak orë nga ardhja e Vitit të …

Merkel: Na presin kohë të vështira

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka paralajmëruar se klima ekonomike gjermane në vitin 2013 do të jetë edhe më e vështirë. Në mesazhin e saj për Vitin e Ri, Merkel theksoi se kriza e borxhit në eurozonë është ende larg përfundimit. …

Viti i Ri mbërrin në Zelandën e Re dhe Australi

Ishulli i Krishtlindjes, Kiribati, në Oqeanin Paqësor është vendi i parë i globit që pret vitin 2013. Zelanda e Re ka festuar ndërrimin e viteve. Qytetet Okland, Suva, Uillington dhe Nukualofa janë vendet që festojnë mbërritjen e vitit 2013. Në …

Irak, protestat shndërrohen në kaos

Përpjekjet e zëvendës-kryeministrit irakian për të qetësuar protestat anti-qeveritare në perëndim të vendit kanë përfunduar me kaos. Rojet personale të zëvendës-kryeministrit Saleh al-Mutlaq suni hapën zjarr duke plagosur 2 persona, ndërsa protestuesit përpiqeshin të sulmonin zyrtarin e lartë irakian. Incidenti …

Sekretarja e Shtetit Klinton shtrohet në spital

Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton është shtruar në një spital të Nju Jorkut pasi dyshohet se ka pësuar një trombozë. Gjatë disa kontrolleve, mjekët kanë zbuluar një mpiksje të gjakut për shkak të një dëmtimi cerebral, që ish-zonja e …

SHBA, shansi i fundit për marrëveshjen

Drama lidhur me katastrofën fiskale të qeverisë amerikane hyri në ditën e saj të fundit pa marrëveshjes mes demokratëve dhe republikanëve. Amerikanët do të gjenden përballë ngritjes së taksave dhe shkurtimieve të mëdha të shpenzimeve qeveritare të martën, nëse nuk …

Time Square dhe reklamat, mbi 1 mijë vizitorë për sferën

Ulja e sferës së kristaltë në sheshin  “Times në New York” është bërë  një magnet për reklamuesit.  Çdo vit, mbi një milion njerëz mblidhen në Times Square për të parë uljen e sferës së kristaltë. Tabelat në ndërtesë Tower Times …

Rezervat e huaja të Egjiptit në “nivel kritik”

Banka Qendrore e Egjiptit ka bërë të ditur se rezervat e monedhës së huaj në vend janë në “nivel kritik”. Banka, megjithatë, nuk e ka bërë të qartë shifrën e saktë. Në nëntor, rezervat kanë qëndruar në 15 miliardë dollarë, …

2013, vështirësi ekonomike për Spanjën

Kryeministri i Spanjës Mariano Rajoy përgatiti spanjollët për një vit të të ri të vështirë dhe me kursime. Spanja ndodhet në recesion dhe ndoshta do t’i duhet të aplikojë për ndihma nga fondi i ndihmave të BE.  “Ne aktualisht nuk …

Berlusconi kritikon fushatën e Montit

Ish-kryeministri italian Silvio Berluskoni  ka akuzuar kryeministrin në largim Mario Monti se ka thyer premtimin e tij për të mos hyrë në politikë. Komentet e Berluskonit vijnë pasi Monti njoftoi se ai do të drejtojë koalicionin e qendrës në zgjedhje …

Sulmohet autobusi i shiitëve, 19 të vrarë

Të paktën 19 pelegrinë shiitë kanë humbur jetën në provincën Baluçistan të Pakistanit, kur autobusi me të cilin udhëtonin është goditur nga një bombë. Burimet zyrtare bëjnë të ditur edhe për të paktën 15 persona të tjerë të plagosur. Mësohet …

BE, e shqetësuar nga Britania

Duket se fjalimi i rendesishem i janarit, kur kryeministri britanik David Cameron do te pervijojë haptazi qendrimin dhe strategjine britanik per te ardhmen e marrëdhenieve te Londres me Brukselin, ka shqetesuar drejtuesit me te larte te Bashkimit Evropian ne 40-vjetorin …

Gjenden të vdekur 21 ushtarë pakistanezë

Trupat e pajetë të 21 ushtarëve pakistanezë, të rrëmbyer më 27 dhjetor, janë gjetur katër kilometra larg vendit ku janë rrëmbyer. Burimet zyrtare thonë se një ushtar është gjetur i gjallë, por i plagosur, ndërsa një tjetër ka arritur të …

SHBA, stuhi dëbore në Bregun Lindor

Një stuhi dëbore do të godasë të dielën Bregun Lindor të SHBA-së, duke rënduar edhe më shumë gjendjen e krijuar nga disa ditë të acarta radhazi. Parashikimet u rapotuan gjerësisht në mediat amerikane, me shtetasit që u këshilluan të kufizojnë …

SHBA, përmirësohet gjendja e George Bush

Gjendja shëndetësore e ish-presidentit amerikan George W. Bush është përmirësuar, duke i lejuar që të dalë nga një javë trajtim intensiv, deklaroi një zëdhënës për mediat amerikane. 88-vjeçari do të vazhdojë të marrë trajtim në një spital në Hjuston, Teksas, …

Siri, 400 të vrarë në një ditë

Përpjekje intensive diplomatike janë duke u zhvilluar për të gjetur një zgjidhje për konfliktin sirian, pas ditës më të përgjakshme që prej fillimit të luftës civile në mars 2011. Të paktën 400 persona humbën jetën vetëm gjatë 24 orëve të …

Paketa fiskale,Obama edhe një herë thirrje Kongresit për marrëveshje

Presidenti Barak Obama po i bën thirrje Kongresit të arrijë marrëveshje për të shmangur ngritjen e taksave dhe shkurtimet e thella qeveritare që hynë në fuqi më 1 janar. Në fjalimin e tij javor në radio dhe internet, zoti Obama …

Irak protestë anti-qeveritare

Mijëra persona kanë protestuar në një provincë të banuar kryesisht nga sekti Suni në perëndim të Irakut.

Numri i vrasjeve në qytetin e Nju Jorkut, parashikohet rrënie për këtë vit

Gjatë vitit 2012 në disa nga shtetet e SHBA-së ka pasur një rrënie të kriminalitetit.

Francë, taksat për të pasurit

Këshilli kushtetues i Francës ka  hedhur poshtë tatimin 75% mbi të ardhurat e të pasurve të prezantuar nga Presidenti socialist Fransua Holande . Rritja e taksave për ata që fitojnë më shumë se 1 milion Euro ka qenë një politikë …

Rusi ekzekutohen 7 rebelët që mbanin peng 6 vjeçaren

Forcat e sigurisë ruse kanë vrarë shtatë kryengritësit dhe liruan vajzën gjashtë vjeçare të cilën e mbanin peng në një apartament në rrethin e Dagestanit në Rusi, raportuan zyrtarët e agjencisë kombëtare kundër terrorizmit për agjencinë e lajmeve Interfax.

Rrëzohet një avion në rrugën kryesore të Moskës

Një avion pasagjerësh rus është rrëzuar gjatë uljes, në një rrugë kryesore afër aeroportit Vnukovo të Moskës.

Situata në Siri, Rusia bën thirrje për armëpushim, por jo presione

Rebelët e Sirisë kanë sulmuar një bazë ushtarake në veriperëndim të provincës Idlib. Sulmi ka për qëllim të shkurtojë rrugën për përforcim të rebelëve nga Damasku në Alepo. Raportet e dëshmitarëve thonë se trupat siriane kanë përdorur aeroplanët luftarakë, në …

Indi, ndërron jetë vajza e dhunuar

Vajza 23-vjeçare, e cila ka qenë viktimë e dhunimit brutal në një autobus të Nju Delhit, ka vdekur nga plagët e marra gjatë sulmit. Ajo ndodhej për trajtim mjekësor në Singapor, ndërsa lajmin për vdekjen e saj e ka konfirmuar …

Presidenti Obama optimist për një marrëveshje fiskale

Presidenti Barak Obama thotë se është disi optimist se marrëveshja për të kapërcyer katastrofën fiskale të arrihet. Duke folur nga Shtëpia e Bardhë pas takimit që pati me ligjvënësit më të lartë nga të dy partite, Obama shprehu frustrimin e …

Monti sfidon Berluskonin, ish-kryeministri italian mbledh forcat e qëndrës: Emergjenca s’ka kaluar

Kryeministri italian në ikje, Mario Monti do të jetë kandidati i një koalicioni të partive të qendrës në zgjedhjet e muajit shkurt. Ky është vendimi i marrë pas katër orësh bisedimesh mes tij dhe liderëve të partive italiane të qendrës …

Talibanët të gatshëm të bisedojnë me Qeverinë e Pakistanit

Lideri i talibanëve në Pakistan, Hakimullah Mehsud, ka thënë se organizata e tij është e hapur të fillojë bisedimet me Islamabadin zyrtar, por që lëvizja e tij të mos çarmatoset. Ai këtë deklaratë e dha në një video të publikuar …

Varfëri në SHBA, rritet numri i të papunëve

Numri i të varfërve në SHBA është rritur në 46 milion nga 31 milionë që ishte deri në fund të shekullit të kaluar, duke shënuar një rekord të ri. Byroja amerikane e Censusit thotë se kur filloi kriza financiare në …

Iran, manovra në Ngushticën e Hormuzit

Mediat shtetërore në Iran raportojnë se marina e këtij vendi i ka filluar ushtrimet në Ngushticën e Hormuzit, që përdoret për transportin e afro një të tretës së eksportit detar të naftës. Raportohet se manovrat, me përfshirjen e luftanijeve, nëndetëseve …

Indi, studentja e përdhunuar në rrezik për jetën

Një studente e cila është përdhunuar nga disa persona në një autobus në Nju Delhi të Indisë po lufton për jetën, siç thonë doktorët. Viktima 23-vjeçare ka pësuar dëmtime të rënda në tru. Ajo ka mbërritur në Singapor ditën e …

Lindje e Mesme, Abbasi kërcënohet me shpërbërjen e AP-së

Presidenti i Autoritetit Palestinez (AP), Mahmud Abbas, është kërcënuar me shpërbërjen e Autoritetit Kombëtar Palestinez dhe kalimin e përgjegjësisë për udhëheqjen e Bregut Perëndimor tek Izraeli, nëse nuk ka lëvizje përpara në vazhdimin e bisedimeve të paqes, pas zgjedhjeve izraelite …

SHBA, Hillary Clinton rikthehet në zyrë

Sekretarja amerikane e shtetit, Hillary Clinton, pritet që javën e ardhshme të kthehet në punë, pas tre javë mjekimi si pasojë e përkeqësimit të shëndetit. Një zëdhënës i zonjës Clinton tha se ajo po vazhdon të mjekohet në shtëpi, por …

Obama diskutime me udhëheqësit e Kongresit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama do të zhvillojë diskutime të minutës së fundit në Shtëpinë e Bardhë me katër udhëheqësit kryesorë të Kongresit ndërkohë që po afrohet afati i katrastrofës fiskale. Obama do të takohet sot me udhëheqësit …

Gjermani, studentit i pritet gjuha nga islamikët

Një student 24-vjeçar indian në Bonn të Gjermanisë, është sulmuar brutalisht nga ekstremistë islamik, të cilët i kanë prerë gjuhën, pasi ai refuzoi të konvertonte fenë, bëri të ditur policia gjermane të enjten. Studenti u sulmua në prag të Krishtlindjes, …

SHBA, shkon në 16 numri i viktimave nga stuhia

16 persona janë raportuar të vdekur nga stuhia e rëndë e dëborës, që po i drejtohet verilindjes së SHBA-ve, pasi ndërpreu Krishtlindjen në zonën qendrore. Disa shtete në New England janë pushtuar nga reshje të dendura dëbore, teksa trashësia e …

Rusia intensifikon përpjekjet për zgjidhjen e konfliktit në Siri

Rusia thotë se po intensifikon përpjekjet për t’i dhënë fund kryengritjes së përgjakshme 21-mujore në Siri, aleati i saj në Lindjen e Mesme. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Aleksandër Lukashevich u tha gazetarëve sot se Moska po intensifikon dialogun me …

Pason të ëmën, 24 vjeçari nis karrierën politike në përvjetorin e 5-të të Benazir Bhutto

Djali i ish kryeministres pakistaneze, Benazir Bhutto, e ka filluar sot karrierën e tij politike në përvjetorin e pestë të vrasjes së nënës së tij. 24 vjeçari Bilawal Bhutto Zardari i është drejtuar një turme prej mijëra njerëzve, të cilët …

Putin: Do ta nënshkruaj legjislacionin anti-amerikan të adoptimit

Presidenti i Rusisë, Vlladimir Putin, thotë se “synon” ta nënshkruaj legjislacionin, i cili nuk e lejon adoptimin e fëmijëve rusë nga shtetasit amerikanë. Putin tha sot se atij i duhet ta studiojw tekstin final, por theksoi se nuk sheh “asnjë …

Damask, Brahimi bën thirrje për qeveri tranzitore

I dërguari ndërkombëtar për Sirinë, Lakhdar Brahimi, ka bërë thirrje për një qeveri tranzitore me “fuqi të plota ekzekutive”, e cila do ta udhëhiqte këtë vendi deri kur të mbahen zgjedhjet e reja. Duke folur sot në Damask, në përfundim …

Nelson Mandela largohet nga spitali

Ish-presidenti i Afrikës së Jugut, Nelson Mandela, ka dalë nga spitali, por do të vazhdojë të mjekohet në shtëpinë e tij në Johanesburg derisa të rekuperohet plotësisht. Lajmin e ka bërë të ditur zyra e presidentit aktual afrikano-jugor, Jacob Zuma, …

Pakistan, përkujtohet Benazir Bhutto

Turma masive të simpatizantëve të Partisë së Popullit të Pakistanit janë mbledhur për të përkujtuar 5-vjetorin e vrasjes së ish-kryeministres Benazir Bhutto. Zonja Bhutto vdiq në një sulm me armë zjarri dhe bomba gjatë fushatës së saj zgjedhore në vitin …

Indi, punëtorët e çajit djegin pronarin

Qindra punëtorë të një fabrike çaji në Indi i kanë vënë zjarrin banesës së shefit të tyre, duke djegur të gjallë atë dhe bashkëshorten e tij. Punëtorët e irrituar rrethuan shtëpinë njëkatëshe në Kunapathar, në veri-lindje të Indisë, pas dy …

Stuhi dëbore në SHBA, në disa shtete gjendje e jashtëzakonshme

Një stuhi e madhe ka shkaktuar tornado në jug të Shteteve të Bashkuara, ndërsa ka sjellë gjithashtu edhe reshje të dendura dëbore. Të paktën 6 persona kanë gjetur vdekjen ndërsa autoritetet u kanë bërë thirrje banorëve që të qëndrojnë në …

Egjipt, protesta kundër kushtetutës

Grupi kryesor opozitar i Egjiptit është zotuar të vazhdoj të protestojë kundër kushtetutës pro-islamike të presidentit Muhamed Morsi. Husein Abdel Ghani, zëdhënës i Fronit të Shpëtimit Kombëtar, ka thënë se opozita do të vijojë me politikën e sa të protestave …

Obama ndërpret pushimet, synon marrëveshjen

Presidenti amerikan Barak Obama ndërpreu pushimet në Hauai, për të rifilluar bisedimet me udhëheqësit e Kongresit, për arritjen e një marrëveshjeje, që do të pakësojë defiçitin përpara përfundimit të vitit. Shtëpia e Bardhë tha se ai pritet të mbërrijë në …

Ish-presidenti Bush, 88 vjeç, në terapi intensive

Ish-presidenti i SHBA-ve, Xhorxh H. W. Bush ka qenë nën kujdesin intensiv pas etheve, që e kanë prekur që prej së dielës, zbuloi një zëdhënës. Jim McGrath tha se ai ka patur një “seri vuajtjesh” dhe mbetet ende nën “gjendje …

Siri, dezerton kreu i Policisë Ushtarake Abulaziz al-Shalal

Duke denoncuar një ushtri që “është shndërruar në banda që vrasin dhe shkatërrojnë” kreu i policisë ushtarake siriane Abdulaziz al-Salal ka deklaruar dezertimin e tij si një tjetër goditje simbolike ndaj regjimit të Bashar al-Assad, i cili është një nga …

Spanja shkatërron rrjetin trafikant të drogës, arrestohen 35 persona, sekuestrohet 11 ton hashash

Policia spanjolle ka goditur një rrjet të madh të kontrabandës së drogës dhe kanë konfiskuar më shumë se 11 ton hashash dhe arrestimin e 35 personave. Droga vinte nga Maroku dhe ishte e destinuar për shpërndarje në të gjithë Evropën, …

Morsi nënshkruan kushtetutën e re

Presidenti i Egjiptit, Muhammad Morsi, ka nënshkruar në ligj kushtetutën e re, pas mbështetjes që ka marrë në referendumin publik. Rezultatet zyrtare kanë treguar se 63.8 për qind e votuesve kanë mbështetur kushtetutën, ndonëse pjesëmarrja në votime ka qenë e …