Lajmet nga Bota

Ditë e përgjakshme në Siri, 300 të vdekur

Një ditë e përgjakshme është ajo në Siri.

Monti: Pranoj ftesë për drejtimin e koalicionit qeveritar por me kushtet e mia

Duke zyrtarizuar largimin e tij nga Pallati Kixhi, kryeministri teknik i Italisë Mario Monti nuk ka mbyllur derën e një rikthimi të tij në krye të qeverisë italiane.

Pakistan: 9 të vdekur sulmi vetëvrasës me bombë

Numri i të vrarëve nga sulmi vetëvrasës me bombë në pjesën veriperëndimore të Pakistanit, ka arritur në nëntë, përfshirë edhe një zyrtar të lartë provincial.

Koreja e Veriut, raketa rreze deri në 10.000 km

Koreja e Veriut ka dhënë prova që teknologjia e saj ka avancuar edhe më tej, me nisjen e raketës e cila kapi një rreze pre 10.000 km, duke u krahasuar në këtë mënyrë edhe me SHBA-në.

Indi, Protestë kundër “bandës dhunuese”

Mijëra njerëz, kryesisht studentë, kanë oragnizuar një protestë masive përpara pallatit presidencial kundër bandës së dhunimit të një gruaje në rrugë.

Obama, pak ditë pushime në Hawaii me familjen

I lodhur nga fushata elektorale e gjatë e cila çoi në rizgjedhjen e tij dhe përpjekjet  e vazhdueshme për të parandaluar katastrofën financiare , Presidenti Barak Obama vendosi të shplodhet pak ditë me familjen e tij. Kreu i Shtëpisë së …

Kabul, zjarr në një qendër tregtare

Një zjarr që ka përfshirë një qendër tregtare në Kabul të Afganistanit ka shkatërruar rreth 600 dyqane, por fatmirësisht nuk ka shkaktuar asnjë viktimë. Sipas BBC, shkëmbimi kryesor valutor që gjendej në këtë qendër është evakuuar para se ta përfshinte …

Itali, Mario Monti shpjegon arsyet e dorëheqjes

Mario Monti ka mbajtur konferencën e parë pas dorëheqjes së tij si kryeministër i Italisë. Në deklaratën e tij Monti ka shpjeguar edhe arsyet e dorëheqjes së tij. “Pas një viti pune mund të themi se emergjenca financiare u këpërcye …

Vijon debati për kontrollin e armëve në SHBA

Një betejë e fortët politike po zien në Shtetet e Bashkuara lidhur me reforma në ligjet për armëmbajtje, pas masakrës në Njutaun të shtetit Konektikat. Por përpjekje të tilla pritet të hasin në rezistencë të fortë nga Shoqata Kombëtare e …

Egjipt, Kushtetuta e re votohet në referendum

Partia Vëllazëria Myslimane (VM) në Egjipt i ka publikuar rezultatet paraprake  të cilat tregojnë se në raundin e dytë të referendumit, që u mbajt dje, është pranuar Kushtetua e Re e këtij vendi. Vëllazëria Myslimane thotë se më se 70% …

Kili dhe Argjentina, frikë nga vullkani

Autoritetet në Argjentinë dhe Kili kanë vënë alarmin pasi aktiviteti i vullkanit Copahue ka pësuar rritje. Mali ka nisur të nxjerrë tym dhe gazra duke bërë që shumë banorë të zonës të largohen nga shtëpitë e tyre. Vullkani ndodhet në …

Kim Jong Un, thirrje për prodhimin e raketave

Udhëheqësi i Koresë së Veriut ka bërë thirrje për prodhimin e raketave të reja më të avancuara, pas hedhjes me sukses të raketës me rreze të gjatë veprimi javën e kaluar. Media shtetërore njoftoi sot se Kim Jong Un i …

Egjipt, dorëhiqet zv.presidenti

Teksa egjiptianët po votojnë në raundin e dytë të referendumit për projekt/kushtetutën e kontestuar të promovuar nga presidenti Mohamed Mursi, në vend janë regjistruar zhvillime të reja. Kështu, sipas informacioneve të fundit, kanë dhënë dorëheqjen njëri pas tjetrit zëvendëspresidenti Mahmud …

Itali, “Far West” në qytetin jugor

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali, e përshkruar si e tipit “Far West” nga mediat vendase. Një person në qytetin e Xhelës, në jug të vendit, pasi është mbyllur në shtëpi ka dalë në ballkon dhe ka nisur …

NATO: Pajtueshmëri për vendosjen e sistemit Patriot

Turqia dhe aleatët e saj në NATO janë pajtuar për lokacionet e vendosjes së sistemit mbrojtjës kundërajror Patriot.

Karzai: Fajtorë për korrupsion në Afganistan – qeveritë e jashtme

Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai, ka thënë se qeveritë e jashtme janë fajtore për korrupsionin e përhapur në Afganistan dhe se kjo po i shkatërron përpjekjet e tij për krijimin e sundimit të ligjit.   Në fjalimin e sotëm televiziv, …

Vatikan: Papa fal ish shërbëtorin e tij

Papa Benedikti i 16-të ka falur ish shërbëtorin e tij, Paolo Gabriele, i cili ishte dënuar me 18 muaj burg, pasi ai pranoi fajësinë e tij për vjedhjen e dokumentave sekrete të Papës dhe dhënien e tyre gazetarëve.

Presidenti Napolitano shpërndan Parlamentin, zgjedhjet në 24 dhe 25 Shkurt

Presidenti italian, Xhorxhio Napolitano ka zhvilluar sot një takim me krerët e partive politike. Në përfundim të konsultimeve që pati me ta Presidenti italian ka firmosur dekretin për shpërndarjen e Parlamentit Italian. “Shpërndarja e parlamentit ishte një vendim i paralajmëruar …

Evropa e mbuluar nën dëborë, në Ukrainë deri tani 83 viktima

Stuhitë e deborës dhe temperaturat e ulëta duket se kanë ndërprerë jetën në disa vende të Ballkanit dhe Evropës verilindore. Në Ukrainë situata është shqetësuese, ndërsa të paktën 83 persona kanë vdekur e temperaturat kanë zbritur në -23 Celsius. Dëbora …

Kriza politike pushton Italinë, Napolitano pritet të thërrasë zgjedhjet

Kryeministri i Italisë Mario Monti dha dorëheqjen të premten pasi parlamenti miratoi buxhetin për vitin 2013. E ndërsa presidenti, Giorgio Napolitano, pritet të thërrasë zgjedhje të parakohshme brenda 70 ditëve nga data e shpërbërjes së parlamentit ndoshta në shkurt 24 …

Egjiptianët votojnë në fazën e dytë të referendumit, opozita protesta kundër draftit

Egjiptianët kanë nisur votimin në fazën e dytë të një referendumi kushtetues që ka ngjallur një javë protestash. Kundërshtarët e presidentit Mohamed Morsi kanë mbajtur protesta kundër draftit, duke thënë se ajo favorizon islamikët tani në pushtet dhe tradhëton revolucion …

2013 vit i sfidave për BE, nuk janë zgjidhur paketat e shpëtimit

BE-ja ka parashikuar masa të shumta për vitin 2013. Unioni monetar duhet të forcohet në mënyrë që të përballojë krizat. Ndërkohë që interesat dhe përfytyrimet ende dallojnë shumë. Viti 2012 ka sjellë disa ngjarje të hidhura për Bashkimin Evropian, problemin …

Reagime pas dhunimit të 23-vjeçares në Indi, masa të rrepta për mbrojtjen e grave

Zyrtarë të Indisë janë zotuar të ndërmarrin masa për të mbrojtur akoma më shumë femrat, pas pengmarrjes dhe dhunimit brutal nga një bandë, të studentes 23-vjeçare brenda një autobusi, në kryeqytet. Policia ka arrestuar deri tani 5 persona në lidhje …

Operohet “zonja e hekurt, Thatcher tumor në fshikëz

Ish Kryeministria e Britanisë, “zonja e hekurt” Margareth Thatcher u operua për një tumor në fshikëz, ndërsa ndodhet e shtruar në spital edhe pse jashtë rrezikut. Zëdhënësi i saj deklaroi se 87 vjeçarja e ka kapërcyer me sukses ndërhyrjen dhe …

Të shtëna armësh në Pennsylvania, 4 të vdekur dhe 3 të plagosur

4 të vdekur dhe 3 të plagosur është bilanci i një një shkëmbim zjarri në Pennsylvania, gjatë së cilës u vra edhe personi që hapi zjarr i pari. Viktimat janë sulmuesi, dy burra dhe një grua. Një prej agjentëve të …

Obama sfidon ligjvënësit për zgjidhje fiskale

Presidenti Barak Obama u ka thënë udhëheqësve të Kongresit të punojnë për arritjen e një marrëveshjeje për të parandaluar katastrofën fiskale, pra ngritjet e taksave më një janar dhe shkurtimin drastik të shpenzimeve që shumë ekonomistë thonë se do t’i …

Rrëzohet një helikopter i OKB-së në Sudanin Jugor

Kombet e Bashkuara thanë se një helikopter i misionit të OKB-së në Sudanin Jugor është rrëzuar duke i vrarë katër anëtarët në bord. Rrethanat e incidentit, që ndodhi në provincën lindore Jonglei, mbeten të paqarta. Një raport fillestar i OKB-së …

NRA reagon pas masakrës në Njutaun,kërkon roje të armatosura në shkolla

Grupi më i madh i lobimit për të drejtën e armëmbajtjes në Shtetet e Bashkuara tha se dhuna me armë do të pakësohej duke vendosur oficerë të armatosur policie në të gjitha shkollat amerikane. Kreu i Shoqatës Kombëtare të Armëve …

Monti i dorëzon dorëheqjen Napolitanos: Ishin 13 muaj të vështirë

Mario Monti jep doreheqjen e tij tek presidenti i Italise, Giorgio Napolitano. Ashtu si dhe kishte premtuar Kryeministri dha dorheqjen pas miratimit të buxhetit për 2013 në parlament. Buxheti, i cili u miratua me një shumicë të gjerë, eshte votuar …

Media amerikane: Kerry, kandidati i Obamës për kryediplomat

Presidenti Barack Obama emëroi senatorin John Kerry si sekretarin e ardhshëm të shtetit. Presidenti Obama e cilësoi sot zotin Kerry në Shtëpinë e Bardhë si zgjedhjen optimale për të udhëhequr diplomacinë amerikane në vitet në vazhdim. Ai tha se zoti …

Italia në pritje të vendimit të Montit

Kryeministri italian, Mario Monti ende nuk ka vendosur nëse do të kandidojë për këtë post në zgjedhjet që pritet të mbahen në shkurt të vitit të ardhshëm. Zyra për shtyp e Montit reagoi për herë të parë ndaj titujve të …

Obama nënshkruan deklaratën për tregtinë me Rusinë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka nënshkruar një deklaratë për t’i garantuar Rusisë edhe formalisht “marrëdhënie të përhershme dhe normale tregtare”. Ky hap vjen pasi ligjvënësit amerikanë, këtë muaj, kanë votuar për heqjen e sanksioneve tregtare me Kremlinin, …

Mot i acartë në Ukrainë dhe Rumani

61 persona kanë humbur jetën në Ukrainë si pasojë e temperaturave te ulëta dhe të ftohtit që ka përfshirë vendin.  Termometri shënon minus 25 gradë Celsius. Një përfaqësues i Ministrisë ukrainase të Shëndetësisë tha se 43 persona kanë vdekur nga …

SHBA, anulohet votimi i “planit B” të “shkëmbit fiskal”

Amerikanët nuk po gjejnë dot një zgjidhje sa i përket reformave buxhetore. Republikanët në SHBA kanë anuluar votimin në Kongres të rritjes së taksave, një hap konkret sipas tyre, që do të ndihmonte në shmangien e të ashtuquajturit shkëmbi fiskal. …

SHBA, takohet grupi i punës për kontrollin e armëve

Një grup pune, i krijuar ng Presidenti Barak Obama dhe i kryesuar nga nënpresidenti Xho Baiden, mbajti takimin e parë dje për gjetjen e zgjidhjeve në përgjigje të dhunës me armë në valën e masakrës së fëmijëve dhe të rriturve në një shkollë fillore në Kënektikat.

Kryeministri Cameron viziton trupat britanike në Afganistan

“Trupat britanike në Afganistan kanë paguar një “çmim të lartë”, por përpjekjet e tyre kanë qenë të suksesshme”, ka bërë të ditur kryeministri David Cameron, gjatë një vizite para Krishtlindjeve në bazën e ushtarëve britanike atje. “Ka patur më shumë …

Somali, përmbyset varka, 55 të vdekur

Të paktën 55 persona besohen të jenë mbytur, pas përmbysjes së varkës në brigjet e Somalisë, është bërë e ditur nga agjencia e refugjatëve të OKB-së. UNHCR tha se varka e mbipopulluar hasi vështirësi menjëherë pasi u largua nga porti …

OKB mbështet ndërhyrjen ushtarake në Mali

Këshilli i sigurimit të OKB-së ka autorizuar një forcë ushtarake të udhëhequr nga afrikanët, për t’u përpjekur për largimin e islamikëve nga veriu i Malit. Këshilli votoi unanimisht për t’i dhënë forcë vepruese atyre, me një mandat fillestar 1-vjeçar. Rezoluta …

Wikileaks, Assange: Kemi 1 mln skedarë të rinj

Një milionë skedarë të rinj të rezervuar do të shpërndahen nga Wikileaks në 2013. Kështu ka bërë të ditur themeluesi i faqes së internetit, Julian Assange, duke folur nga ballkoni i Ambasadës së Ekuadorit në Londër. Assange ka specifikuar se …

Rusia “nuk mbron Assad”, kërkon bisedime

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, është distancuar nga aleati shumëvjeçar, presidenti sirian, Bashar al-Assad, duke thënë se “është e qartë se në Siri duhen ndryshime” dhe se ai “nuk mbron liderin e saj”. Putin, megjithatë, ka paralajmëruar se përpjekjet për …

Programi bërthamor, bisedimet e ardhshme me Iranin në janar

Moska ka shfaqur bindjen se raundi i ardhshëm i bisedimeve gjashtëpalëshe për programin bërthamor të Iranit do të zhvillohet në muajin janar. Ministria e Jashtme ka thënë se negociatat me Iranin janë në zhvillim e sipër. Gjashtë fuqitë pjesëmarrëse në …

Kampionati Botëror, Brazili privatizon aeroportet për pritjen

Brazili do të fut në proces të privatizimit 2 aeroporte gjatë vitit 2013. Qeveria tha të mërkurën se beson se ankandi i shitjes do të oforj afro 6 miliard dollar amerikan për zgjerimin dhe modernizimin e tyre. Aeroporti i parë …

Konflikti në Siri, Ban Ki-moon: Asnjë shenjë për dialog mes palëve

Konflikti në Siri nuk duket që brenda një të ardhme të afërt të ketë ndonjë prespektivë paqeje , ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki-moon gjatë një konference për të fundvitit. Ban ka thënë se nuk …

Spanja miraton buxhetin e “urisë dhe varfërisë” për 2012, protesta në Madrid

Spanja ka aprovuar buxhetin më të dhimbshëm në historinë e saj. Parlamenti i Spanjës miratoi buxhetin për vitin 2013, i cili përfshin masa shtrenguese të paparë si dhe kursimin e 39 miliard €, i cili sipas levizjes së indinjuarve është …

Hollande pranon se kishte “sundim brutal” në Algjeri

Presidenti francez Francois Hollande, tha të enjten në Algjeri, se ai i njeh “vuajtjet” e shkaktuara ndaj popullit algjerian gjatë sundimit kolonial francez. “Unë i njoh vuajtjet, që ka pasur  populli algjerian”, tha Hollande para parlamentit algjerian, në ditën e …

SHBA, populli vazhdon armatosjen

Ndërsa në SHBA debati për kontrollin e armëve ka marrë përmasa të mëdha, sa dhe  presidenti amerikan  Barack Obama ngarkoi zëvendës presidentin Joe Biden për hartimin e reformave të nevojshme në legjislacionin për armë-mbajtjen për të shmangur të tjera tragjedi …

Britania lëshon satelitin në orbitë

Britania e Madhe ka lëshuar në orbitë  një satelit të fuqishëm telekomunikimi në shërbim të ushtrisë. Platforma “Skynet-5D”, e cila peshon 5 tonelata, u nis përmes një rakete të tipit “Ariane” të lëshuar nga baza hapësinore Kourou në Guinean Franceze. …

OKB rrit presionin ndaj Izraelit

OKB po rrit presionin ndaj Izraelit për shkak të planeve të njoftuara prej tij për ndërtime në tokat palestineze, konkretisht në Bregun Perëndimor dhe në Jeruzalemin Lindor. Sekretari i përgjithshëm Ban Ki Moon dhe anëtarët e Këshillit të Sigurimit, përveç …

Sot nis samiti BE-Rusi

Vizat e Bashkimit Evropian për rusët dhe përplasjet mbi energjinë dhe importet pritet të dominojnë në samitin dy-ditor BE-Rusi, që nis sot në mbrëmje.

SHBA, Obama optimist për marrëveshjen fiskale

Presidenti Barak Obama ka deklaruar se është i përgatitur të marrë vendime të vështira për të arritur marrëveshje me republikanët për uljen e deficitit. Sipas presidentit nuk ka arsye që bisedimet të dështojnë. Obama u tha gazetarëve se është opotimist …

Egjipt, Mubarak rikthehet në burg

Ish-presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak, ka marrë ndihmë shëndetësore në një spital ushtarak, pasi kishte rrëshqitur dhe kishte vrarë kokën, sipas medias shtetërore. Mubarak ra në tualetin e burgut, të premten e kaluar, duke dëmtuar kokën dhe lënduar gjoksin, ka …

Sulmi në Benghazi, dorëhiqen 3 zyrtarë të DASH

Tre zyrtarë të Departamentit të Shtetit kanë dhënë dorëheqjen, pas raportit mbi sulmin në Konsullatën e SHBA-së në Benghazi të Libisë, sipas mediave amerikane. Këtu përfshihen Eric Boswell, kreu i Byrosë së Sigurimit Diplomatik, si dhe një prej zëvendësve të …

Korea e Jugut zgjedh presidenten e parë femër

Koreanojugorët zgjodhën presidenten e parë femër në historinë e vendit.  Rezultatet përfundimtare të votimeve të mbajtura ditën e mërkurë nxorrën fituese Park Geun-hye, të bijën e ish-diktatorit Park Chung-hee e cila mposhti rivalin e saj Moon Jae-in, me një platformë …

Ushtari amerikan pret dënimin me vdekje

Ushtari amerikan i akuzuar për vrasjen e 16 afganëve dhe plagosjen e 6 të tjerëve, mund të përballet me dënimin me vdekje, nëse shpallet fajtor. Robert Bales, kapter i stafit, do të përballet me një gjyq ushtarak për vrasje dhe …

Obama paraqet planet për ndalimin e armëve

Presidenti Barak Obama i bëri thirrje Kongresit të marrë masa për të rivendosur ndalimin e armëve luftarake në duart e popullatës dhe për të mbyllur boshllëqet që lejojnë blerjen e armëve të zjarrit nga shitës privatë pa kontrolluar të kaluarën …

Masakra në Afganistan, kërkohet dënim me vdekje për ushtarin amerikan

Prokurorët ushtarakë do të kërkojnë dënimin me vdekje për ushtarin amerikan, të akuzuar për vrasjen e 16 fshatarëve në Afganistanin jugor në muajin mars. Robert Bales përballet me 16 akuza për vrasje, përfshirë akuzat për vrasje të paramenduara. Prokurorët thanë …

Putin, strategji të re për politikat etnike

Presidenti rus Vlladimir Putin ka miratuar strategjinë e re të relacioneve etnike të Rusisë. Putin nënshkroi një dekret që miraton Strategjinë e Politikave të Kombësive dhe urdhëroi qeverinë, që ta hartojë një plan për të zbatuar atë në praktikë. Kjo …

“Armët”, Obama ngarkon Joe Biden për reformën

Presidenti amerikan, Barack Obama ngarkoi zv.presidentin Joe Biden për hartimin e reformave të nevojshme në legjislacionin për armë-mbajtjen për të shmangur të tjera tragjedi si ajo e ndodhur të premten e kaluar në qytezën e Njutaunit. Obama tha se do …

Vajza e diktatorit, zgjidhet Presidente e Koresë së Jugut

Park Geun-hye është bërë presidentja e parë femër e Koresë së Jugut, duke mposhtur konkuretin e saj Mun Xhae In në zgjedhjet presidenciale. 60 vjeçarja është vajza e Park Chung Hi, e diktatorit që udhehoqi vendin nga 1963-1979. Duke iu …