Lajmet nga Bota

Obama synon shtimin e kontakeve me republikanët

Presidenti Barack Obama po u drejtohet republikanëve të opozitës në Kongres me shpresën për të arritur marrëveshje për mënyrat e shkurtimit të deficitit të Shteteve të Bashkuara. Kjo përpjkje është një ndryshim i papritur në strategjinë kohëve të fundit të …

SHBA miraton ligjin, mësuesit në Dakota paisen me armë

Shteti amerikan i Dakotës së Jugut ka miratuar një ligj, që lejon shkollat e kësaj zone të armatosin mësuesit si dhe stafet e tyre. Mbështetësit e ligjit thanë se në këtë mënyrë do të shmangen masakrat nëpër shkolla, si ajo …

Nicolas Maduro president i përkohshëm i Venezuelës

Zëvendës presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro, është betuar si president i përkohshëm i vendit, vetëm pak orë pas funeralit shtetëror të Hugo Chavez. Ceremonia kryesohej nga folësi i Asamblesë Kombëtare, Diosdado Cabello, në kryeqytetin Karakas. Chavez, i cili ndërroi jetë …

Egjipt, gjykata konfirmon 21 dënimet me vdekje

Një gjykatë në Egjipt ka konfirmuar 21 dënimet me vdekje të personave të përfshirë në protestat fatale të zhvilluara në Port Said pas një ndeshjeje futbolli, pavarësisht tensioneve që përfshinë gjithë vendin pas shpalljes së vendimit gjykatës . Sipas mediave …

Dhëndri i Osama Bin Laden: Jam i pafajshëm..

Personi i konsideruar si zëdhënësi i Osama bin Laden, është deklaruar i pafajshëm ndaj akuzave se ndihmoi në përgatitjen e sulmeve të 11 shtatorit në Nju Jork. 47 vjeçari Sulaiman Abu Ghaith, iu dorëzua zyrtarëve amerikanë në Jordani javën e …

Italia në qorrosokak, ende nuk po krijohet qeveria e re

Ashpërsohen tonet politike në Itali, ndërkohë që vendi ende nuk po mundet të gjejë një rrugë drite për krijimin e një qeveri të re. Duke folur në një intervistë revistën TIME, Beppe Grillo kreu i lëvizjes 5 Yjet ka deklaruar …

Kina dhe Rusia “forcojnë” kontrollin në internet

Një zyrtar i lartë amerikan tha se Kina dhe Rusia po blejnë teknologji të fuqishme të survejimit në një përpjekje të “kontrollimit” të komunikimeve në internet. Këshilltari i lartë i sekretarit amerikan të Shtetit, Alec Ross tha se “shumë vende …

Rusia nuk do i bëjë presion Assad-it

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, theksoi se nuk ka asnjë shans që Rusia t’i bëjë thirrje presidentit të Sirisë, Bashar al-Assad, të largohet nga posti i tij. Ai u shpreh për BBC se Rusia nuk do të ndërhyjë …

BQE minimizon ndikimin e zgjedhjeve të Italisë në tregje

Kreu i Bankës Qendrore Evropiane po minimizon ndikimin e rezultatit të zgjedhjeve italiane të javës së kaluar, duke thënë se pasiguria nuk është përhapur në vendet apo tregjet e tjera. Presidenti i Bankës, Mario Draghi, u tha gazetarëve në Gjermani …

Trashëgimia e Papa Benediktit

Papa Emeritus Benedikti XVI, i cili dha dorëheqjen muajin e kaluar, ndodhet tani në shtëpinë verore të papëve në Castel Gandolfo pranë Romës, ndërsa kardinalët përgatiten për të zgjedhur pasardhësin e tij. Kardinali Joseph Ratzinger u zgjodh Papë në 19 …

Koretë, Veriu i jep fund “paqes” me Jugun

Korea e Veriut ka bërë të ditur se i jep fund pakteve kundër agresionit me Korenë e Jugut, duke mbyllur linjën telefonike me Seulin dhe të gjitha pikëkalimet mes dy shteteve. Lajmërimi vjen pas raundit të fundit të vendosjes së …

Tunizi, arrihet marrëveshje për qeverinë e re

Kryministri i zgjedhur i Tunizisë, Ali Larayedh, ka bërë të ditur se është arritur marrëveshja për formimin e qeverisë së re, pas “negociatave maratonë”. Larayedh tha se kabineti i ri do të prezantohet ditën e premte para presidentit Moncef Marzouki. …

Arrestohet dhëndri-zëdhënës i Bin Laden

Dhëndri i Osama Bin Ladenit, një ish zëdhënës i al-Kaidës, është kapur nga Shtetet e Bashkuara dhe është sjellë në Nju Jork ku edhe do të gjykohet. Departamenti amerikan i Drejtësisë tha se Sulaiman Abu Ghaith do të dalë në …

SHBA, Brennan do jetë lideri i ri i CIA-s

Senati i Shteteve të Bashkuara konfirmoi kandidatin e Presidentit Barak Obama si drejtor të Agjencisë Qendrore të Zbulimit amerikan, këshilltarin e kundërterrorizmit, Xhon Brenën. Me 63 vota pro dhe 34 kundër mori fund një proces kontradiktor që u shty mes …

Venezuelë, trupi i Chavez do të balsamoset

Trupi i presidentit të fundit të Venezuelës, Hugo Chavez, do të balsamoset dhe do të futet në një ekran të qelqtë, pas funeralit të tij, bëri të ditur zëvendës presidenti Nicolas Maduro. Vendimi reflekton turmat e mëdha në pritje për …

Dhuna ndaj grave: Ta kthejmë zemërimin në veprim

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Ban Ki Moon përmes një deklarate me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas ka deklaruar se zemërimi për dhunën ndaj gruas do të kthehet në veprim. “Këtë vit në Ditën Ndërkombëtare të Gruas, …

Itali, Berluskoni dënohet me 1 vit burg

Ish kryeministri Italian Silvio Berlusconi,  është denuar sot me një vit burg pasi akuzohet për pergjime të jashtëligjshme të zyrtareve. Vendimi është marrë nga gjykata e Milanos e cila e akuzon Berlusconin se ka përgjuar një prej rivalët e tij …

Ekonomia e SHBA pëson rritje të lehtë

Vazhdon me ngadalë dhe gradualisht, por në mënyrë konstante, përmirësimi i ekonomisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Është kjo panorama financiare e përshkruar nga Federal Reserve, që nënvizon se si pothuajse në të 12 rajonet e bankës qendrore aktiviteti …

SHBA, 4 viktima nga stuhia e dëborës

Të paktën katër persona kanë humbur jetën nga stuhia e borës, e cila ka goditur bregdetin lindor të Shteteve të Bashkuara. Erërat me fuqi uragani kanë dëmtuar linjat e energjisë elektrike dhe, rrjedhimisht, rreth 250,000 shtëpi kanë mbetur pa rrymë. …

Homazhe për presidentin e Venezuelës, Chavez: Mos më lini të vdes

Trupi i presidentit të Venezuelës Hugo Chavez është  vendosur në akademinë ushtarake në Caracas për të bërë homazhet.  Familja e tij dhe këshilltarët e afërt, si dhe presidentët e Argjentinës, Bolivisë dhe Uruguait ,kanë bërë homazhe pranë arkivolit të tij. …

Koreja e veriut, stërvitje ushtarake

Koreja e Veriut po zhvillon një seri stërvitjesh ushtarake në shkallë të gjerë, ka njoftuar Koreja e Jugut, duke ngritur tensionet në gadishullin aziatik. Kjo lëvizje vjen pasi Peniani kërcënoi se do të shpërfillë armëpushimin 60-vjeçar që i dha fund …

Ahmadinejad parashikon rikthimin e Chavezit

Vdekja e presidentit të Venezuelës, Hugo Chavez, ka nxitur eulogji nga e gjithë bota, por disa nga to kanë qenë të çuditshme. Presidenti i Iranit, Mahmud Ahmadinejad, ka parashikuar rikthimin e tij. Dhe, sikur rikthimi në tokë të mos ishte …

Gorbachev kritikon ligjet e Putin

Ish-lideri sovietik Mikhail Gorbachev ka kritikuar ligjet e reja të miratuara në Rusi si një “sulm ndaj të drejtave të qytetarëve”. Në një intervistë për BBC, ai i bëri thirrje presidentit aktual Vladimir Putin që “të mos ketë frikë nga …

Australia s’lejon ambasadën koreane

Australia ka frenuar planet e Koresë së Veriut për të rihapur ambasadën e saj në kryeqytetin Kanberra. Patrick Low, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme australiane, deklaroi se ka disa kritere që duhet të plotësohen që Koreja e Veriut të …

Republikanët vonojnë votimin për shefin e CIA-s

Senatorët e Partisë Republikane në Shtetet e Bashkuara, të cilët kundërshtojnë përdorimin e sulmeve të telekomanduara kundër shtetasve amerikanë, kanë nisur përpjekjet për të bllokuar të zgjedhurin e presidentit Barack Obama për kreun e Agjencisë Qendrore të Inteligjencës. Rand Paul, …

Siria, zhvillohet në Londër takimi Rusi-SHBA

Zyrtarë të SHBA-ve dhe diplomatë të Rusisë do të takohen për të diskutuar mbi çështjen konfliktuale në Siri, ditën e enjte në Londër, ka bërë të ditur shteti rus, duke theksuar se në këtë takim do të përpiqen të gjejnë …

OKB kërkon lirimin pa kushte të paqeruajtësve në Golan

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara po kërkon lirimin pa kushte të më shumë se 20 paqeruajtësve, të kapur dhe të ndaluar nga elemente të armatosura të opozitës siriane në Lartësitë Golan. Kombet e Bashkuara thonë se një grup …

Mali, trupat franceze do të tërhiqen në prill

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka bërë të ditur se vendi i tij do të nisë tërheqjen e trupave nga Mali, duke nisur nga muaji i ardhshëm. Ai tha se faza finale e ndërhyrjes ushtarake do të vazhdojë edhe gjatë …

SHBA, rindërtimi i Irakut me humbje

Përpjekjet amerikane për rindërtim në Irak, kanë korrur pak fryte, pavarësisht 60 miliardë dollarëve të shpenzuara, që prej invazionit të 2003, bëri të ditur një auditor amerikan për rindërtimin. Në raportin e tij të fundit, inspektori i përgjithshëm për rindërtimin …

Venezuelë, Capriles sërish lider i opozitës

Pas vdekjes së Hugo Chavez, Venezuela pritet t’i drejtohet sërish kutive të votimit për të zgjedhur presidentin e ri të vendit. Nëse pasardhësi i ish-presidentit, i cili u nda nga jeta ditën e hënë në Caracas, pas një lufte të …

Siri, merren peng 20 vëzhgues të OKB

Të paktën 20 vëzhgues të OKB-së u zunë rob nga 30 kryengritësit sirianë në Lartësitë Golan, në kufirin mes Sirisë dhe Izraelit. Gjithçka u mësua përmes një video, ku zëdhënësi i brigadës së kryengritësve “Martirët e Jarmukut”, kërkoi në këmbim …

Kush e vrau Chavezin..?

Presidenti i Venezulës, i trajtuar muajin e fundit për kancer vdiq dje në Karakas, megjithatë janë hedhur dyshimet e para rreth  vdekjes së tij e cila ishte planifikuar nga SHBA-të. Zv.presidenti Nicolas Maduro, bëri të ditur lajmin e vdekjes së …

Kush do të jetë pasardhësi i Chavezit?

Vdekja e Hugo Chavezit ka pikëlluar miliona njerëz, pasi nuk është vetëm një dhimbje për liderin më të dashur sidomos për ata të shtresave te varfra në Venezuelë por automatikisht ngre pyetjen se kush do jetë pasuesi i tij i …

OKB: Izraeli keqtrajton fëmijët palestinezë

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët(UNICEF) ka deklaruar se fëmijët palestinezë të burgosur nga ushtria izraelite janë subjekt i keqtrajtimit “sistematik, të përhapur dhe institucional”. Në një raport të publikuar sot, UNICEF tha se një mesatare prej 700 palestinezëve …

Vatikan, mbyllet Kapela Sistine

Kapela Sistine është mbyllur për vizitorët,ndërsa ka filluar puna për përgatitjen e konklavës, ku kardinalët nga e gjithë bota do të mblidhen për të zgjedhur Papën e ri, pas dorëheqjes së Benediktit XVI muajin e kaluar. Në mbledhjet e fshehta …

Rriten tensionet midis dy Koreve

Koreja e Jugut po zotohet për një përgjigje të fortë dhe vendimtare nëse Koreja e Veriut i përmbahet kërcënimit për të shkelur një armëpushim 60-vjeçar. Ministria e Mbrojtjes e  Koresë së Jugut tha sot se Seuli është i përgatitur për …

Ka shkuar në 1 milion numri i refugjatëve sirianë

Ka shkuar në 1 milion numri i sirianëve që kanë kaluar kufijtë e Sirisë për t’iu shmangur luftimeve, 400 mijë prej tyre të zhvendosur brenda këtij viti. Në raportin e fundit të OKB-së lëshohet sërish alarmi për krizën humanitare, vecanërisht …

Kush ishte Hugo Chavez?

Hugo Rafael Chavez Frias lindi më 28 korrik të vitit 1954 në shtetin e Barinasit në Venezuelë. Ishte një nga shtatë fëmijët e një familje mësuesish të varfër. Arsimin fillor dhe atë të mesëm e kreu në vendlindje, ndërsa më …

SHBA: Kërcënimet e Koresë së Veriut, të kota

Shtëpia e Bardhë ka paralajmëruar Korenë e Veriut se me kërcënimet për revokimin të armëpushimit që i dha fund Luftës së dy Koreve “nuk do të arrijë asgjë”. Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Jay Carney tha të martën se “kërcënimet …

Aeroplanët sirian bombardojnë qytetin verior

Aeroplanët ushtarak sirian, kanë bombarduar Raqqa-n, një ditë pasi luftëtarët e opozitës morën kontrollin e qytetit verior dhe kanë kapur guvernatorin e kësaj province. Një zyrtar i qeverisë siriane në Damask tha për AP se, ushtria siriane ka sulmuar “grupimet …

Sanksionet ndaj Iranit nuk po e ndalojnë pasurimin e uraniumit

Komandati i trupave amerikane në Lindjen e Mesme, James Mattis ka deklaruar se sanksionet aktuale dhe përpjekjet diplomatike për t’a ndalur Iranin të përfitoj nga programi bërthamor, nuk janë duke funksionuar. Gjenerali Mattis i cili është edhe kreu u Komandës …

Rusi, arrestime në lidhje me sulmin me acid

Policia ruse ka arrestuar tre persona në lidhje me sulmin me acid ndaj drejtorit artistik të baletit Bolshoi në muajin janar. Një person i maskuar i hodhi drejtorit Sergei Filin acid sulforik dhe për pasojë ai pësoi djegie të rënda …

Brennan, një hap larg emërimit drejtor i CIA

Një komitet i Senatit amerikan ka aprovuar kandidaturën e presidentit Barack Obama për postin e drejtorit të CIA-s, John Brennan. Paneli veproi menjëherë pasi Shtëpia e Bardhë ofroi memot sekrete ligjore mbi përdorimin e dronëve (avionë të telekomanduar) për të …

Ndërron jetë presidenti i Venezuelës, Hugo Chavez

Ndërron jetë në moshën 58-vjeçare presidenti i Venezuelës, Hugo Chavez. Zyrtarë venezuelianë kanë deklaruar se presidenti Hugo Chavez ka vdekur pas një lufte të gjatë me kancerin. Zëvendës presidenti Nicolas Maduro njoftoi për vdekjen në televizionin kombëtar të martën. Ai …

Indeksi “Dow Jones” në rritje historike

Indeksi i Nju Jorkut, “Dow Jones”, regjistroi një rekord historik ditën e Martë, duke u kthyer në nivele që nuk ishin parë që prej fillimit të krizës financiare botërore. Indeksi i “Wall Street” kapi nivelin e 14 273 në kohën …

Itali, policia sekuestron 450 mil Euro të mafias

Policia italiane sekuestroi një pasuri prej 450 milionë Eurosh dhe arrestoi 20 persona, pjestarë të mafies ditën e Martë. Në kuadër të një operacioni madhor kombëtar kundër mafies, policia Italiane ka bllokuar dhe disa kompani dhe një fshat turistik. Hetimet …

Italia në kërkim të një qeverie

Pas apelit që bëri pas kthimit nga Berlin, presidenti italian Xhorxho Napolitani i është përveshur punës si një ndërmjetës për të punuar rreth qeverisë së ardhshme italiane. Duke e ditur se  situata është shumë e vështirë, mediat shkruajnë se ai …

Samaras-Erdogan:Vendosim zhvillimin në shërbim të paqes

Tërësinë e çështjeve që kanë të bëjnë me të dy vendet, me theks në zhvillimin e bashkëpunimit ekonomik, diskutuan kryeministrat e Greqisë e të Turqisë, Recep Tayyp Erdogan dhe Antonis Samaras, në takimin e tyre në Stamboll. Në deklaratat e …

Rusi, shënohet 60 vjetori i vdekjes së Stalinit

Shënohet 60- vjetori i vdekjes së diktatorit sovjetik Jozef Stalinit. Ai e udhëhoqi Bashkimin Sovjetik nga viti 1924 deri në vdekjen e tij më 5 mars të vitit 1953. Komunistët dhe pasues të vijës më të ashpër e vlerësojnë atë …

Kabul, burg bankierëve, shkaktuan falimentimin

Dy ish-drejtorë të Bankës së Kabulit, në Afganistan, janë dënuar me nga 5 vjet burg për një shkelje multimiliona dollarëshe që për pak shkaktoi falimentimin e ekonomisë së vendit në vitin 2010. Themeluesi dhe njëkohësisht ish-drejtuesi i bankës, Sherkhan Farnood …

SHBA, vdes veterani i Luftës II Botërore

Ushtari amerikan që arrestoi kryeministrin japonez, gjeneralin Hideki Tojo, për ta vënë përballë akuzave për krime lufte në fund të Luftës së Dytë Botërore, ka ndërruar jetë në moshën 93-vjeçare. John Wilpers ishte anëtari i fundit i mbijetuar i skuadrës …

SHBA-Kinë, pakt masash kundër Penianit

Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë arritur një marrëveshje për një rezolutë që parashikon sanksione ndaj Koresë së Veriut, për ta ndëshkuar për testin e saj bërthamor. Lajmin e bëjnë të ditur diplomatë nga OKB, sipas të cilëve mbi marrëveshjen …

OKB, sot shqyrton për sanksione të reja ndaj Phenianit

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mblidhet sot për të diskutuar sanksione të reja në përgjigje të provës së fundit bërthamore të Koresë së Veriut. Takimi me dyer të mbyllura vjen ndërsa diplomatët raportojnë se Shtetet e Bashkuara dhe …

SHBA: Irani nuk do të lejohet të zotërojë armë bërthamore

Zv.presidenti i SHBA-së Joe Biden ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara nuk bëjnë “bllof” me vendosmërinë për të ndaluar Iranin nga ndërtimi i një arme bërthamore. Deklarata e tij u bë gjatë një fjalimi para delegatëve nga AIPAC, organizata lobiste …

Malajzi, sulm ushtarak ndaj klanit filipinas në Borneo

Ushtria e Malajzisë ka nisur një sulm kundër anëtarëve të armatosur të një klani filipinas, i cili ka vrarë 8 policë në ishullin e Borneos, ditëve të fundit. Operacioni për të rimarrë kontrollin e një zone në shtetin Sabah, të …

Venezuelë, Chavez vuan nga një infeksion i ri

Presidenti venezuelian, Hugo Chavez, po vuan nga një tjetër infeksion i rëndë në rrugët e frymëmarrjes, pas operacionit të fundit kundër kancerit, ka bërë të ditur qeveria. Ministri i Informacionit, Ernesto Villegas, bëri të ditur se kushtet fizike të Chavez …

Kinë, nis punimet Kongresi, Jiabao gati për president

Kongresi Popullor Kombëtar i Kinës ka nisur punimet në Pekin, duke nisur kështu fazën përfundimtare të ndryshimit të lidershipit të vendit, që ndodh një herë në 10 vjet. Kryeministri në largim, Wen Jiabao, ka nisur të bëjë raportin e punës …

Meksikë, vritet gazetari i mediave online

Një i armatosur ka qëlluar për vdekje një gazetar të mediave online, teksa darkonte në një stendë në qytetin e Ojinaga-s, pranë kufirit me Teksasin, bënë të ditur autoritetet amerikane të hënën. Agresorët vranë Jaime Gonzalez Dominguez mbrëmjen e së …

Beppe Grillo:Klasa politike ekzistuese duhet të dëbohet

E ndërsa Beppe Grillo mban në duart e tij fatin e Italisë por edhe te gjithë Europës pas zgjedhjeve parlamentare ku fitoi rreth 1 të 4 e votave duket se aleancat për të formuar një qeveri të stabilitetit janë të …