Lajmet nga Bota

Ukrainë, 37 të vdekur nga të ftohtët

Autoritetet ukrainase thanë se të paktën 37 persona kanë vdekur nga të ftohtët. Lajmi është bërë i ditur nga mediat vendase të cilat theksojnë se temperaturat janë ulur në minus 15 gradë Celsius. Ministria e Shëndetësisë në Ukrainë ka theksuar …

Palermo, shemben 2 pallate, 2 të vdekur

Dy persona kanë gjetur vdekjen ndërsa 2 të tjerë rezultojnë të zhdukur pas shembjes së dy pallatave, në kantierin detar të Palermos në Itali. Viktimat janë Ignazio Accardi, 84 vjeç dhe nipi i tij Antonino Cina 54 vjeç, ndërkohë që …

Nigeri, merren peng 6 punonjës të Hyundai

Një person i armatosur në Nigerinë jugore ka marrë peng 4 të huaj dhe 2 nigerianë, të punësuar nga firma koreano-jugore e ndërtimit, Hyundai, bëri të ditur policia. Incidenti ndodhi në “një pyll” në bregdetin atlantik të shtetit të pasur …

Ishujt Fiji goditen nga cikloni Evan

Cikloni më i madh, që godet ishujt Fiji në 20 vitet e fundit, ka shkatërruar pothuajse gjithçka me erëra, që kapnin shpejtësinë 200 km/h. Ishujt Fiji gjenden në oqeanin Paqësor, pranë brigjeve lindore të Australisë. Mijëra persona u grumbulluan në …

Raketa satelitore e Phenianit, në vështirësi

Astronomë të ndryshëm thonë se raketa e sapo nisur satelitore e  Koresë së Veriut është duke funksionuar keq  dhe nuk është duke lëshuar frekuenca të larta. Dr Jonathan McDowell i Qendrës Harvard-Smithsonian për Astrofizikë tha  se vëzhguesit optikë nga e …

SHBA, ndërron jetë senatori i Havait, Daniel Inouje

Senatori i Havait, Daniel Inouje, anëtari më i vjetër  në senatin amerikan ka ndërruar jetë në moshën 88 vjeçare. Senatori Inouje, veteran i dekoruar i Luftës së Dytë Botërore, ndodhej në spital në Uashington që nga 6 dhjetori, kur i …

Egjipt, jep dorëheqjen Prokurori i Përgjithshëm

Jep dorëheqjen Prokurori i Përgjithshëm i Egjiptit, Talaat Abdullah, i emëruar në këtë post para një muaji nga presidenti Mohamed Morsi. Abdullah dorëzoi letrën e dorëheqjen të hënën, pasi qindra prokurorë publikë organizuan një protestë  jashtë zyrës së tij, duke …

Kriza në Eurozonë, Merkel: Jemi të gjithë në të njëjtën varkë

“Gjatë gjithë jetës time nuk kisha menduar kurre kaq shumë për Greqinë,” tha kancelarja gjermane Angela Merkel duke folur për krizën në Eurozonë “. Jam marre kaq shumë më cështjen e Greqisë sa asnjë tjetër qe nga bashkimi i Gjermanisë, …

Nuk tërhiqet Izraeli, MB plan të ri për ndërtimin e 1500 banesave në Jerusalemin lindor

Izraeli ka miratuar planet për të ndërtuar shtëpi të reja për hebrenjtë në Jerusalemin lindor. Komiteti i Ministrisë së Brendshme ka dhënë lejen për ndërtimin e 1,500 banesave në lagjen Ramat Shlomo. Izraeli ka dalë me plane të reja të …

“Guardian” citon Inman: BE po gabon me Turqinë

Gazeta britanike “Guardian” ka botuar një artikull të Philip Inman. Në shkrimin e tij Inman thotë se “liderët evropianë kur të kthejnë kokën prapa për të vlerësuar gabimet që kanë bërë, do të shikojnë se gabimi më i madh që …

SHBA u jep lamtumirën viktimave të Konektikatit

Ceremonitë e para mortore të viktimave të masakrës në shkollën fillore të Konektikatit u mbajtën mëngjesin e së hënës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Noah Pozner dhe Jack Pinto, të dy 6-vjeçarë, u përcollën në dy ceremoni, në të …

Berlusconi shpall fejesën e tij me 28 vjeçaren Francesca Pascale

E ndërsa Mario Monti është duke marrë vendime per ndryshimet e procedurave te zgjedhjeve ne vend Berluskoni pervec deklarates se tij para disa ditesh per nje kandidature te re, ka njoftuar per mediat edhe fejesen e tij me 28 vjeçaren …

Afganistan, dhjetra viktima në incidente të ndryshme

Dy punonjës afganë u vranë dhe të paktën 12 të tjerë u plagosën në shpërthimin e sotëm në kryeqytetin afgan. Talebanët morën përgjegjësinë për një shpërthim që ndodhi gjatë ditës së sotme në Kabul, në një kompleks ndërtesash, pronë e …

Dhuna në Siri, 174 persona të vrarë në 24 orë

Të paktën 174 persona kanë humbur jetën nga sulmet e forcave qeveritare në Siri, vetëm në 24 orët e fundit. Lajmi është bërë i ditur nga Observatori sirian për të drejtat e njeriut. Në kumtesën e tij thuhet se viktimat …

Ponta riemërohet kryeministër i Rumanisë

Presidenti i Rumanisë, Traian Basescu, ka riemëruar rivalin e tij politik, Victor Ponta, në postin e kryeministrit. Njoftimi lehtëson shqetësimet për stabilitetin e qeverisë, për shkak të tensioneve të vazhdueshme midis dy politikanëve. Në korrik, koalicioni qeverisës i Pontës ka …

SHBA, kërkon të “mbledhë” armët

Dianne Feinstein është e para  senatore demokrate që ka deklaruar se do të paraqesë në mbledhjen e Kongresit Amerikan në janar një projektligj që ndalon armët e sulmit.  Çështja e kontrollit të armëve del në pah sa herë që ndodh …

Fixhi përgatitet për ciklonin “Evan”

Fixhi, shteti ishull në Oqeanin Paqësor po përgatitet për një ciklon të fuqishëm, që javën e kaluar goditi Samoan, duke lënë të paktën tre persona të vdekur, disa të tjerë të zhdukur dhe mijëra pa shtëpi. Zyrtarët thanë sot se …

Japoni, Liberal-Demokratët fitojnë zgjedhjet

Partia Liberal Demokratike e Japonisë mori pushtetin pas zgjedhjeve parlamentare të së djelës, duke krijuar kështu mundësinë për konservatorët dhe aleatët e tyre të formojnë një qeveri të re që pritet të ndjekë një program shumë të rreptë sigurie dhe …

Egjipt, akuza për shkelje të rënda në referendum

Grupe të të drejtave të Njeriut në Egjipt thonë se referendumi mbi kushtetutën re të vendit u karakterizua nga shkelje të mëdha dhe se për këtë arsye duhet të mbahet përsëri. Koalicioni i shtatë grupeve bëri thirrje për përsëritjen e …

SHBA,Obama takohet me familjet e viktimave në Njutaun

Presidenti i Shteteve të Bashuara, Barak Obama, është zotuar se do të përdorë gjithë pushtetin e tij që tragjedi të tilla si ajo e të premtes që u mori jetën 20 fëmijëve dhe 6 të riturve në një shkollë fillore të mos përsëriten më.

Siri, sulmohet kampi i refugjatëve

Një kamp refugjatësh palestinezë në kryeqytetin e Sirisë, Damask, është sulmuar nga avionë luftarakë, duke shkaktuar një sërë viktimash. Bilanci i të vdekurve apo të plagosurve ende nuk është i qartë. Përveç palestinezëve, kampi i al-Yarmouk strehon edhe sirianë, që …

Japoni, protesta kundër programeve bërthamore

Qindra vetë protestuan në Tokio kundër programit bërthamor të vendit, në prag të zgjedhjeve të para pas fatkeqësisë së Fukushimës. Anëtarë të Partisë së të Nesërmes, një grupim i ri në skenën politike të Japonisë, u bashkuan me protestuesit e …

Kryeministri i Japonisë pranon humbjen

Kryeministri i Japonisë, Yoshihiko Noda, ka pranuar humbjen në zgjedhjet parlamentare të së dielës dhe ka thënë se do të japë dorëheqje nga posti i kryetarit të Partisë Demokratike.

Verikoreanët kujtojnë Kim Jong Ilin

Në Korenë e Veriut është shënuar përvjetori i parë të vdekjes së liderit shumëvjeçar, Kim Jong Il. Ceremonia e përkujtimit së liderit Kim Jong Il është drejtuar nga djali i tij, lideri aktual Kim Jong Un, me pjesëmarrjen e mijëra …

SHBA, prodhohet vaksina kundër kancerit

Shkencëtarët në Institutin Roswell Park në Shtetet e Bashkuara kanë zhvilluar një vaksinë, për të cilën thonë se shkatërron qelizat e kancerit dhe parandalon rikthimin e sëmundjes. Agjencia amerikane për Kontrollin e Ushqimit dhe të Barnave FDA ka dhënë lejen …

Japoni, partia e Yoshihiko Nodës humb zgjedhjet

Exit-pollet tregojnë se Partia Liberal Demokrate e Japonisë ka fituar shumicë të qartë në zgjedhjet parlamentare të së dielës, duke lënë prapa partinë e kryeministrit Yoshihiko Noda. Partia pritet të sigurojë 310 vende nga 480 që ka gjithsej Dhoma e …

Izrael, Lieberman dorëzon zyrtarisht dorëheqjen

Ministri i Jashtëm izraelit, Avigdor Lieberman, ka dorëzuar zyrtarisht dorëheqjen e tij, për shkak të akuzave për shkelje të besimit. Dy ditë më parë, ai ka paralajmëruar dorëheqjen, duke thënë se do të largohet për të vërtetuar se është i …

Kerry në krye të diplomacisë amerikane?!

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka vendosur të emërojë senatorin John Kerry në postin e sekretarit amerikan të shtetit, raporton CNN. Nëse konfirmohet nga Senati, Kerry do të zëvendësojë Hillary Clintonin, e cila planifikon të largohet nga detyra. …

Egjipt, Mubarak aksidentohet në burg

Ish-Presidenti i Egjiptit, Hosni Mubarak, pësoi një dëmtim në kokë dhe hematoma në kraharor, pasi u rrëzua në tualetin e burgut ku po vuan dënimin e përjetshëm. Njeriu që drejtoi “me grusht të hekurt” vendin më të madh të Afrikës …

Opozita siriane përgatitet për rënien e Assadit

Opozita e Sirisë ka formuar një grup për të ruajtuar rendin në institucionet qeveritare, nëse presidenti Bashar al-Assad bie nga pushteti. Ish-kryeministri Riyad Hijab është zgjedhur në krye të ekzekutivit prej shtatë-anëtarësh, i cili do të menaxhojë me Asamblenë e …

BE: Hapa të vegjël për shpërtimin e bankave në Eurozonë

Një fond për bankat e falimentuara, një fond solidar për shpëtimin e shteteve në krizës dhe marrëveshje për reformën e bashkimit monetar janë elementet bazë për të cilat u ra dakord në samitin e BE-së. Presidenti i Këshilli të BE …

Japoni, zhvillohen zgjedhjet e përgjithshme

Dhjetëra miliona japonezë i drejtohen të dielën kutive të votimit, për të zgjedhur se cili do të jetë drejtuesi i ardhshëm i vendit. Partia Liberal Demokratike parashikohet të humbasë në zgjedhje përballë demokratëve, pas vetëm tre vitesh të drejtimit të …

Masakra në SHBA, Obama sot tek familjet

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama do të qëndrojë sot pranë shkollës në Konektikat, ku të premten një person i armatosur ka vrarë 26 njerëz, në mesin e tyre 20 fëmijë. Obama pritet të takojë familjet e viktimave dhe …

Referendumi në Egjipt, vijon numërimi i votave

Në Egjipt ka nisur procesi i numërimit, pasi një ditë më parë u zhvillua referendumi për një kushtetutë të re. Presidenti Mohammed Morsi dhe Vëllazëria Myslimane e ka miratuar draftin në fjalë, por krtitikët thonë se ai favorizon islamin. Gjatë …

Vazhdojnë hetimet për sulmin me armë në Connecticut, Obama: Hidhërim tronditës

Hollësitë mbi incidentin në shkollën fillore Sandy Hook në Njutaun të Kënektikatit vashdojnë të dalin. Policia po vazhdon të identifikojë viktimat dhe po heton motivet e krimit. Policia tha se autori i krimit është 20 vjeçari Adam Lanza i cili …

Liderët botërorë ngushëllojnë SHBA

Liderë nga e gjithë bota kanë shprehur ngushëllime për vrasjen e 20 fëmijëve dhe të paktën shtatë të rriturve nga të shtënat në një shkollë të Shteteve të Bashkuara. Kryeministri britanik, David Cameron, ka thënë se është “thellësisht i pikëlluar”. …

Rusia përfshihet ne vdekjen e ish agjentit Aleksandër Litvinenko

Qeveria e Britanisë ka prova se Rusia ishte përfshirë në vdekjen e helmimit misterioz te ish agjentit Aleksandër Litvinenkos nga KGB. “Litvinenko punonte aso kohe për shërbimet e inteligjencës britanike dhe spanjolle”, thote avokati i gruas se ish agjentit. Në …

Egjipti në referendum, votohet për draft-kushtetutën e kontestuar

Në Egjipt kanë nisur votimet në referendumin për kushtetutën e re. Presidenti Muhammad Morsi dhe mbështetësit e tij islamikë thonë se dokumenti do ta shtyjë vendin më afër demokracisë. Kritikët, përfshirë liberalët, laikët dhe të krishterët, mendojnë se kushtetuta është …

Bashkimi bankar i BE-së, a mund të funksionojë?

Ministrat e financave të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord të krijojnë një organizëm të vetëm për mbikëqyrjen e bankave më të mëdha të eurozonës. Ky shihet si hap i parë drejt një bashkimi të plotë bankar të të gjithë eurozonës …

Traktati i ri i ITU-së i hap rrugë kontrollit të internetit?

Pas dy javëve të negociatave, 89 shtete kanë nënshkruar një traktat të ri global mbi rregullat e telekomit në mes të kundërshtimeve për rregullimin e mundshëm të internetit. Njoftimi u bë të premten në fund të një konference të Unionit …

Presidenti Obama nënshrkuan Ligjin “Magnitsky”

Presidenti amerikan Barak Obama ka nënshkruar ligjin, që mundëson marrëdhënie të përhershme normale tregtare me Rusinë dhe Moldavinë, ndërsa shtron rrugën për sanksione kundër zyrtarëve rusë të implikuar në vdekjen e avokatit Sergei Magnitsky. Duke e hequr nga barrierat tregtare …

Pas akuzave, jep dorëheqje ministri i Jashtëm izraelit

Jep dorëheqjen Ministri i Jashtëm izraelit Avigdor Lieberman, pas akuzave për shkelje të besimit. Në një deklaratë të dërguar me email, Lieberman tha se “edhe pse e di se nuk kam kryer asnjë krim, kam vendosur të japë dorëheqje nga …

Masakër në një shkollë në SHBA, vriten 27 persona, 20 nga viktimat fëmijë

Një ngjarje rëndë me pasoja tragjike është regjistruar në një shkollë në Konetikat të SHBA. Dy persona të armatosur kanë hapur zjarr brënda në shkollë duke vrarë 29 persona nga të cilët 22 janë fëmijë. Ngjarja ndodhi në një shkollë …

Sulm në një shkollë në Kinë, një burrë plagos me thike 22 fëmijë

Nje ngjarje e rende ka tronditur qytetaret ne Kinë. Një njeri i armatosur me një thikë ka plagosur 22 fëmijë dhe një i rritur në një shkollë fillore në Kinë, kanë raportuar mediat shtetërore. Ngjarja është nga më të fundit …

Kriza fiskale në SHBA, Obama takohet me Xhon Bejnër

Ndërsa kanë mbetur vetëm tre javë nga e ashtuquajtura katastrofë fiskale Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama dhe kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve, republikani Xhon Bejnër janë takuar sërish. Në një njoftim të Shtëpisë së Bardhë  takimi përshkruhej si …

Lëshimi i raketës, festime në Penian

Ndërsa gjithë bota dënoi lëshimin e raketës me rreze të gjatë veprimit si shkelje e rëndë e rezolutave të Këshillit të Sigurimit, mijëra koreano-veriorë mbushën rrugët dhe sheshet e kryeqytetit Penian për të festuar testin e suksesshëm. Televizioni shtetëror KCNA …

Mbrojtja raketore “Patriot” vendosen në Turqi në fund të janarit

Bateritë e mbrojtjes raketore Patriot do të mbërrijnë në kufirin turko-sirian në fund të muajit janar. Kështu deklaroi për televizionet amerikane vetë Sekretari Amerikan i Mbrojtjes, Leon Panneta. Duke folur për CBS, Panneta tha se është dhënë urdhëri i zhvendosjes …

Merkel shuan shpresat e vendeve aspirantë në BE

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka deklaruar se Bashkimi Evropian nuk është në gjendje për të pranuar anëtare të reja në një të ardhme të afërt, përveç Kroacisë. Ajo këtë e ka theksuar në një fjalim pranë Bundestagut gjerman, në kuadër …

SHBA, sanksione shtesë ndaj Iranit

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione shtesë ndaj Iranit, për shkak të programit të tij bërthamor. Sanksionet e fundit, të bëra publike nga Departamenti i Thesarit, kanë në shënjestër shtatë kompani dhe pesë individë, të akuzuar për mbështetjen e aktiviteteve …

Rompuy: BE-ja ka shënuar progres

Udhëheqësit e Bashkimit Evropian kanë përfunduar samitin dyditor duke thënë se kanë bërë progres në përmirësimin e financave dhe të bankave. Liderët e 27 vendeve anëtare kanë rënë dakord që Banka Qendrore Evropiane të jetë mbikëqyrëse e bankave të Eurozonës. …

Mirëpriten deklaratat e Rusisë për fatin e Assadit

Udhëheqësit e rebelëve të Sirisë dhe Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur deklaratat e një zyrtari rus i cili ka shprehur dyshime për të ardhmen e presidentit sirian, Bashar al-Assad. Mikhail Bogdanov, zëvendësministër i Jashtëm dhe i dërguar special i Kremlinit …

Venezuelë, shëndeti i presidentit Chavez drejt përmirësimit

Presidenti i Venezuelës, Hugo Chavez, ka pësuar hemoragji gjatë operacionit të tij kundër kancerit, por është duke u rikuperuar, bën të ditur ministri i Komunikimit. Ernesto Villegas tha se presidenti 58-vjeçar do të kërkojë “kohën e duhur” për t’u rikuperuar, …

Susan Rice nuk do të pasojë Hillary Clinton

Ambasadorja e OKB-së, Susan Rice,  nuk do të jetë pasuesja e Hilari Klintonit në postin e Sekretares amerikane të Shtetit. Lajmi është bërë I ditur nga Shtëpia e Bardhë e cila ka theksuar se Rice ka tërhequr emrin e saj …

Hamas zhvillon tubimin e parë në West Bank pas 5 vitesh

Mijëra palestinezë u bashkuan në tubimin e parë masiv të organizuar nga Hamas në West Bank, që prej 2007-ës. Demostratat në qytetin Nablus festuan 25-vjetorin e krijimit të grupit militant islamik, që qeveris Rripin e Gazas. Kjo është hera e …

Irani:Progres në bisedimet me IAEA

Irani ka bërë të ditur se është bërë progres në bisedimet decizive me Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore (IAEA) në Teheran. Ambasadori i Iranit në IAEA, Ali Asghar Soltanieh, tha se takimi ka qenë konstruktiv dhe bisedime të tjera do …

Afganistan, Karzai pranon ftesën e Obamës për bisedime

Presidenti i Afganistanit, Hamid Karzai, ka pranuar ftesën e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, për të biseduar muajin e ardhshëm për të ardhmen e Afganistanit. Në një konferencë për media në Kabul, së bashku me sekretarin amerikan të …

Qeveria siriane mohon raportet e NATO-s: Nuk përdorim raketa Scud

Siria ka hedhur poshtë raportet se forcat qeveritare janë duke përdorur raketa Scud kundër kryengritësve rebelë. Televizioni shtetëror ka cituar një zyrtar anonim të Ministrisë së Jashtme të ketë thënë se raportet e tilla janë “thashetheme të pabaza”. “Raportet në …

Merkel shuan shpresat e vendeve aspirantë, në BE vetëm Kroacia

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka deklaruar sot se Bashkimi Evropian nuk është në gjendje për të pranuar anëtare të reja në një të ardhme të afër, përveç Kroacisë. Ajo këtë e ka theksuar në një fjalim pranë Bundestagut gjerman, në …

Disidenti libian, 2.2 mln sterlina gjobë Britanisë për arrestim të paligjshëm

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka rënë dakord që t’i paguajë 2.2 milionë sterlina disidentit libian, Sami al-Saadi, i cili thotë se shërbimi sekret i Britanisë MI6 ka marrë pjesë në arrestimin e paligjshëm të tij. Al-Saadi dhe familja e …