Lajmet nga Bota

Zgjedhjet e 2018 në Itali, ja kandidati i Lëvizjes 5 Yje për Kryeministër

Lëvizja 5 Yje ka zgjedhur sot me një votim online kandidatin e saj për Kryeministër në zgjedhjet e ardhshme politike që priten të zhvillohen në Itali në pranverën e 2018. Kandidati për Kryeministër i zgjedhur nga Lëvizja 5 Yje është …

Shpërthim në Parsons Green

Policia britanike po vijon me marrjen në pyetje të dy të dyshuarve për krime terroriste, pas shpërthimit të së premtes në metronë londineze. Një 18-vjeçar dhe një 21-vjeçar i identifikuar si Yahyah Farroukh, janë arrestuar si të lidhur me shpërthimin …

SHBA e Koreja e Jugut, marrëveshje për sanksione më të ashpra ndaj Koresë së Veriut

Presidenti Donald Trump dhe ai i Koresë së Jugut, Moon Jae-in kanë rënë dakord të intensifikojnë sanksionet kundër Koresë së Veriut mbi testimet e përsëritura bërthamore dhe raketore, duke rritur presionin ekonomik dhe diplomatik ndaj Penianit. Në një telefonatë mes …

Jo luftë! 25 mln iPhone mbi Korenë e Veriut dhe Kim Jong Un bie

Në mesin e një debati dhe tensionesh të mëdha të Perëndimit me Korenë e Veriut dhe ku SHBA çdo ditë po përfocon qëndrimin se zgjidhja e krizë mund të vijë vetëm përmes ndërhyrjes ushtarake, një ish-marins amerikan ka gjetur çelësin …

Seuli: Avionët amerikanë në fluturim për bombardime të simuluara

Katër avionë të padukshëm F-35B dhe dy bombardues strategjik B-1B simuluan një bombardim strategjik në Korenë e Jugut si një paralajmërim për Korenë e Veriut, raporton agjencia Yonhap, duke cituar një burim anonim nga qeveria e Seulit. Avionët amerikanë u …

Joachim Sauer, kush është burri në krah të Merkelit?

Ai është i martuar me gruan më të fuqishme të Gjermanisë. Por profesori i kimisë, Joachim Sauer nuk e do dritën e prozhektorëve mediatikë. Shumë vetë as nuk e dinë në Gjermani, se ç’pamje ka ai. E tërhequr dhe jo …

Liderët botërorë mblidhen në Nju Jork, me interes fjalimi i Trump në OKB

Udhëheqësit botërorë do të mblidhen sot në Nju Jork, ku nis punimet Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara. Pjesa më e madhe e vëmendjes do të jetë te presidenti amerikan, Donald Trump, i cili do t’i adresohet këtij tubimi për …

Karaibet përgatiten për tjetër stuhi, paralajmërohen përmbytje

Ishujt e Karaibeve po përgatiten të përballojnë Uraganin Maria. Autoritetet kanë paralajmëruar forcimin e stuhisë në 48 orët në vijim dhe meteorologët parashikojnë përmbytje për shkak të reshjeve që do të sjellë Maria. Ishujt e Karaibeve janë ende në proces …

SHBA mund të mbyllë ambasadën në Kubë

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, tha se Shtetet e Bashkuara po konsiderojnë mundësinë e mbylljes së ambasadës në Kubë, pas një sërë “sulmesh ndaj shëndetit” të amerikanëve diplomatë që gjenden atje. Sekretari Tillerson i tha kanalit CBS se “po …

Rumani, stuhitë shkaktojnë 8 viktima e mbi 60 të plagosur

Të paktën 8 persona gjetën vdekjen dhe 67 persona mbetën të plagosur si pasojë e një stuhie të fuqishme që goditi Rumaninë Perëndimore me erëra deri në 100 km në orë. Mbrojtja Civile rumune njoftoi se erërat e forta shkatërruan …

Eurogrupi: Dritë në fund të tunelit grek

Duhet thënë se ndodh rrallë, që kreu i eurogurpit, Jeroen Dijsselbloem të thotë ndonjë lajm të mirë për gjendjen e Greqisë. Por në takimin e ministrave të Financave të 17 vendeve të eurozonës në Talin gjendja ishte ndryshe. Djisselbloem, tha …

Irani prodhon “babain e të gjitha bombave”

Një komandant i lartë i Gardës së Korpusit të Revolucionit Islamik të Iranit (IRGC) pretendon se vendi zotëron “babanë e të gjitha bombave”, i cili zbeh murin më të fuqishëm jo-bërthamor të SHBA-ve. Bomba u zhvillua nën një kërkesë të …

Roja bregdetare djeg anijen e emigrantëve

Roja bregdetare libiane është filmuar duke shkatërruar me zjarr një anije që përdoret për të trafikuar njerëzit. Ujërat midis bregdetit të Afrikës Veriore dhe Evropës vazhdojnë të tërheqin kontrabandistët e paligjshëm të njerëzve me një numër të lartë, ndërsa autoritetet …

Trump ka një pseudonim të ri për Kim Jong-un

Presidenti amerikan Donald Trump ka një pseudonim të ri për udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un, duke e etiketuar atë si ‘Rocket Man”(burri raketë). Deklaratat e Trump  u bënë në një postim në Twitter pas bisedimeve me presidentin e …

Sulmohen dy turiste, i hedhin acid në fytyrë

Dy turiste amerikane janë sulmuar nga një person i panjohur, i cili u ka hedhur acid në fytyrë. Ngjarja ka ndodhur sot (17 shtator) jashtë stacionit të trenit në Marsejë, Francë. Vajzat e moshës 20 dhe 21 vjeç po udhëtonin …

Kërcënime të reja, 3 stuhi po i afrohen Atlantikut

Tre stuhi po i vërtiten Atlantikut dhe parashikimet flasin për kërcënime të reja në zonat e goditura vetëm pak ditë më parë nga Uragani Irma. “Maria” është stuhia tropikale që tronditi të shtunën pjesën perëndimore të oqeanit Atlantik, një valë …

Arrestohet autori i dytë i sulmit në metronë e Londrës

Një person i dytë është arrestuar lidhur me sulmin e të premtes në Metronë e Londrës, informon policia. 21 vjeçari është arrestuar në Hounslow, në perëndim të Londrës, të dielën nga skuadra e antiterrorit. Ndërkohë dje u arrestua një 18 vjeçar. …

Zjarr në kampin për të rinj, 3 fëmijë të vdekur

Autoritetet ukrainase kanë deklaruar se tre fëmijë kanë vdekur, gjatë shpërthimit të zjarrit në një kamp për të rinj, në portin e qytetit të Odesas. Pas fikjes së zjarrit, ekipet e shpëtimit kanë gjetur mbetjet e dy fëmijëve, më pas …

Policia britanike kërkime për sulmin me bombë të së premtes

Në Britani, policë të armatosur zhvilluan të shtunën kërkime tek një shtëpi në një lagje periferike të Londrës dhe e evakuuan zonën përreth, si një masë paraprake pas një arrestimi të mëparshëm lidhur me sulmin e së premtes në metronë …

Myslimanët Rohingya, Bangladeshi masa për të kufizuar lëvizjen e refugjatëve

Bangladeshi ka njoftuar një paketë masash kufizuese për më shumë se 400 mijë myslimanë Rohingya, të cilët kanë mbërritur nga Myanmari që prej gushtit. Sipas këtyre kufizimeve, refugjatët myslimanë Rohingya do të duhet të qëndrojnë në vende fikse të caktuara …

Oficeri fiton pafajësinë për vrasjen e të riut me ngjyrë, protesta

Qindra persona kanë protestuar në Mizuri pasi një gjykatë shpalli pafajësinë e një ish-polici të bardhë të akuzuar për vrasjen e një personi me ngjyrë në vitin 2011. Protestuesit janë ndeshur me policinë, gjë që çoi në arrestimin e 13 …

Shkencëtarët: Shtresa e Ozonit është riparuar në masën 99%

Programi i Kombeve të Bashkuara për Mjedisin konfirmon se shtresa e Ozonit po shkon drejt riparimit të plotë. Shkenctarët kanë provuar se shtresa e atmosferës është përmirësuar në masën 99%. Deklarata vjen në 30 vjetorin e Protokollit të Montrealit, për …

Kim Jong-un: Koreja e Veriut do të realizojë potencialin nuklear

Koreja e Veriut nuk do të heqë dorë derisa vendi të realizojë programin bërthamor. Lideri i vendit Kim Jong-un është shprehur se kështu Peniani do të vendosë një ekuilibër ushtarak me Shtetet e Bashkuara. Komentet vijnë pas lëshimit më të …

Arrestohet një 18 vjeçar për shpërthimin në metronë e Londrës

Një 18-vjeçar është arrestuar në orët e para të mëngjesit lidhur me shpërthimin që tronditi një ditë më parë metronë londineze. Autoritetet thonë se arrestimi është një hap i rëndësishëm por që gjithsesi nuk zbeh nivelin e kërcënimit terrorist në …

Sulm kamikaz mbi autokolonën e NATO-s, vdes 1 ushtar

Një autokolonë e NATO-s në Afganistan është sulmuar nga një automjet i mbushur me eksplozivë duke lënë të vdekur 1 ushtar rumun dhe plagosur dy të tjerë. Ushtarët e NATO-s ishin në një patrullë në rajonin jugor të Kandaharit të …

Kina dhe Rusia: SHBA-ja t’i përgjigjet Koresë së Veriut me bisedime

Kina dhe Rusia kanë refuzuar thirrjen e Shteteve të Bashkuara, që të marrin “aksione direkte” për të parandaluar testimin nuklear dhe raketor të Koresë së Veriut. Ambasadori i Rusisë në Kombet e Bashkuara, Vasily Nebenzya, tha se Rusia do të …

ISIS merr përgjegjësinë e shpërthimit në Londër

Organizata terroriste Shteti Islamik, ka marrë përgjegjësinë për sulmin e kryer  në një metro në Londër. Lajmi u bë i ditur në një deklarate të publikuar në agjensionin e lajmeve Amaq. Gjatë sulmit mbetën të plagosur 29 persona, kryesisht me …

Testi raketor i Koresë së Veriut ndan fuqitë botërore

Prova e fundit raketore e Koresë Veriore ka ndarë në qëndrime fuqitë botërore, të cilat, vetëm pak ditë më parë, kanë miratuar sanksione të reja kundër Phenjanit në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. SHBA tha se barra e …

Koreja ‘përçan’ fuqitë botërore, SHBA qëndrime të kundërta me Rusinë dhe Kinën

Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe Kina janë përplasur sërish për çështjen e Koresë së Veriut, ndërsa Uashingtoni ka ushtruar edhe njëherë presionin mbi Pekinin. Sipas amerikanëve, qeveria kineze nuk ka bërë sa duhet për parandalimin e testimeve të tilla. Ndërkohë, …

Rritet uria në botë, 11% e popullsisë në kushte ekstreme varfërie

Në 2016 uria goditi 815 milionë njerëz. Kjo do të thotë se 11% e popullsisë globale jeton në kushte ekstreme të varfërisë dhe nuk mund të përballojë mallra thelbësore  për jetuar si uji dhe ushqimi. Të dhënat dalin nga raporti …

Një shtet i ri drejt krijimit në Lindjen e Mesme?

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu shprehu mbështetje për krijimin e një shteti autonom kurd në Lindjen e Mesme, duke ofruar mbështetje për referendumin, ndërsa aleatët e tij e kundërshtojnë fort idenë.  Izraeli “mbështet përpjekjet legjitime të popullit kurd për të pasur …

Paris, thërret Allahun dhe sulmon një ushtar në metro, arrestohet

Një person sulmoi një ushtar në metronë e Parisit duke thirrur Allahun, por u çarmatos dhe bllokuar nga ushtria. Incidenti, i cili përfundoi pa lëndime, ka ndodhur në stacionin qëndror Châtelet, ku një burrë me thikë në dorë sulmoi një …

Putin do të ndjekë nga afër demonstrimin ushtarak ‘Zapad 2017”

Presidenti rus Vladimir Putin do të marrë pjesë në stërvitjet ushtarake të Bashkimit Rusi-Bjellorusi ‘Zapad 2017”, e cila ka filluar gjatë së enjtes, konfirmoi Kremlini. “Të hënën presidenti do të marrë pjesë në ushtrimin strategjik “Zapad 2017”. Ajo do të …

Mbretëresha e Britanisë e ka gati fjalimin e Luftës së Tretë Botërore

Me raportet që tirani, Kim Jong ka hedhur një tjetër raketë balistike që mund të arrijë SHBA-të ose Mbretërinë e Bashkuar, ju mund të pyesni se katastrofa është e afërt. Së bashku me testet e raketave dhe tensionet në rritje …

Martin Shkreli do të vuajë dënimin në burgun e “kollareve të bardha”

Martin Shkreli do të shërbejë 4 muaj burg në Qendrën Metropolitane të Dënimit në Bruklin ndërkohë që pret gjykimin për një sërë rastesh mashtrimi. Vendi është i njohur si burgu i “kollareve të bardha”, mafiozëve dhe të dyshuarve për terrorizëm, …

Publikohen pamjet kur policia vret studentin e armatosur me pistoletë lodër

Policia në Nju Jork ka shpërndarë pamjet e filmuara nga kamerat e trupit të efektivëve të policisë, ku është regjistruar  momenti i vrasjes së një studenti të armatosur me thikë e pistoletë lodër. Në videon 16 minuta , shfaqen momente …

Mianmar, 240 mijë të prekur nga lufta

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për fëmijët, UNICEF, vlerëson se 240 mijë fëmijë kanë ikur nga shteti Rakhine i Myanmarit për në Bangladeshin fqinj brenda tri javëve të fundit. Zëdhënësja e UNICEF, Marixie Mercado thotë se shifra – që arrin …

Abuzimet seksuale me fëmijë, sekret i rreptë midis priftërinjve

Një studim pesëvjeçar mbi abuzimin seksual brenda Kishës Katolike ka zbuluar se beqaria e detyrueshme dhe një kulturë e sekretit brenda klerit të mbizotëruar nga meshkujt ishin “faktori kryesor i rrezikut për abuzimin seksual të fëmijëve”. Ish-prifti katolik, Des Cahill …

Nazarbayev -Erdoganit: Nuk burgosim njerëz të pafajshëm dhe ky është fundi i diskutimit

Presidenti kazak Nursultan Nazarbayev tha të enjten se shkollat ​​e mesme kazako-turke që thuhet se janë të lidhura me lëvizjen “Hizmet”, i përkasin Kazakistanit dhe se mësuesit turq që punojnë në ato shkolla nuk do të ekstradohen në Turqi përveç …

Shpërthim në një metro të Londrës, policia e cilëson sulm terrorist

Një shpërthim ka ndodhur në një metro në jug-perëndim të Londrës.  BBC shkruan se policia po heton një “incident” në një metro  të linjës së qarkut Parsons Green, në jug-perëndim të Londrës, duke shkaktuar 20 persona të plagosur.  Të plagosurit …

Zjarri i madh në një depo, anulohet udhëtimi me tren në Londër

Shërbimi i hekurudhës mes Londrës Euston dhe Milton Keynes është ndërprerë pas një zjarri të madh që përfshiu një depo në veri-perëndim të Londrës mbrëmjen e së enjtes. Në vendin e ngjarjes shkuan rreth 50 zjarrfikëse të cilat luftuan me …

SHBA kërkon nga Kina dhe Rusia të veprojnë kundër Koresë së Veriut

Shtetet e Bashkuara i kanë bërë thirrje Kinës dhe Rusisë që të ndërmarrin “aksione direkte” kundër Koresë Veriore, pasi ajo sot e ka lansuar raketën e dytë balistike mbi Japoninë. “Kina e furnizon Korenë Veriore me pjesën më të madhe …

Japonia jep alarmin: Koreja e Veriut lëshon një tjetër raketë

Koreja e Veriut ka lëshuar një tjetër raketë blastike. Lajmi konfirmohet nga Japonia dhe Koreja e Jugut, e cila tha se raketa arriti një lartësi prej 770 km dhe përshkroi një gjatësi prej 3700 km përpara  se të zbriste në ujërat …

Trump: “Shumë pranë” marrëveshjes me demokratët për DACA-n

Presidenti Donald Trump tha të enjten në mëngjes se ishte “shumë pranë” një marrëveshjeje me udhëheqësit demokratë në Kongres, për imigrantët pa dokumenta që kanë ardhur në Shtetet e Bashkuara si fëmijë, por tha se marrëveshja duhet të përfshijë “masa …

Flasin të vetmit të mbijetuar të katit të 23-të në Grenfell Tower

Zjarri sapo kishte thyer dritaren e apartamentit të tyre në kullën Grenfell, kur Flora Neda e bindur se nuk donte të digjej e gjallë i tha të birit: Do të hidhem poshtë. Atëherë Farhad kishte  dy alternativa, të shikonte nënën …

“SHBA do t’i bëjmë hi. Japonia nuk është e nevojshme të ekzistojë më pranë nesh”

Pheniani thotë se është koha për për të “asgjësuar” SHBA-të dhe ta kthejnë atë në “hi” për fillimin e raundit të fundit të sanksioneve. Veriu gjithashtu ka kërcënuar aleatët e Uashingtonit në rajon, duke u zotuar të “zhysin” Japoninë dhe …

Masakër në Irak

Të paktën 50 persona kanë gjetur vdekjen dhe 80 të tjerë kanë mbetur të plagosur si pasojë e sulmeve me armë dhe shpërthimit të një autobombe në qytetin jugor të Irakut Nasiriyah, raporton Reuters, duke cituar zyrtarë të shëndetësisë. Mediat …

Nis stërvitja ushtarake Rusi-Bjellorusi, NATO: Dyshues për transparencë

Disa nga shtetet anëtare të NATO-s kanë ngritur dyshimet dhe shqetësimet e tyre ndaj stërvitjes ushtarake ruse dhe bjelloruse të nisur zyrtarisht sot. Në përpjekje për të qetësuar tensionet, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka siguruar se aleanca …

Venezuela “nis luftën” për t’u çliruar nga dollari amerikan

Qeveria e Venezuelës ka urdhëruar tregtarët e naftës që të konvertojnë kontratat e tyre të naftës së papërpunuar me euro dhe të mos paguajnë ose të paguhen me dollarë amerikanë, sipas WSJ. Masa synon të anashkalojë sanksionet amerikane kundër vendit. …

‘ZAPAD 2017’, stërvitja shihet me shqetësim nga vendet perëndimore

Disa nga shtetet anëtare të NATO-s kanë ngritur dyshimet dhe shqetësimet e tyre ndaj stërvitjes ushtarake ruse dhe bjelloruse të nisur zyrtarisht sot. Në përpjekje për të qetësuar tensionet, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka siguruar se aleanca …

“Ëndërrimtarët”, Trump mohon arritjen e marrëveshjes me demokratët

Presidenti i SHBA Donald Trump ka mohuar arritjen e një marrëveshje me demokratët për të mbrojtur emigrantët e rinj pa dokumente. Trump tha se “siguria masive e kufirit do të duhej të miratohej në këmbim të pëlqimit” për programin e …

Manovra ushtarake ruse dhe bjelloruse shqetëson Perëndimin

Manovra ushtarake ruse dhe bjelloruse që filloi të enjten (14.09) mban emrin “Sapad” dhe synon me këtë të tregojë se pikërisht ku duhet të shqetësohet perëndimi. Zëvendësministri rus i mbrojtjes, Aleksander Fomin pak para fillimit të manovrës ushtarake Rusia dhe …

Zjarr në një shkollë fetare, humbin jetën 24 nxënës dhe mësues

24 të vdekur është bilanci i viktimave të shkaktuara nga zjarri i rënë në një shkollë islamike në Kuala Lumpur të Malajzisë. 21 prej viktimave ishin studentë të moshës 13 deri në 17 vjeç, të cilët nuk mundën t’i shpëtonin …

Bërtet “Allahu Akbar”, autori sulmon 7 persona, mes tyre 3 policë

Një ish-pacient i një spitali psikiatrik në Francë ka sulmuar shtatë persona mes të cilëve edhe tre efektivë policie, duke bërtitur “Allahu Akbar”. Ngjarja ka ndodhur në qytetin francez Toulouse rreth orës 16:00 të ditës së djeshme, ndërsa autori është …

“5 mijë dollarë kush i shkul një fije floku Clinton”, burg për Martin Shkrelin

Një gjykatë amerikane ka urdhëruar burgimin e Martin Shkrelit, me akuzën se ai ofroi 5,000 dollarë në Facebook për një fije floku të zonjës Hillary Clinton. Shkreli, i njohur ndryshe si “njeriu më i urryer në Amerikë” është i njohur …

Bilanci i uraganit Irma, 63 të vdekur, rikthehen të evakuuarit

Të paktën 63 persona në Karaibe dhe Shtetet e Bashkuara kanë mbetur të vdekur për shkak të Uraganit Irma. Autoritetet kanë lejuar rikthimin në shtëpi të banorëve të evakuuar, ndërkohë që niveli i shkatërrimit nga stuhia e fuqishme është masiv. …

Seuli teston raketën që i “fut ethet” Koresë së Veriut

Koreja e Jugut tha të mërkurën se ka kryer testimin e saj të parë të një rakete të përparuar ajrore, e cila siç thuhet do të forcojë aftësinë parandaluese ndaj Koresë së Veriut në rast të një krize serioze ushtarake. …

Trafikantët e drogës-policit: Ju tregoj unë çfarë të bëni tani

Anëtari një bande të drogës e ka quajtur një polic “bastard” teksa përpiqej për ta trembur atë. Momenti i regjistrua nga kamerat, por polici i paidentifikuar ka qëndruar burrërisht duke mos u trembur nga reagimi i tre anëtarëve të bandës …

Aung San Suu Kyi i shmanget Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Udhëheqësja ‘de fakto” e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, anuloi planet për të marrë pjesë në punimet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara që mbahen gjatë këtij muaji, mes kritikave ndërkombëtare në rritje për qasjen e saj ndaj …