Lajmet nga Bota

Policia greke ndalon tre kurdë, mbanin me vete 230.000 fishekë dhe municione

Policia greke ka vënë në pranga tre persona të etnisë kurde që zotëronin pasaporta britanike, duke i konfiskuar një sasi të madhe armësh dhe municionesh. Aksioni i autoriteteve erdhi nëpërmjet dy operacioneve të ndryshme. Fillimisht ata ndaluan një prej personave …

Turqia bombardon pozicionet e militantëve kurdë

Ushtria turke prej dy ditësh po sulmon mbi pozicionet e njësive të armatosura kurde në Siri, të cilat njihen si ushtria e mbrojtjes së popullit. Qeveria e Ankarasë ka deklaruar se një veprim i tillë është ndërrmarë për shkak të …

Kerry vjen në Tiranë pas bisedimeve në Mynih për paqen në Siri

John Kerry vjen nga një javë tepër e ngarkuar pasi ka qenë i angazhuar në bisedimet për paqen në Siri si dhe ka marrë pjesë në  Konferencën e Sigurisë të mbajtur në Mynih. Pas muajsh të mbushur me përpjekje dhe …

Kerry: Kriza e refugjatëve një kërcënim ekzistencial pranë Europës

Fluksi masiv i refugjatëve dhe emigrantëve të tjerë në Europë paraqet “një kërcënim ekzistencial pranë” Europës ka thënë Sekretari Amerikan i Shtetit dje. SHBA kupton natyrën e këtij kërcënimi ndaj politikës dhe jetës në Europë” ka thënë ai në Konferencën …

Aksidentohen 50 automjete në Pensilvani, ka edhe viktima

Një numër njerëzish kanë gjetur vdekjen në një aksident rrugor në Pensilvani, kur u përfshinë më shumë se 50 automjete në një autostradë. Numri i viktimave ende nuk bëhet i ditur. Aksidenti  ka ndodhur 120 kilometra në veriperëndim të Filadelfisë, …

Kerry: Sanksionet kundër Rusisë do të vazhdojnë

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka akuzuar Rusinë për “agresion të vazhdueshëm” dhe ka thënë se sanksionet kundër saj do të mbeten në fuqi, derisa të zbatohet Marrëveshja e Minskut për paqe në lindje të Ukrainës. Shtetet e Bashkuara …

Më shumë se 5.5 milionë viktima në vit, si pasojë e ajrit të ndotur

Më shumë se 5.5 milionë njerëz në të gjithë botën humbasin jetën për shkak të ajrit të ndotur. Janë kto shifrat mesatare të publikuara nga një studim i realizuar së fundmi, ku nënvizohet se vendet më problematike në botë janë …

Ndërkombëtarët thirrje Rusisë të ndalë sulmet në Siri

Përfaqësuesit ndërkombëtarë të sigurisë dhe të mbrojtjes kanë diskutuar sot në Mynih për veprimet ushtarake të Rusisë në Siri dhe në Ukrainë. Fillimisht ka qënë Kryeministri francez, i cili tha se Kremlini duhet të urdhërojë ndalimin e menjëhershëm të bombardimeve …

Turqia akuza Rusisë: Ata po bombardojnë në shkolla dhe në spitale

Zyrtarët më të lartë turq vazhdojnë të akuzojnë Rusinë duke e bërë atë përgjegjësen kryesore për ikjet masive të sirianëve. “Ata po bombardojnë mbi shkolla dhe mbi spitale” kështu është shprehur Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, duke folur …

Ministri i Jashtëm irainian thirrje për bashkëpunim me Arabinë Saudite

Disa javë pas tensionit diplomatik midis Iranit dhe Arabisë Saudite disa javë më parë, duket se situata po shkon drejt normalizimit. Ministri i Jashtëm Iranian, Javad Zarif, ka deklaruar nga Mynihu se palët duhet që të bashkëpunojnë. Ai shtoi se …

Situata në juglindje të Turqisë, ushtria vret 27 militantë kurdë

Ushtria turke ka vrarë 27 militantë kurdë gjatë orëve të fundit, pas përplasjeve të armatosura në jug-lindje të vendit. Nëpërmjet një komunikate zyrtare, qeveria njoftoi se të gjithë viktimat ishin pjesë e Partisë së Puntorëve të Kurdistanit, e cila nga …

Pas marrëveshjes së armëpushimit, Assad: Do t’a rimarrim të gjithë Sirinë

Presidenti Bashar al-Assad ka deklaruar se forcat qeveritare do të përpiqen që të rimarrin të gjithë territoret e humbura në Siri. Prononcimi i tij ka ardhur pas firmosjes së marrëveshjes për armëpushimin, ndërkohë që nënvizoi se proçesi i gjetjes së …

8 vajza përplasen nga makina që drejtohej nga 80 vjeçarja

Një aksident i rëndë i ndodhur në Liverpool të Anglisë ka përfshirë 8 vajza. 5 prej vajzave 11 vjeçare janë plagosur. Një makinë e drejtuar nga një grua 80 vjeçare, ka marrë përpara 8 vajzat të cilat po dilnin nga …

Mynihu blindohet për konferencën e sigurisë, 3700 policë në terren

Qyteti i Mynihut në Gjermani është blinduar me 3700 oficerë policie në terren, në kuadër të masave për konferencën vjetore të sigurisë. Sipas autoriteteve, këtë vit janë vendosur 100 forca rendi më shumë se vitin e shkuar, të cilat do …

Papa niset drejt Kubës, në pritje te takimit historik

Papa Françesku ka lënë aeroportin e “Fiumicionos” në Romë, duke nisur kështu udhëtimin drejt Kubës, ku do të takohet me kreun e Kishës Ortotodokse ruse, patriarkun Kirill. Të dy udhëheqësit fetar do të takohen në aeroportin e Havanës, ku më …

Deputeti japonez jep dorëheqjen, iu zbulua lidhja jashtëmartesore

Një deputet japonez i cili ndezi një debat kombëtar pasi kërkoi aprovimin e lejes së lindjes për baballarët, dha dorëheqjen pasi pranoi se kishte patur një lidhje jashtë martesore, para se gruaja e tij të lidte fëmijën e tyre. Në …

Clinton dhe Sanders përplasen për Obamën

Kandidatët demokratë Hilari Klinton dhe Berni Sanders janë përplasur ashpër për presidentin Barak Obama në debatin e parë që pas zgjedhjeve në New Hampshire, të kryesura në Sanders. Klinton e ka prezantuar vetën si mbrojtëse e trashëgimisë Obama, duke sulmuar …

Arrihet marrëveshje ndërkombëtare për armëpushim në Siri

Pas bisediemeve maratonë në Mynih të Gjermanisë, fuqitë botërore kanë arritur marrëveshjen e armëpushimit në Siri, e cila do të hyjë në fuqi pas një jave. Marrëveshja nuk përfshin grupet xhihadiste të Shtetit Islamik dhe al-Nusras, thënë ndryshe lufta ndaj …

SHBA dhe Rusia, qëndrime të kundërta në bisedimet për paqe në Siri

Shtetet e Bashkuara duket se nuk kanë të njëjtin qëndrim me Rusinë sa i përket strategjisë që duhet ndjekur në kuadër të vendosjes së paqes në Siri. Gjatë takimit të mbajtur në Mynih, ku janë mbledhur edhe përfaqësues të tjerë …

Koreja e Veriut ndërpret komunikimin ushtarak me atë të Jugut

Koreja e Veriut ka vendosur që të ndërpresë çdo komunikim ushtarak me fqinjët e saj të Koresë së Jugut, pas tensionit që ka përfshirë dy vendet për shkak të lançimit të një sateliti në hapsirë nga qeveria e Penianit. Zyrtarët …

Kriza e emigrantëve, paralajmëron Erdogan: Mund të na humbasë durimi

Presidenti i Turqisë, Tayp Erdogan, ka paralajmëruar se vendi i tij mund të humbasë durimin në lidhje me situatën e emigrantëve sirianë. Ai është shprehur se qeveria e Ankarasë do të bëjë të pamundurën për strehimin e tyre, por nënvizoi …

NATO është gati të patrullojë detin Egje për të frenuar trafikun e qënieve njerëzore

NATO është gati të patrullojë detin Egje për të frenuar trafikun e qënieve njerëzore nga Turqia drejt Greqisë. Deklarata vjen nga sekretari amerikan i Mbrojtjes, Ashton Carter, në përgjigje të kërkesës së vendeve anëtare të Aleancës, si Turqia, Gjermania dhe …

Sulmohen redaksitë e gazetave pro qeveritare në Stamboll

Sulmues të paidentifikuar kanë hedhur bomba molotov dhe kanë qëlluar me armë zjarri në drejtim të zyrave të dy gazetave pro qeveritare në Stamboll të Turqisë. Bëhet fjalë për të përditshmet turke Yeni Safak dhe Yeni Akit, të cilat konfirmuan …

Në Francë përplaset autobusi i shkollës, humbin jetën 6 të rinj

Gjashtë të rinj nga mosha 16 deri në 18 vjec kanë humbur jetën si pasojë e përplasjes së autobusit të shkollës me një kamion në perëndim të Francës. Aksidenti ndodhi mëngjesin e të enjtes, në qendër të qytetit Rochefort. Mediat …

Itali, prostitucion me të mitur, arrestohen 11 persona, mes tyre një peshkop

Policia italiane e qytetit të Bergamos  ka ekzekutuar sot urdhër arrestin ndaj 11 personave me akuzën e pedofilisë, marrëdhënieve seksuale me të mitur e prostitucion minoren . Mes tyre nën pranga janë vënë një peshkop i dioqezës së Bergamos, një punonjës i forcave …

Mbi 1 milion fëmijë në Jemen vuajnë nga kequshqyerja akute

I njohur dikur si Arabia e lumtur, Jemeni është përfshirë përgjatë 10 muajve të fundit në një luftë të ashpër, duke shkaktuar një nga krizat më të këqija humanitare në të gjithë botën, ku më shumë se gjysma e popullsisë …

Kampi i Aushvic, Reinhold Hanning del para gjyqit në moshën 94 vjeçare

Një 94 vjeçar, ish roje në kampin famëkeq nazist Aushvic do të gjykohet në lidhje me vrasjen e të paktën 170 mijë personave. Sipas prokurorëve, Reinhold Hanning ishte ai që priste të burgosurit hebrej apo arrinin në Aushvic  dhe sipas …

Lufta në Alepo, 50 mijë persona braktisin shtëpitë

Lufta në zonën e Alepos ka detyruar 50 mijë njerëz të lënë shtëpitë e tyre, teksa situata humanitare në provincën siriane është përkeqësuar  me shpejtësi të madhe. Sipas Kryqit të Kuq, jetesa atje është e pamundur, ku  mijëra banorë kanë …

NATO planifikon rritje të ushtrisë në Lindje, kundërpërgjigjet Kremlini: Kërcënohet paqja

Përfaqësuesit më të lartë të NATO-s kanë mbështetur vendimin e Shteteve të Bashkuara për të rritur shpenzimet e ushtrisë, teksa kanë njoftuar se edhe vetë Aleanca e Atlantikut të Veriut po planifikon që të shtojë prezencën ushtarake në Europën Perëndimore. …

Kërkohet angazhimi i NATO-s për ndaljen e fluksit të refugjatëve

Gjermania, Greqia dhe Turqia kanë kërkuar nga NATO-ja që ta luaj rolin e saj me qëllim që të ndalohet fluksi i refugjatëve që kërkojnë azil në Evropë, duke e kaluar Detin Egje nga Turqia për në Greqi. Gjatë një takimi …

KE sërish thirrje Greqisë dhe Italisë: Më shumë kontroll për emigrantët

Ekzekutivi i Bashkimi Europian ka bërë sërish thirrje ndaj Greqisë dhe Italisë, për të shtuar kontrollet në pikat kufitare, në kuadër të menaxhimit të krizës së emigrantëve. Gjatë një deklarate për mediat, Komisioneri për Emigracionin, Dimitris Avramopoulos, përgëzoi dy vendet …

Kurz: Austria s’mund të pranojë klandestinë pa kufij, kemi më shumë se SHBA

Ministri i Jashtëm austriak, Sebastian Kurz, ka komentuar vendimin e një dite më parë të qeverisë austriake për të reduktuar numrin e pranimit të refugjatëve. Duke folur për mediat gjatë konferencës me homologun shqiptar Bushati, Kurz tha se Austria nuk …

Erdogan akuzon SHBA-në: Furnizuan rebelët me armë

Presidenti i Turqisë, Tayp Erdogan, ka akuzuar Shtetet e Bashkuara, duke thënë se amerikanët kanë mbështetur rebelët kurdënë Siri, me armatime dhe municione. Sipas tij, Washingtoni është përgjegjësi kryesor i përshkallëzimit të konfliktit në Lindjen e Mesme, pasi sipas tij, …

Emiratet e Bashkuara Arabe, ja pse duhet një Ministri e Lumturisë

Emiratet e Bashkuara Arabe do të kenë një Minstri të re, dhe do të jetë ajo e lumturisë. Ngritja e këtij instiucioni u njoftua nga Kryeministri i Emirateve të Bashkuara Arabe sheiku Mohammed Bin Rashid Al Maktoum. Menjëherë pas njoftimit, …

409 emigrantë kanë humbur jetën vetëm gjatë këtij viti

409 emigrantë kanë humbur jetën që prej fillimit të 2016 dhe në 6 javët e para të tij numri tyre ka qenë 10 herë më i lartë krahasuar me të nëjtën periudhë të një viti më parë. Shifrat publikohen nga …

Australia gati të legalizojë kultivimin e kanabisit

Parlamenti australian pritet të legalizojë kultivimin e kanabisit për qëllime mjekësore ose shkencore. Projektligji kërkon licensimin dhe krijimin e një skeme furnizmi me kanabis të spitaleve për ta përdorur për pacientet që vuajnë nga sëmundje kronike. Në disa vende të …

Shkatërrohet familja mafioze, 109 të arrestuar në Katania

Policia italiane ka arrestuar 109 persona në Katania në një superoperacion anti mafia realizuar në bashkëpunim edhe me drejtorinë antimafia të Prokurorisë së Përgjithshme. Në qendër të operacionit ishte klani historik famëkeq Laudani. Të arrestuarit akuzohen për krijimin e organizatave …

Largohet nga qeveria ministri i Jashtëm i Francës, Laurent Fabius

Ministri i Jashtëm i Francës, Laurent Fabius ka bërë të ditur se do të largohet nga qeveria. Largimi nga qeveria i Laurent Fabius është përfolur prej disa kohësh. Ish-ministri i Jashtëm i pyetur nga gazetarët nëse ishte duke marrë pjesë …

Themeluesit e BE thirrje për zgjidhjen e krizës së emigrantëve

Gjashtë vendet themeluese të Bashkimit Europian kanë shprehur shqetësimin për potencialin shkatërrues të krizave si ajo e emigrantëve dhe terrorizmit. Në një takim të mbajtur në Romë, në vendin ku u nënshkrua edhe traktati themelues i BE-së në vitin 1957, …

Shkon në 44 numri i të vdekurve nga tërmeti në Tajvan

Ka shkuar në 44 numri i viktimave si pasoje e tërmetit 6.7 ballë qe goditi Tajvanin më 6 shkurt, teksa 99 të tjerë rezultojnë të humbur. Të paktën 5 trupa u gjetën në orët e para të së mërkurës, përfshirë …

Aksidenti hekurudhor në Gjermani, sistemi i frenimit ishte i fikur

Policia gjermane ka hedhur poshtë spekulimet se një prej kontrollorëve të linjës së trenit ka fikur sistemin automatik të sigurisë vetëm pak para përplasjes së trenave të pasagjerëve në Bavari të Gjermanisë. Të paktën 10 persona humbën jetën, mbi 100 …

Zgjedhjet në New Hampshire, kryesojnë Trump dhe Sanders

Republikani Donald Trump dhe demokrati Bernie Sanders kanë tronditur garën presidenciale amerikane, duke korrur një fitore të bindshme në zgjedhjet paraprake në New Hampshire. Miliarderi amerikan mori 34 përqind të votave, më shumë se dyfishin e rivalit të tij John …

Kerry niset sot për në Mynih, në 14 shkurt në Tiranë

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, do të udhëtojë sot për në Mynih të Gjermanisë, për të marrë pjesë në Konferencën e 52-të të Sigurisë. Gjatë qëndrimit në Mynih, ai do të ndjekë edhe një takim të Grupit të Mbështetësve …

Gjykata refuzon planin e Obamës për emetimet e karbonit

Gjykata e Lartë në SHBA ka bllokuar planet e presidentit amerikan Barak Obama për të rregulluar emetimet e dioksidit të karbonit nga termocentralet amerikane. Gjykata vendosi se plani i pastër i energjisë i presidentit nuk mund të shkonte përpara pa …

Suedi, arrestohen 14 persona, planifikonin sulme në një qëndër azili

Qeveria suedeze ka vënë në pranga 14 persona të cilët dyshohet se kishin planifikuar që të sulmonin një qëndër që shërbente për strehimin e azil-kërkuesve. Lajmi është komunikuar nga zyrtarët e policisë, të cilët raportuan se kanë gjetur thika, sopata …

Koreja e Veriut riaktivizon reaktorët e prodhimit të plutoniumit

Koreja e Veriut ka riaktivizuar një reaktor për prodhimin e plutoniumit, element që mund të përdoret për krijimin e bombave bërthamore. Lajmi është komunikuar nga shefi i shërbimit inteligjent amerikan, James Clapper, i cili tha se gjithashtu se koreano veriorët …

Buxheti i SHBA për vitin 2017, Obama kërkon 4.1 triliardë dollarë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama, ka dërguar në senat propozimin e tij përfundimtar sa i përket planit të shpenzimeve për vitin 2017, duke kërkuar një shifër rekord prej 4.1 triliardë dollarësh. Drafti ka të parashikuar një sërë prioritetesh …

Sulm kamikaz në kryeqytetin e Sirisë, ISIS merr përsipër autorësinë

Një shpërthim kamikaz në kryeqytetin e Sirisë, Damascus, ka shkaktuar të paktën 8 viktima ndërkohë që afro 20 persona të tjerë janë plagosur. Sulmi u ndërmor pranë një stacioni policie dhe si rrjedhojë të gjithë viktimat raportohet se ishin oficerë …

Austria kërkon ushtarë të BE në kufirin me Maqedoninë

Ministrja e Brendshme e Austrisë Mikl-Leitner ka sinjalizuar se do të caktohet një kuotë maksimale ditore për refugjatët. Ministri i Jashtëm, Kurz do të bindë Serbinë e Maqedoninë që kufijtë e tyre të mbrohen nga BE. “Pikërisht në Maqedoni, por …

Apeli i OKB: Turqia duhet të pranojë më shumë emigrantë

Agjensia e Refugjatëve e OKB-së i ka bërë thirrje qeverisë së Turqisë që të hapë kufijtë për mijëra emigrantë të cilët ndodhen të bllokuar në kufirin me Sirinë. Lajmi është përcjellë nga nga zëdhënësi i kësaj agjensie, William Spindler, i …

Emigrantët nga Siria, priten 600 mijë tjerë në Turqi

Skenari më i keq që i tremben autoritet turke është ardhja e një fluksi të ri prej 600 mijë klandestinësh nga Siria në një periudhë shumë të shkurtër. Ushtria siriane ka avancuar në drejtim të kufirit turk të hënën në …

Emiratet e Bashkuara Arabe krijojnë Ministri të Lumturisë

Kryeministri i Emirateve të Bashkuara Arabe ka njoftuar për krijimin e Ministrisë së Lumturisë. Sheiku Mohammed bin Rashid Al Maktoum, i cili është po ashtu sundimtar i Dubait, ka thënë se ministri i Lumturisë do të udhëheqë politika “për të …

Obama-Mattarella: Të ndihmojmë Libinë për të luftuar Shtetin Islamik

Lufta kundër terrorizmit,  bashkëpunimi për të asgjësuar Shtetin Islamik në Libi dhe kriza e klandestineve në Europë kanë qenë në qendër të takimit të mbajtur në Shtëpinë e Bardhë mes Presidentit amerikan Barak Obama dhe atij italian  Sergio Mattarella. Në …

Koreja e Jugut publikon foto të raketës së Koresë së Veriut

Ministria e Mbrojtjes së Koresë së Jugut ka publikuar disa foto, për të cilat pretendon se janë mbetje të raketës së hedhur nga Korea e Veriut. Vendi komunist tha se të dielen e 7 shkurtit ka hedhur në orbitë një satelit, …

Përplasen dy trena në Gjermani, deri tani 9 të vdekur, 150 plagosen

9 persona humbën jetën dhe 150 të tjerë u plagosën si pasojë e përplasjes së dy trenave të pasagjerëve në Bavari të Gjermanisë rreth orës 7:00 me orën lokale. Përplasja kokë më kokë ka ndodhur në afërsi të Bad Aibling, …

Tajvan, arrestohet ndërtuesi i kompleksit ku humbën jetën 39 persona

Personi që ka ndërtuar pallatin e shembur nga tërmeti i të shtunës në Tajvan është arrestuar. 39 persona humbën jetën në kompleksin e apartamenetve Golden Dragon në Tainan. Rreth 320 të tjerë u shpëtuan por më shumë se 100 besohet …

Festimet e Vitit të Ri mbyllen me përplasje në Hong Kong

Në Mong Kok të Hong Kongut celebrimet e Vitit të ri Hënor kanë përfunduar në përleshje dhe dhunë. Dhe kjo situatë erdhi pasi policia ka tentuar të pastrojë tendat e paligjshme të ngritura në qytet, të cilat përgjithësisht shesin ushqime …

Raporti i OKB-së: Regjimi i Asad po vret dhe zhduk të burgosurit

Regjimi i Bashar Al Assad po vret dhe po zhduk të burgosurit.  Alarmi ngrihet në një raport të publikuar nga vëzhguesit e të drejtave të njeriut në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, ku akuzon direkt presidentin sirian dhe funksionarët e …

New Hampshire bëhet gati të votojë kandidatët për President

Qytetarët në New Hampshire të Shteteve të Bashkuara të Amerikës po bëhen gati të votojnë kandidatët demokratë dhe republikanë që pretendojnë të drejtojnë Shtëpinë e Bardhë në mandatin e adhshëm, pas largimit të presidentit Barak Obama. Kandidati i favorizuar republikan …

Uragani shkakton kaos në Britani

  Një Uragan ka përfshirë Britaninë, duke shkaktuar kaos në rrugë, hekurudha dhe dete, si edhe 13,000 shtëpi në të gjithë Britaninë kanë mbetur pa energji elektrike. Uragani ka përshkuar jugun e Anglisë, duke shkaktuar shumë dëme. Lajmi u bë …

Thatësira në Somali, mbi 50 mijë fëmijë në rrezik për jetën

Thatësira e madhe që ka përfshirë Somalinë rrezikon jetën e mbi 50 mijë fëmijëve. OKB u ka kërkuar organizatave ndërkombëtare të japin ndihmë sa më shpejt për të parandaluar pasojat fatale. Sipas një llogaritje nevojiten 1.4 miliard dollar për të …

Këshilli i Evropës hetim për reformën e Gjykatës Kushtetuese

VARSHAVË, 8 shkurt /ATSH-AFP/ – Një delegacion i Komisionit të Venezias, komiteti këshillues i Këshillit të Evropës, i cili do të hetojë për reformën e diskutueshme të Gjykatës Kushtetuese polake zhvilloi sot në Varshavë një seancë dëgjimore ndaj drejtueses së …

Misioni i vështirë i Merkelit në Ankara

Kancelarja gjermane Angela Merkel për herë të dytë bisedon të hënën (08.02) në Ankara për zgjidhjen e krizës së refugjatëve. Turqia shihet si një vend kyç në zbutjen e valës së refugjatëve drejt Europës. Vetëm para tre javësh Merkel bisedoi …

Mbyten 2 varka me emigrantë në brigjet turke, 35 të vdekur

Të paktën 35 persona, mes të cilëve edhe fëmijë, kanë humbur jetën vetëm gjatë orëve mesditës së sotme, pasi dy varka të ndryshme u fundosën në brigjet e detit Egje. Icidenti i parë u regjistrua pranë zonës Altinoluk, pasi mjeti …

Mbyllen edhe dy banka ruse

Banka Qendrore e Rusisë ka njoftuar sot se ua ka marrë licencat edhe dy bankave të tjera, si pjesë e përpjekjeve qeveritare për konsolidimin e sektorit bankar të ndikuar nga problemet ekonomike. Banka Intercommerz, sipas bankës qendrore, ka dështuar që …

Sulm kamikaz në Afganistan, tre persona humbin jetën, 14 plagosen

Të paktën tre persona kanë humbur jetën dhe 14 të tjerë mbetën të plagosur si pasojë e shpërthimit të një bombe në Afganistan. Sipas informacioneve sulmi ishte kamikaz dhe objektiv i tij ishte një autobus që transportonte personelin e ushtrisë …

Tërmeti, deri tani 40 të vdekur, një grua nxirret e gjallë pas 48 orësh

Ka shkuar në të paktën 40 numri i viktimave si pasojë e tërmetit në Tajvan teksa ekipet e emergjencës kanë arritur të gjejnë në jetë persona edhe pas më shumë se 48 orë nën rrënoja. Një grua u gjet në …

Merkel-Hollande: Kriza e refugjatëve kërkon zgjidhje në nivel europian

Kriza e klandestinëve ka nevojë për një zgjidhje në nivel europian. Kështu kanë deklaruar kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez, Fransua Hollande gjatë një takimi në Strasburg, ku diskutuan krizën me të cilën po përballet bashkimi europian dhe axhedën …

Leopardi hyn në shkollë, plagos 6 persona

Një leopard hyri në një shkollë në qytetin Indian të Bangalore duke plagosur 6 persona të cilët po përpiqeshin ta kapnin. Një shkencëtar dhe një punonjës pyjesh ishin mes të plagosurve të cilët u angazhuan për të kapur kafshën e …

Turqi, ngrihen tenda për refugjatët e ri nga Siria, Merkel sot në Ankara

Vijojnë të qëndrojnë të bllokuar në kufirin mes Sirisë dhe Turqisë qindra mijëra klandestinë të larguar nga ofensiva e fundit në Alepo dhe rrethinat e tij. Edhe pse shumë punonjës të ndihmave humanitare po shpërndajnë ushqime, veshje e medikamente për …

Policia spanjolle arreston 7 të dyshuar për terrorizëm dhe lidhje me ISIS

Policia spanjolle ka arrestuar shtatë persona për lidhje të dyshuara me grupet islamiste militante gjatë një operacioni të zhvilluar në Alicante, Valencia dhe në Ceuta, Enklavë e Spanjës që ndodhet në veri të Afrikës. Sipas Ministrisë së Brendshme, të arrestuarit …

Papa Françesku lutet për Sirinë, kërkon vëmendje për emigrantët

Papa Françesku meshën e kësaj të diele ja kushtoi Sirisë dhe dhunës me të cilën po përballen njerëzit që jetojnë ditë pas dite në luftë. Gjatë fjalës së tij përpara mijëra njerëzve të mbledhur në sheshin e “Shën Pjetrit”, ati …

OKB takim urgjent, dënohet veprimi i Koresë së Veriut

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara ka dënuar lancimin e raketës së  fundit të Koresë së Veriut, duke u zotuar se do të marrë  masa në përgjigje të shkeljeve që Peniani po u bën rezolutave të Kombeve të Bashkuara. …

Londra në panik nga shpërthimi i autobusit, skenë e filmit me Jackie Chan

Turistët dhe londinezët janë përfshirë pasditen e së dielës në panik dhe frikë, teksa një autobus dy katësh ka shpërthyer teksa po kalonte në urën “Lambeth”, fare pranë “Big Ben”. Mendimi i parë ishte për një sulm terrorist, por nuk …

Trump mburr vehten, sulmohet ashpër Marco Rubio

Në një debat të zjarrtë mes kandidatëve republikanë për president të SHBA-ve, vetëm 3 ditë përpara përpara zgjedhjeve të së martës në New Hemshire, akuzat rënduan jo mbi miliarderin Donald Trump por mbi Marco Rubio. Rubio u sulmua rëndë gjatë …

BE thirrje Turqisë të lejojë kalimin e refugjatëve sirianë

Bashkimi Europian i ka bërë thirrje Turqisë të lejojë kalimin e mijëra refugjatëve sirianë që janë bllokuar në kufirin turk në Kilis pasi janë larguar nga zona e luftimeve. Shefja për politikën e jashtme në BE, Federica Mogherini tha se …

Debati i Republikanëve fillon në kaos, kandidatët ngatërrojnë radhën, Trump pret në prapaskenë

Debati presidencial i partisë Republikane filloi në kaos teksa kandidatë të ndryshëm nuk u paraqitën në skenë kur moderatorët e ABC News David Muir dhe Martha Raddats thirrën emrat e tyre. Ben Carson doli më shpejt seç duhet para publikut …

“Forcat e huaja që do hyjnë në Siri, do të rikthehen në shtëpi me arkivol”

“Forcat e huaja që do hyjnë në Siri, do të rikthehen në shtëpi me arkivol”. Kjo ka qënë deklarata shokuese dhe paralajmërimi i bërë nga ministri i Jashtëm sirian, Walid al-Moallem, gjatë një konference për shtyp në Damask, në përgjigje …

Pegida sërish protesta të dhunshme në Dresden të Gjermanisë

Rreth 7 mijë protestues të lëvizjes ksenofobike PEGIDA u mblodhën sërish në një protestë të dhunshme në Dresden të Gjermanisë, pasi Turqia paralajmëroi se mijëra refugjatë nga Siria kanë mbetur të bllokuar në pikën kufitare të Kilis pas largimit nga …

Tërmeti në Tajvan, shpëton foshnja 6 muajshe, 30 orë nën rrënoja

Ekipet e kërkim-shpëtimit kanë arritur të shpëtojnë një foshnje vetëm 6 muajshe nën rrënojat e një ndërtese të shembur, pas tërmetit në jug të Tajvanit, ndërsa mbi 120 persona ende vijojnë të mbeten të bllokuar. Vogëlushja e shpëtuar, ka mbijetuar …

Koreja e Veriut lëshon satelitin, rriten tensionet

Korea e Veriut ka hedhur në orbitë satelin e paralajmëruar prej ditësh, duke ndezur reagimin e ashpër tek ndërkombëtarëve. Lajmi u dha nga media shtetërore koreano veriore e cila publikoi edhe foto të momentin të lëshimit dhe u konfirmuan edhe …

Përleshje me armë me policinë, 4 persona humbin jetën në Teksas

Të paktën 4 persona humbën jetën pas një përleshje me armë me policinë në Texas,raporton KENS-TV. Një zyrtar nga Ulvade County konfirmoi numrin e të vdekurve për KENS-TV. Shkëmbimi i zjarrit me policinë përfundoi rreth orës 1:30 të së dielës. …

Koreja e Veriut përshpejton procedurat për lançimin e satelitit në hapësirë

Pavarësisht apelit dhe presionit të ardhur nga fuqitë ndërkombëtare dhe nga vendet fqinje, Koreja e Veriut duket se nuk ka ndërmend të tërhiqet nga misioni i saj për të lançuar një satelit në hapësirë. Qeveritë e Koresë së Jugut dhe …

Erdogan: Rusia të mbajë përgjegjësi për viktimat në Siri

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tayp Erdogan, ka deklaruar se Rusia duhet të mbajë përgjegjësi për mijëra persona që kanë humbur jetën në Siri. Sipas tij, Vladimir Putin kërkon që të konfirmojë Presidentin Bashar Al-Assad në krye të vendit, në mënyrë …