Lajmet nga Analiza

Disa pushkë model 56 për paqen mes Ramës dhe Bashës

Ishin në luftë, por e siguruan paqen duke përdorur edhe Big Mac-un si ushqim, edhe armët si mjete. Hamburgeri që ju shërbye Ramës e Bashës në natën e kompromisit në 18 maj, ishte garnitura që shoqëroi emrat e shtatë ministrave …


Nga: Lorenc Vangjeli

Me apo pa institucione javën tjetër?

Analistët politikë kërkojnë një kompromis ndërmjet partive politike në mënyrë që, siç thonë ata, të mos thellohet edhe më tej kriza politike për krijimin e institucioneve të reja. Analistët shprehen skeptikë që Kosova në javën e ardhshme do të mund …


Nga:

Qeveria nuk rrëzohet nga brenda, Lulzim!

Komentet e Lulzim Bashës mbi raportin e ministrave teknikë për zgjedhjet nuk ia shtojnë vlerën atij. Përkundrazi, ia zbehin fare, nëse ai vërtetë mund të shërbente për diçka në këtë vend. Jo për këto zgjedhje, se ato mbaruan, por ndoshta …


Nga: Astrit Patozi*

Raporti është i dobët, problemet janë të hershme

Kryeredaktori i gazetës Mapo, Arion Sulo analizon raportin e ministrave teknikë. Sipas tij problemet e shfaqura aty, janë probleme të hershme të zgjedhjeve shqiptare. Komenti per Ora News.  Përshtypja e parë që mu krijua nga raporti i 6 ministrave teknikë …


Nga: Arion Sulo

Ben Andoni dhe Arion Sulo analizojnë gjetjet për zgjedhjet

Për herë të parë në këto 27 vite, gjatë një situate normale rendi publik, Shqipëria provoi të mbante një palë zgjedhje me një qeveri hibride me pjesëmarrjen e maxhorancës dhe opozitës. Marrëveshja e 18 majit mes kryeministrit Rama dhe liderit …


Nga:

Rreziku i madh i propozimit serb për Kosovën dhe “keqardhjes” së zotit Rama për Vuçiç!

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, sapo bëri betimin për kreun e shtetit serb, shpalli në një gazetë të Beogradit se do të nisë një diskutim brenda vendit të tij për Kosovën. Këtë lajm e morën dhe e përhapën mediat dhe …


Nga: Enver Bytyçi

Pse Vuçiç po tregohet “realist” me Kosovën?

Kosova i shkëputi lidhjet me Serbinë më 1991 si kundërpërgjigje ndaj represionit drakonik të Slobodan Millosheviqit. Më shumë se dhjetë mijë shqiptarë të Kosovës u vranë dhe mbi një milionë të tjerë u zhvendosën gjatë fushatës represive të Serbisë. NATO …


Nga: David L. Phillips

Politikë me tualetet alla-turka? – Grindje në Gjermani

Një qendër kulturore në Këln instalon “tualete që respektojnë kulturat e tjera”. Fjala është për tualetet alla-turka që përdorin kryesisht myslimanët. Reagimet ndaj kësaj ideje janë të forta, edhe nga bota myslimane. Integrimi i të huajve në Gjermani nuk është …


Nga: Khalid Salameh

Politika e Presidentit Trump për Rusinë, ende në formim

Mbështetja me hezitim e Presidentit Donald Trump për sanksione më të ashpra ndaj Rusisë, si dhe komentet e bëra prej tij, janë interpretuar në Moskë si një pikë kthese për përmirësimin e marrëdhënieve mes të dy vendeve. Megjithë apatinë e …


Nga:

Udhëzime budiste për Parlamentin e Kosovës

Dy porosi nga njeriu më i lumtur në botë. Dr. Richard Davidson nga Universiteti i Wisconsinit ia lidhi 256 elektroda në kokë Mattieu Ricardit dhe e mbajti tri orë në makinën e rezonancës magnetike duke kërkuar prej tij që të …


Nga: Veton Surroi

Koreja e Veriut: Kush do të marshonte me Trumpin në luftë?

Retorika mes Uashingtonit dhe Phenianit po ashpërsohet gjithnjë e më shumë. Rreziku i luftës po shtohet, gjë që mund të detyrojë shtetet e NATO-s për angazhim brenda aleancës. Skenarët e mundshëm: Bota po mban frymën për shkak të skenarit kërcënues …


Nga: Nina Niebergall

Rrënjët e urrejtjes ndaj SHBA

Propaganda e Koresë së Veriut i injekton popullit që prej gjashtë dekadash urrejtje ndaj SHBA. Kjo funksionon, sepse kujtimi për luftën e Koresë është ende i gjallë. Mendërisht, vendi ka ngecur në vitet 1950. Në Korenë e Veriut ka shumë …


Nga: Matthias Hein

Racional – iracional

Kreu koreano-verior i shtetit ka një strategji që e ndjek me këmbëngulje. Sinjalet kontradiktore nga Uashingtoni ai i interpeton si kërcënim. Kjo e vështirëson zgjidhjen e konfliktit edhe më shumë, mendon Peter Sturm. Për Kim Jong-un është shkruar shumë, me …


Nga: Peter Sturm

Koment: Racional – iracional

Kreu koreano-verior i shtetit ka një strategji që e ndjek me këmbëngulje. Sinjalet kontradiktore nga Uashingtoni ai i interpeton si kërcënim. Kjo e vështirëson zgjidhjen e konfliktit edhe më shumë, mendon Peter Sturm. Për Kim Jong-un është shkruar shumë, me …


Nga: Peter Sturm*

Turizmi, kulti i budallallëkut dhe lehtësia e padurueshme e sharjes

Dikur, në kohën e komunizmit, ishte parrulla: “Gjithë populli ushtar”. Sot në kohën e teknologjisë së lartë, mund të perifrazohet parrulla tjetër bashkëkohore: “Gjithë populli gazetar”. Por as atëherë ushtarët nuk ishin ushtarë të vërtetë, pavarësisht kallashnikovit dhe uniformës që …


Nga: Lorenc Vangjeli

Nevoja për një grup parlamentar me pushtet

Dorëzimi i mandatit të deputetit në shkëmbim të postit të ministrit, dëmtoi fuqinë e grupit parlamentar socialist dhe dobësoi peshën politike të ministrave. Skema e cila u përdor nga Edi Rama, për të stimuluar deputetët përtej vijës së kuqe në …


Nga:

Sa të pavarur vërtet janë gjykatësit gjermanë?

Grindja për reformën në drejtësi të Polonisë ka sjellë sërish në fokus pavarësinë e drejtësisë. Në Gjermani ajo konsiderohet shtylla bazë e shtetit ligjor. Por a cënohet nganjëherë kjo pavarësi? Në shtetin ligjor pavarësia e gjykatësve nuk është privilegj por …


Nga: Maximiliane Koschyk

Dështim në Libi

Çelësi për reduktimin e fluksit të refugjatëve nga Afrika qëndron në Libi, por Europa, në këtë shtet mosfunksionues nuk gjenden dot partnerë të besueshëm, shkruan Rainer Hermann nga Frankfurter Allgemeine Zeitung. Ideja e shtetit italian ishte e mirë e prekte …


Nga: Rainer Hermann

Transkriptet e Trump tregojnë narcizmin e tij

Një nga aspektet më të rëndësishme të transkripteve të publikuara të bisedave të Donald Trump me homologët e tij meksikan dhe australian është fakti se ato janë bërë publike. Diskutimet private midis udhëheqësve botërorë mbahen të fshehtë zakonisht në mënyrë …


Nga: The Guardian

“Përjashtimi Social-Demokrat i Ballkanit Perëndimor “

Ndërsa socialdemokracia po njeh një periudhë të vështirë në shumicën e Europës, ajo po lulëzon në Shqipëri dhe Maqedoni, thekson ish-ministri britanik i çështjeve europiane, në një artikull për “le Monde” Partitë socialiste dhe socialdemokrate europiane janë të gjitha duke …


Nga: Denis MacShane

Serbia dhe Kosova si dy Gjermanitë?

Marrëveshja themelore e vitit 1972 mes Gjermanisë Perëndimore dhe Gjermanisë Lindore mund të shërbejë si model për Serbinë dhe Kosovën, mendon politologu dhe eksperti për Ballkanin, Werner Weidenfeld. Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka hapur kohët e fundit “një dialog brenda …


Nga: Nemanja Rujevic

Pence në Podgoricë, “vizita e shekullit” si një mesazh adresuar Moskës

Podgorica zyrtare me një njoftim pompoz mirëpret zëvëndëspresidentin amerikan Mike Pence. Ashtu sikurse pritej ai ka konfirmuar partneritet strategjik mes dy vendeve. Megjithatë është qartë e dukshme se ardhja e ti në Mal të Zi është një mesazh në adresë …


Nga: Nemanja Rujevic

Toka po jeton me kredi. Në 2 gusht mbarojnë rezervat e vitit

Që nesër, e mërkurë 2 gusht, Toka fillon të jetojë me kredi. Ose thënë ndryshe  jashtë kapacitetit të asaj që planeti mund të sigurojë për banorët e vet. Në vetëm 7 muaj për të vazhduar të pimë, të hamë, të …


Nga: Le Monde

Ç’do Kina në detin Baltik?

Sikur të mos mjaftonin tensionet që ekzistojnë midis vendeve të detit Baltik dhe Rusisë, shkon edhe Kina të ngatërrohet në atë rajon, duke marrë anën e atij që gjeneron tensionet, pra të Rusisë. Ndaj shkaktoi një habi të madhe ndërkombëtare …


Nga: Shaban Murati

“Njё memorizim kritik pёr Rusinё”

Ish-diplomati Ernst-Jörg von Studnitz: Duhet njё institucon tё ri evropian qё tё analizojё rastet e cёnimit tё tё drejtave tё njeriut nё Rusi sipas modelit tё “Zyrës Qendrore“ pёr padrejtёsitё nё ish-RDGJ. Ky veprim duket tё jetё i pazkontё nё …


Nga: Roman Gonçarenko

BE-ja nis procedurat kundër Polonisë

Polonia nuk po i prapëson planet për reformën në gjyqësor, prandaj Komisioni Evropian nisi përdorimin e “armëve” ligjore. BE-ja hapi kundër Polonisë procesin për shkelje të marrëveshjeve të BE-së për shkak të reformës së diskutueshme në organet e gjyqësorit të …


Nga: Pandeli Pani

Çfarë kërkon nga ne Vuçiçi?

Me shkrimin e fundit të presidentit Vuçiq, kjo bëhet hera e tretë brenda njëzet vjetësh që dëgjoj nga prijësit e Serbisë nevojën që të gjendet një zgjidhje e qëndrueshme, pra e përhershme, për marrëdhëniet mes Kosovës e Serbisë. Herën e …


Nga: Veton Surroi*

Problemi i vërtetë? Askush s’do t’i bëjë opozitë Ramës!

Vetëm pak orë pas certifikimit të zgjedhjeve së përgjithshme shqiptare, një pyetje po rri pezull mbi kokat e qytetarëve shqiptarë: Cili do t’i bëjë opozitën e vërtetë z. Rama në mandatin e ri? Të gjithë votat pro të Komisionit Qendror …


Nga:

Qarkullimi i lirë i eshtrave

Nëse Serbia konsideron se eshtrat janë tregti, pra mall për këmbim, këtë do ndërtuar, me tërë morbiditetin e përfshirë, në parimet e reja të relacioneve mes Serbisë dhe Kosovës. Në hapësirën e tregtisë së lirë Serbia duhet të marrë përgjegjësinë …


Nga: Veton Surroi

Ngritja dhe Rënia e Shtetit Islamik, ISIS

I nderuar Shkelqesia Juaj Presidenti i Republikes, Z. Ilir META. Të nderuar kolegë ministra, deputetë, ambasadorë, gjeneralë, profesorë. Të nderuar Pjesëmarrës! Ndjehem i privilegjuar dhe i emocionuar të prezantoj librin tim të fundit “Ngritja dhe Rënia e Shtetit Islamik, ISIS” …


Nga: Dritan Demiraj

Koha për të futur në treg shërbimet publike: ujin, arsimin dhe shëndetësinë

Ka ngjallur debat vendimi për rritjen e çmimit të ujit nga ana e Bashkisë të Tiranës. Në këto ditë të nxehta kur mungesa e ujit bëhet edhe më e ndjeshme, do të vinin dhe debatet për të. Mirëpo, këto debate …


Nga: Ervis Iljazaj

Rama-Basha dhe një teori e vogël konspiracioni

Pse u mbyll aq me nxitim dhe surprizë Çadra e opozitës? Pse marrëveshja Rama-Basha prodhoi fushatën më të qetë të 26 vjetëve të fundit, që solli në jetë  edhe rezultatin më të parashikueshëm që mund të imagjinohet në 25 qershor? …


Nga: Skender Minxhozi

Na duhen ministra shqiptarë nga jashtë Shqipërisë në qeverinë e re të Ramës

Shqipëria asnjëherë nuk ka ratifikuar traktatet vrasës të Shën Stefanit, Kongresin e Berlinit, Konferencën e Londrës dhe asnjë pakt të fshehtë apo jo që ia ka ndarë vullnetin e shprehur për një shtet të vetëm shqiptar në Kuvendet Madhorë të …


Nga: Denion Ndrenika

Baton, pash Zotin, mos komento edhe këpucët e Ramës, ngrije stekën vlla…

Lexova me tmerr shkrimin më të fundit të Baton Haxhiut dhe mendova se çpo ndodh në këtë vend. Batoni komentonte këpucët sportive të Ramës dhe merrte nën mbrojtje këpucët e kryeministrit, si artist dhe si estet demek.  Ku dreqin e …


Nga: Artur Zheji

Fjalimi i Ilir Metës si Presidenti i Republikës

Fjalimi i Presidentit të Republikës,  Ilir Meta në Ceremoninë e betimit në Kuvend E nderuar Znj. Leskaj drejtuese e seancës, I nderuar Z. Kryeministër, Të nderuar Ministra, Të nderuar Zonja dhe Zotërinj deputetë, Të nderuar përfaqësues të komuniteteve fetare, Shkëlqesi …


Nga:

Takim konsultativ apo blerje kohe?

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, të hënën i pret në takim konsultativ përfaqësuesit e partive politike, konfirmojnë zyrtarët e Zyrës së Presidentit të Kosovës. Ardian Arifaj, këshilltar i presidentit Hashim Thaçi, thotë për Radion Evropa e Lirë se ftesa e presidentit është e …


Nga: Bekim Bislimi

Pse vret deti?!

Prej shumë ditësh nga bregdeti shqiptar po vijnë bilance lufte për jetët e humbura si në Jon ashtu edhe Adriatik. Shkaktarët zyrtarë janë të shumtë, nga notuesit e pakujdesshëm me rrymat e detit deri te prania e pushuesve në plazhet …


Nga: Agim Popoci

Lufta e Polonisё pёr lirinё

A duhet qё polakёt tani pёr herё tё parё tё mbrojnё lirinё e tyre kundёr njё armiku tё brendshёm? Pasi parlamenti miratoi reformёn nё drejtёsi, armosfera nё Poloni po bёhet gjithnjё e mё agresive, mendon Bartosz Dudek. Janё ditё dhe …


Nga: Bartosz Dudek

“Minorancat” që na qeverisin: legjitimiteti 1991-2017

Sistemi përfaqësues është u bazuar në sistemin e shumicës: shumica fiton, shumica qeveris. Pakica luan rolin e opozitës. Shumica mund të zgjerohet me aleatë të rinj, opozita mund të pakësohet, dhe anasjelltas. Sa legjitim është sistemi ynë përfaqësues dhe a …


Nga: Afrim Krasniqi

Rama si bamirës i gjyshes nga Berati

Ndëshkimi “live” i një drejtori të rilindjes, sipas motos më të re të dalë në modë: “kur flet populli, nuk flet burokracia”, është shndërruar në kryelajmin e mediave të pushtetit. Fabula pothuajse është e njohur për të gjithë. Një gjyshe tek të …


Nga: Andi Bushati

Basha-Selami, dueli i heshtur përpara stuhisë

Lulzim Basha e ka lënë veten në hije. Nuk del më në emisione televizive, që, para 25 qershorit, ia caktonin një e më një, – ditën, orën, vendin dhe mënyrën direkt ose me regjistrim. Madje, i caktonin edhe studion e …


Nga: Roland Qafoku

Paradokset e votës për 1 mandat më 25 qershor

Neni 1 i Kushtetutës së RSH “qeverisja bazohet në një sistem zgjedhjesh të lira, të barabarta, të përgjithshme e periodike”. Me letra jemi në rregull, prej vitit 1991 bëjmë zgjedhje periodike dhe të lira. Të ndershme? Varet çfarë quhet nder …


Nga: Afrim Krasniqi

Jo viktimat e fundit në Turqi

Veprimtarin gjerman të të drejtave të njeriut, Peter Steudtner, e arrestuan në Turqi. Zemërimi për këtë është po kaq i madh, sa pa dobi. Në Bosfor tani për tani nuk do të ndryshojë gjë, mendon Daniel Heinrich. Pak pasi u …


Nga: Daniel Heinrich

Alarmi/ Kina po hyn nga dera e pasme në Ballkan

Në mesin e një diskutimi për të ardhmen e Ballkanit, presidenti serb Aleksandar Vuçiç kërceu nga karrigia e tij, shpalosi një hartë me përmasa të një muri dhe e përhapi në të gjithë qilimin e dendur të dhomës private të …


Nga:

Dy alternativa për PD-në

Më 1990 PD e krijuar nga studentë e intelektualë, u takua për herë të parë me praktikat demokratike të votimit dhe vendimmarrjes. Në shkurt 1991 votoi dy herë brenda 48 orësh për të ndryshuar ekipin drejtues, kriza u evitua dhe …


Nga: Afrim Krasniqi

Asnjë arsye t’i rrahim shpatullat njëri-tjetrit

Vërtet Ballkani do t’i jepet më shumë para nga BE, por a do t’i zgjidhin paratë problemet e thella që kanë vendet e Ballkanit mes njëri-tjetrit? Adelheid Feilcke kërkon më pak skrupuj ndaj lidershipit politik ballkanik. Po, vërtet BE ofroi …


Nga: Adelheid Feilcke

“Lista e zezë” si një sfilatë me atlete

Botimi i listës me 100 punonjësit shtetërorë, ku si margaritar kurore shkëlqente emri i mjekut të njohur Mentor Petrela, ka ngjallur një seri të gjatë reagimesh që nga më indiferentët e deri tek kundërshtarët më të fortë të kryeministrit. Disa …


Nga: Andi Bushati

Të pathënat e paktit Rama-Basha dhe personalizimi i politikës

Marrëveshja, marrëveshja! Mesnatën e 17 majit dhe gjatë 18 majit 2017 dy kryetarët e partive të mëdha, Rama e Basha, zhvilluan bisedime, pasojë e të cilave ishte një marrëveshje politike. Natyrisht ishte ofertë më e mirë sesa thellimi i krizës. …


Nga: Afrim Krasniqi

Brukseli kërkon krijimin e një Jugosllavie të re?

Në kuadër të samitit të Triestes ku krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve të Ballkanit takohen me kancelaren Angela Merkel e presidentin francez, Emmanuel Macron, shtypi gjerman drejton vëmendjen tek Ballkani. Gazeta gjermane “Die Welt” nën titullin “Pse Brukseli …


Nga:

Edhe një herë për nismën e tre deteve dhe Shqipërinë

Qarqet diplomatike i kushtuan vëmendje të veçantë pjesëmarrjes së presidentit të SHBA, Donald Trump, në samitin e kryetarëve të shteteve dhe të qeverive të 12 vendeve të Europës Qendrore dhe Lindore, anëtare të “Nismës së tre deteve”, në 6 korrik …


Nga: Shaban Murati

Mbijetesë në minutën e fundit

Takim mes dhunës së ekzagjeruar dhe interesave të papajtueshme – një samit i arrirë ka pamje tjetër. Por duhet theksuar megjithatë se punët mund të kishin shkuar edhe më keq, mendon Dagmar Engel. Punët mund të kishin shkuar edhe më …


Nga: Dagmar Engel

Kurba kritike e të djathtës në Shqipëri prej 1991

Kur zgjedhjet kanë përfunduar dhe palët sillen sikur bëjnë bilancin real, – disa “detaje” nënvleftësohen. Ja njëri prej tyre: prej vitit 2004 kemi dy parti të majta konkurruese, PS e LSI. Nga e majta ka parti të tjera konkurruese, përfshirë …


Nga: Afrim Krasniqi

Gjermania voton para syve të botës

Bota vëzhgon këto javë dhe muaj intensivisht Gjermaninë. Shumë e bëjnë këtë me admirim dhe vlerësim. Por jo të gjithë: ndërsa disa pyesin pothuajse me zili se si ia del mbanë Gjermania që pavarësisht gjithë sfidave dhe problemeve të ketë një …


Nga: Ines Pohl

Vota gjinore 2017 dhe mësimet prej saj

Në zgjedhjet e 25 qershorit votuan mbi 1.608.561 zgjedhës, nga të cilët, 44% ose 715,117 ishin votuese femra. Siç shihet vota gjinore kishte një peshë specifike, për të tepër kur partitë përdorën retorikë e spote televizive adresuar vetëm votuesve femra. …


Nga: Afrim Krasniqi

Deputetet “e përjetshëm” dhe modeli i munguar inspirues

Zgjedhjet mbaruan, parlamenti i ri është i kompletuar, ndaj ai merr vemendjen kryesore. Në politikë shpesh flitet për “senatorë”, bazuar në suksesin në karrierën personale. Në modele perëndimore, psh modelin amerikan, senatorë si Bajden, Kenedi, Hajden, Lugar, Smith, etj, janë …


Nga: Afrim Krasniqi

Drama pёr funeralin e Helmut Kohlit dhe fjalimi i munguar i Merkel

Duke nisur qysh nga lista e referuesve nё funeral (mё 1.Korrik) e deri tek vendi i funeralit apo fijet e vjetra familjare – duket se vdekja e Helmut Kohlit po hap mё shumё plagё nё vend qё tё nderohet trashёgimia …


Nga: Maximiliane Koschyk & Sanderson Sertan

Historiku i zgjedhjeve në PD dhe modelet që duhen ndjekur

Tradita e zgjedhjeve për kryetar në PD? I kemi pasur të gjitha praktikat: fillimisht me zgjedhje konkurruese (votim të fshehtë e garë të fortë), më pas me zgjedhje fiktive (votim të fshehtë por kandidatë gjysmë të emëruar), zgjedhje të përkohshme …


Nga: Afrim Krasniqi

Humbja e PD-se, alibite dhe mesimet

Zgjedhjet mbaruan dhe PD pritet të hyjë në një krizë tjetër, – krizën e përgjegjësisë dhe të zgjedhjes së lidershipit të ri. Ka argumente se zgjedhjet janë blerë dhe se opozita nuk mund të bënte më shumë. Ka argumente se …


Nga: Afrim Krasniqi

Koalicioni i panatyrshëm i Theresa May

Qeveritë e koalicionit në Europë janë normale. Por afrimi i Theresa May me DUP është rast i veçantë: Ky koalicion mund të rrezikojë paqen me Irlandën e Veriut dhe të kufizojë opcionet për Brexit, mendon Barbara Wesel. Në thelb krijimi …


Nga: Barbara Wesel