Vdesin 50 refugjatë, kontrabandistët i hedhin nga anija
10/08/2017 - 11:20

Rreth 50 emigrantë nga Somalia dhe Etipoa janë mbytur qëllimisht kur kontrabandistët i kanë detyruar që të hidhen nga anija në det kur iu afruan brigjeve të Jemenit.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Migracionin (IOM) raportoi se trafikanti i qënieve njerzore detyroi më shumë se 120 emigrantë të hidhen në det në bregun  Shabwa përgjatë Detit Arab, duke e konsideruar këtë ngjarje ” shokuese dhe çnjerëzore”.

Sipas raportit të IOM në një deklaratë, janë gjetur në plazh 29 emigratë të vdekur në varre të improvizuara gjatë një patrullimi rutinë.

Ndërsa theksohet se janë shpëtuar 27 të mbijetur të cilët kanë ndaluar në plazh, ndërkohë emigrantët e tjerë janë larguar. Agjensia tha se janë të paktën 22 të zhdukur.

Sipas IOM mosha mesatare e refugjatëve në anije besohet të jetë mosha 16-vjeçare.

Kontrabandisti dyshohet se i hodhi në ujë kur panë një barkë që i përkiste autoriteteve që po afroheshin.

Të vdekurit ishin varrosur me shpejtësi nga ata që mbijetuan dhe IOM tha se po punojnë ngushtë me Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq për të siguruar kujdesin e duhur për mbetjet e imigrantëve të vdekur.

 

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close