Vatikan, mbyllet Kapela Sistine
Bota - 06/03/2013 12:50

Kapela Sistine është mbyllur për vizitorët,ndërsa ka filluar puna për përgatitjen e konklavës, ku kardinalët nga e gjithë bota do të mblidhen për të zgjedhur Papën e ri, pas dorëheqjes së Benediktit XVI muajin e kaluar.

Në mbledhjet e fshehta pritet të votojnë 115 kardinalë dhe Vatikani tha se ishte duke pritur mbërritjen e pesë kardinalëve të fundit, para se të caktonte datën për zgjedhjet.

Kapela Sistine, ku gjenden afreskët kryevepra të Mikelanxhelos, u mbyll për vizitorët, duke dhënë kështu një nga shenjat e para të dukshme të afrimit të konklavës.

Puna për përgatitjen përfshin instalimin e një tavani artificial për të mbuluar pajisjet përgjuese të sigurisë si dhe instalimin e një sobe ku do të digjen fletëvotimet.

Procesi i zgjedhjes ndodh pasi Papa Benedikti i 16 dha dorëheqjen pas 8 vitesh në krye të Vatikanit.

Ai ishte Papa i parë që jep dorëheqjen në 600 vjet.  Zgjedhja e Papës së ri kërkon një mazhorancë prej 2/3 të votuesve.  Sipas mediave  Papa i ri duhet të zgjidhet përpara Pashkëve.

Me shume nga Bota

Letërsia në zi, humb shkrimtarin Nobel Gabriel Garsia Markes FOTO

Shkrimtari i njohur fituesi i çmimit Nobel Gabriel Garcia Markez ka ndërruar jetë. Lajmi bëhet i ditur nga mediat ndërkombëtare. (Në foto: Shkrimtari Gabriel Garsia Markez i cili ndërroi jetë sot)

Marrëveshje për krizën në Ukrainë, Kerry: Masa për të zbutur konfliktin në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry tha se diplomatët e lartë nga Ukraina, Rusia, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë rënë dakord mbi një sërë masash për të zbutur konfliktin në Ukrainë. Kerry i bëri komentet sot në Gjenevë, …

Ngrohja globale, bota duhet të ndryshojë burimet energjitike

Një raport i ri i Kombeve të Bashkuara thotë se bota duhet të ndryshojë burimet energjitike, nga përdorimi i fosileve në burime të pastra energjie për të kontrolluar ndryshimet klimatike. Komisioni Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike nxorri të dielën raportin e …

Putin: Rusia ka të drejtën të vendosë ushtrinë në Ukrainën Lindore

Ndërsa në Gjenevë zhvillohen bisedimet për Ukrainën presidenti rus Putin pohoi në televizionin rus praninë e ushtarëve rusë në Krime dhe të drejtën e ndërhyrjes në Ukrainën lindore. Presidenti rus Vladimir Putin e ka quajtur dërgimin e njësive të armatosura …

I vret djalin 18-vjeçar, nëna e viktimës i “fal” jetën para ekzekutimit FOTO

Në një mënyrë tronditëse dhe tejet prekëse, nëna e një 18 vjeçari të vrarë për në Iran, i ka”falur” jetën vrasësit të djalit të saj, në momentin e fundit, vetëm disa çaste përpara se të varej në litar, ndërsa shte …

Kore e Jugut, vazhdojnë kërkimet për pasagjerët e anijës së përmbysur

Shërbimet e emergjencës vazhdojnë kërkimet për gati 300 pasagjerët ende të zhdukur të tragetit që u përmbys një ditë më parë në Korenë e Jugut, me mbi 470 pasagjerë në bord. Deri më tani, ndonëse kanë kaluar më shumë se …

Indi, sot votohet në 12 shtete

Sot është dita në të cilën shumë qytetarë, do të hedhin votën e tyre në Indi. Votimi i sotëm do të ndodhë në 120 vende, në gjithsej 12 shtete. Zgjedhjet që konsiderohen si më të mëdhajat në Botë, kanë nisur …

NATO shton praninë ushtarake në Europën Lindore

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen, tha të mërkurën se Aleanca ka vendosur të marrë hapa të menjëhershëm për fuqizimin e pranisë ushtarake në Evropën Lindore, në përgjigje të veprimeve të Rusisë. Ai tha se do të shtohet …

Franca kërkon hetimin e krimeve të luftës në Siri

Anëtarët e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dje panë fotografi të realizuara në Siri që tregojnë dëshmi të torturës brutale, duke përfshirë nxjerrjen e syve, mbytjen dhe urinë afatgjatë të kryera nga qeveria siriane. Takimi jo-formal i Këshillit …

SHBA, kapen 3,3 tonë kokainë në Karaibe

Roja bregdetare amerikane njoftoi kapjen e 3,3 tonë kokainë me vlerën 110 milionë dollarë në detin e Karaibeve. “Bëhet fjalë për një nga kapjet më të rëndësishme të kryera prej shumë vitesh në Karaibe”, shpjegon Mark Barney, pjesëtar i rojes …

Putin: Ukraina, në prag lufte civile

“Ukraina gjendjet buze nje lufte civile”. Ky ka qënë komenti i bërë nga presidenti i Rusisë, gjatë një telefonate me kancelaren gjermane Angela Merkel, në fokus të së cilës ishte situata në Ukrainë. Dy zyrtarët e lartë të Rusisë dhe …

Kore, fundoset trageti me 476 pasagjerë, gati 293 të zhdukur

Qindra persona rezultojnë të zhdukur, pasi një target me 476 pasagjere në bord, është përmbysur dhe është fundosur në ujrat e Koresë së jugut. Trageti, ëe bordin e të cilit udhëtonin 330 studentë të një shkolle në Seul, po udhëtonte …

Nigeri, militantët rrëmbejnë 100 nxënëse të shkollës së mesme

Më shumë se 100 nxënëse të shkollës së mesme në Nigeri, janë rrëmbyer nga kryengritësit e dyshuar islamik. Zyrtarët e sigurisë thanë se nxënëset janë marrë nga persona të armatosur të cilët kanë kontrolluar shkollën në Chibok, që gjenet në …

Komplikohen kërkimet për avionin e zhdukur malajzian

Kërkimet për avionin e zhdukur malajzianë janë komplikuar edhe më tej sot, pasi zona e kërkimit në jug të Oqeanit Indian ishte shumë e thellë për nëndetësen e vogël robotike. Zyrtarët australian thanë sot se nëndetësja robotike Bluefin-21 “tejkaloi kufirin …

Ukraina luftë me separatistët pro-rusë, avionë e tanke në veprim, mediat: 11 të vrarë

thotë se forcat qeveritare kanë marrë nën kontrollë aeroportin në qytetin lindor ukrainas Kramatorsk. Gjatë marrjes së aeroportit, janë dëgjuar të shtëna ,ndërsa nuk dihet për numrin e viktimave. Mediat ruse kanë bërë me dije se katër deri në pesëmbëdhjetë …

Libi, rrëmbehet ambasadori i Jordanisë

Persona të armatosur kanë rrëmbyer ambasadorin e Jordanisë në Tripoli të Libisë, pasi kanë sulmuar makinën e tij. Ministria e Jashtme e Jordanisë ka konfirmuar rrëmbimin e ambasadorit Favaz Aitan dhe ka thënë se është duke hetuar rastin. Incidenti ndodh …

Shënohet 1-vjetori i sulmeve në maratonën e Bostonit

Bostoni shënon sot 1-vjetorin e sulmeve në maratonën e qytetit, u vranë 3 persona dhe u plagosën mbi 260 të tjerë. Dy bomba, në formë tenxhereje me presion, shpërthyen në vijën e finishit. Presidenti Barack Obama do të mbajë një …

“Washington Post” dhe “The Guardian” fitojnë Çmimin Pulitzer

WP dhe Guardian fitojnë Çmimin Pulitzer Gazetat “Washington Post” dhe “ The Guardian” kanë fituar Çmimin Pulitzer për mbulimin e Edward Snowdenit dhe të programit të mbikëqyrjes sekrete të SHBA-së. Të dyja gazetat kanë siguruar mbulim të detajuar të dosjeve …

Protestuesit pro-rusë sfidojnë ultimatumin e Ukrainës

Demonstruesit pro-rusë sfiduan afatin e qeverisë për lirimin e ndërtesave të pushtuara në këmbim të amnistisë, ndërkohë që presidenti i përkohshëm i Ukrainës i ka kërcënuar ata me një goditje ushtarake. Dhjetra protestues thyen dritaret e selisë së policisë në …

Trupat siriane rimarrin qytetin Maalula

Trupat siriane të mbështetura nga luftëtarët Hezbollah kanë rimarrë qytetin e lashtë Maalula, që mbahej nga kryengritësit – një tjetër sukses i tyre ky në rajonin strategjik Kalamun. Marrja e qytetit të krishterë erdhi menjëherë pas rënies së al-Sarkës, një …