Tragjedi, 60 fëmijë në Indi vdesin në spital për pesë ditë
12/08/2017 - 12:34

Të paktën 60 fëmijë, shumë prej të cilëve ishin të porsalindur, kanë vdekur në spitalin shtetëror Baba Raghav Das Medical College në Gorakhpur.

Sipas raportimeve paraprake mendohet se shkak i kësaj tragjedie është mungesa e furnizimit me oksigjen dhe injeksioneve në spitalin e pediatrisë. Sipas raportimeve nga mediat indiane firma që furnizonte  spitalin me oksigjen ka ndalur furnizimet sepse nuk ishin paguar faturat e mëparshme.

Qeveria ka urdhëruar hetim të menjëhershëm për numrin e madh të vdekjeve, por mohoi raportimet se vdekjet ishin shkaktuar nga mungesa e oksigjenit pasi spitali furnizohej nga firma të tjera.

Kryeministri Yogi Adityanath kishte vizituar spitalin vetëm dy ditë më parë dhe inspektoi pavijonin e pediatrisë.

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close