Skandali në Rai: “Meshkujt italianë preferojnë femrat e Europës Lindore”
20/03/2017 - 16:47 Nga: Alba Kepi

Televizioni publik italian Rai është përfshirë së fundmi nga një skandal mediatik në qëndër të të cilit janë akuzat ndaj banalitetit e vulgaritetit të përdorur gjatë një emisioni të kanalit Rai 1 transmetuar ditën e shtunë më datë 18 mars 2017.

Në rubrikën “Flasim të shtunën” të emisionit “La vita in diretta” drejtuar nga prezantuesja e njohur Paolo Perego,  merret në analizë tema se pse meshkujt italianë preferojnë gjithnjë e më shumë femrat nga Europa e Lindjes.

Në një material të përgatitur nga autorët e këtij programi, ilustrohet me anë të një grafiku “vlerat e shtuara” që kanë femrat e Europës Lindore në krahasim me femrat italiane.

Nën titullin “Kërcënimi vjen nga lindja. Pse meshkujt preferojnë të huajt” e me nëntitulin “Janë grabitëse burrrash apo bashkëshorte perfekte?”, autorët e programit “La vita in diretta” rendisin 6 motivet pse italianët zgjedhin femrat e lindjes;

1- Janë të gjitha nëna e pas lindjes rekuperojnë një trup të mermertë.

2- Janë të gjitha seksi e nuk përdorin as pizhima e as tuta.

3-  Falin tradhëtinë.

4-  Janë të gatshme të komandohen nga burri i tyre-

5- Janë shtëpiake përfekte e që të vogla kanë mësuar punët e shtëpisë-

6-  Nuk ankohen, nuk të vihen pas e nuk varin turinjtë.

Këto 6 motive u komentua në studion e programit nga të ftuar të rëndëishëm si drejtorë mediash, gazetarë, aktorë e modele.

Por menjëherë pas transmetimit të emisionit, në rrjetet sociale u kritikua ashpër, banaliteti e vulgariteti me të cilët u identifikuan femrat e lindjes e marrëdhëniet e tyre me meshkujt italianë.

“Një shembull i keq i klisheve e stereotipeve të një shoqërie feudale që hedh poshtë shekuj të tërë betajash civile për të emancipuar figurën e femrës” u shpreh mbi këtë ngjarje senatori Francesco Verducci, zëvëndës president i komisionit të mbikqyrjes së RAI.

Shoqëria jonë është shumë më përpara e njeh si tek femrat ashtu dhe tek meshkujt të drejtën e lirinë e vetëdijshme për të zgjedhur mënyrën e tyre të sjelljes; për të qënë seksi apo për të veshur pizhame, për t’u nervozuar ndaj tradhtisë apo për të gatuar. Autorët e “një masakre” të tillë duhet të japin dorëheqjen.”

“Të bëhen publik emrat e autorëve të e të largohen nga puna së bashku me prezantuesen Perego” replikon përmes twitter shkrimtarja e njohur italiane Silvia Ballestra.

“Ndjehem e turpëruar, e nervozuar dhe e habitur nga niveli i ulët e tonet seksiste e raciste të përdorura në emision” ka deklaruar gjithashtu dhe Rita Borioni, historiane arti dhe anëtare e këshillit administrativ të RAI.

Ndërsa drejtori i kanalit televiziv RAI 1 me një notë zyrtare i ka kërkuar të falur publikut italian për c’kanë dëgjuar e parë në rubrikën “Flasim të shtunën” të emisionit “La vita in diretta”.

/Oranews.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
City hall’s investments, Mayor inspected work for construction of 23rd playground

Close