E frikshme - Shpërthen vullkani Etna, mes 10 të plagosurve dhe një gazetare e BBC
16/03/2017 - 22:00

Dhjetë persona u plagosën nga shpërthimi i një prej kratereve të vullkanit më të madh në botë, Etna, në Itali.

Disa prej tyre janë turistë, ndërsa nga materiale llave kanë mbetur të lënduar edhe pjesëtarët e një skuadre vullkanologësh.

Ata ishin në udhëtim në momentin që llava e vullkanit u aktivizua. Ata u goditën nga cifla llave.

Mediat italiane thonë se të gjithë ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Vetëm gjashtë prej tyre janë trajtuar në spitalet në  Catania dhe Acireale.

Në mesin e të plagosurve është një vullkanolog dhe një gazetare e BBC.

Riaktivizimi i vullkanit nisi dy ditë më parë me disa shpërthime të vogla në kraterin e ri juglindor të tij, i cili iu shtua aktivitetit ekzistues në majë.


 /Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Komento

Read previous post:
Monument për “vrasësin” e miliona njerëzve në botë!

Close