Rusia: Keqardhje për dyshimet e SHBA-së rreth paktit bërthamor
11/08/2017 - 18:36

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, e ka cilësuar  keqardhje faktin se administrata e presidentit amerikan, Donald Trump, vazhdon të dyshojë në marrëveshjen nukleare të vitit 2015, që Irani ka me fuqitë botërore.

“Fatkeqësisht tani partnerët tanë amerikanë e vënë në pikëpyetje këtë marrëveshje”, ka thënë Lavrov gjatë një takimi me disa studentë.

“Në administratën e presidentit Trump, ata vazhdojnë t’i cilësojnë këto marrëveshje si të gabueshme, dhe është per keqardhje, që një marrëveshje e tillë e sukseshme të vihet në dyshim”, ka shtuar Lavrov.

Këto deklarata te ministrit Lavrov vijnë, pasi presidenti i SHBA-së, Donald Trump, e ka përsëritur edhe një herë se Irani nuk është “duke iu përmbajtur shpirtit” të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015, duke e cilësuar atë si “marrëveshje të tmerrshme”.

Agjencitë për monitorimin e zbatimit të marrëveshjes, në kuadër të OKB-së dhe SHBA-së, kanë thënë se Irani ka respektuar marrëveshjen.

Mirëpo liderët amerikanë vazhdojnë ta akuzojnë këtë vend për “shkelje të shpirtit të marrëveshjes”, duke iu referuar lansimit të raketave balistike, me kapacitet për të bartur koka bërthamore./Rel/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. kendveshtrim says:

    keqardhje mbi keqardhje ,ne si njeres mbeshtetemi tek egoja uni epshi qe ne veprime e quajm interes,por qe interesi i nje pale per dicka behet padrejtesi per palet tjera nderkohe qe padrejtesine te gjith e luftojmetani ndollemi ne konkurence padrejtesise,por pa e vrejtur se cfar po ndolle ne fakt me ne,te gjith ,ne planetin tone,harruam se cdo gje ka nje krijues qe ka lillje me te e krijuar me rregull dhe funksionon sipas tije,nuk ju bie ne sy kur dike respektoni se si edhe ai ju respekton apo dike urreni ,edhe ai ju urren apo luftoni edhe ai kunderpergjigjet,vall rastesi jan keto jo gjithcka ka lillje me krijuesin e gjithesise dhe gjithcka levize sipas percaktimit te tije ja nje hadith profetik qe fakton ,thot i derguari zotit ,muhamedi kur allahu don nje njeri therret melekun ,,,dhe i thot un e dua filanin prandaj duaje edhe ti,meleku ,,therret melajket dhe u thot allahu e don filanin prandaj duajeni edhe ju,ne toke pregatitet respekti ndaj tije,e kunderta ndolle kur allahu e urren nje njeri,,,/zoterinje a nuk e kuptoni se gjerat nuk zhvillohen si deshirojme ne por ne terheqim drejte veteve tona percaktimin e zotit me veprat tona,ku padrejtesis i ka caktuar humbje kurse drejtesise sukses,vall a duhet te shohim se ku angazhohemi dhe si i trajtojme problemet ne rapor me ate cfar thot i malli zot qe te mos perfundojme ne humbje ndeshkim kapitullim,si njerzim,vertet habiteni se si jeni te zhgenjyer per shum ceshtje ndermjet njeri tjetrit dhe ashper dhe papajtueshem po ecni perpara kjo dukuri nuk e ka identitetin sic e mendoni ju ,ajo e ka diku tjeter,ju po shkatrroni te vegjelit ,zoti ju ka cuar drejt shkatrrimit ju te fuqishemve,zoti e jep fuqin por sprovon,po te dobetit cfar i ka cuar ju mendoni se ska vlere ,jo nuk eshte ashtu ,ka hadith profetik,pershkak te dobetit allahu con rrisk ne toke meshire, po cfar ndolle nese i dobeti i lutet zotit kunder jush rujna zot se cfar ndeshkimit zoti mund tu cojelironi te dobetin dhe mos u beni padrejtesi zhbllokoni padrejtesit ndaj tyre zoti me meshiren e tije do tu zhbllokoje ju,dhe do gjeni menyre mirkuptimi me lejen e zotit sipas ullzimit te tije,sygjeroj thellohuni ku angazhoheni ,shikoni sipas ligjit zotit dhe pastaj zgjillni ju pelqen te viheni kunder deshirave tuaja [kjo eshte rruga padrejtesise sepse nuk arrin deshirat por percaktimin e zotit per padrejtesin]apo deshironi ate cfar ndieni deshironi per veten edhe per tjeret [ketu hyn drejtesia ligji i zotit]kjo eshte esenca sepse shprehni zhgenjim nderkoh qe deshironi mirkuptim drejtesi fjale dhe veprimi ne te ,por qe drejtesia tjetrit ndaj teje nuk ndolle kur esenca levizjeve nuk eshte drejtesi,e deshironi jeten ndersa veproni vdekjen tuaj duke menduar dhe vepruar per vdekjen e tjereve dhe ato per ju ku askush nuk eshte i sigurt nga shkatrrimi ,e keshtu me rralle gjitha veprimet kan kunderveprimet te nderthurura aq me precizion qe nga krijimi ku te lene te kuptosh qarte se cdo gje qe te mendosh flasesh dhe veprosh e ke per vete nese vepron me drejtesin e zotit ose kundervetes nese vepron sipas deshires[padrejtesi]kjho ka baze hyjnore dhe profetike,me ajete dhe hadithe,vim tek e fundit mundesin qe sejcili te marre veten ne llogari perpara se ta marrin i malli zot,ta pyesim veten shpirtin ,mir mor un i paditur ja qe te shkatrroj veten nderkohe qe kam mundesi ta shpetoj e fundit shpirtin ne perjetesi,por dhe ne kete bote perse un te punoj per tjeret shpetimin e tyre ,[kjo ndolle duke bere padrejtesi u merr mekatet dhe ti rendohesh shkon ne ferr ato shpetojne]dhe te mos punoj per vete shpirtin tim,duke menduar folur dhe vepruar drejtesi],mendoj se ka vend per analize te thelle qe sejcili nga ne te analizoje veprimet e tije sipas ullzimit zotit se cfar ne fakt po ben dhe cfar e pret qe ai se din sepse mendon flet dhe vepron keq dhe kujton se do gjejne mire shperblehet dhe fiton nuk e din se ndeshkohet humb perfundon ne zhgenjimky koment behet per te gjith ato kerkues shkencore dhe analiste qe duan te japin mesazhe zgjilljesh per problematikat e kohes me respekt per kerkuesit e diturise dhe mesazheret e paqes

  2. permblellje says:

    jo gjithnje tjeret jan armiq ,tjeret jan pergjegjesit ,dhe tjeret e kan fajin ,por per sejcilin ne vecanti dhe gjith ne,pergjithesi ,armiku i sejcilit eshte vetja vet per veten e tije egoja epshi uni,nese rregullon veset e tije ne raport me cfar thot i malli zot te gjith do mbeteshim vellezer dhe ne toke sdo shihej degjohej dhe shijohej vecse e kunderta e kesaj qe zhvillohet sot,e mira gjithnje ne menyre cilesore,per sejcilin vec e vec dhe gjith ne pergjithesi fajin e kan te gjith per gjithcka cfar ndoll ,1 perse hesht 2 perse pajtohesh me te keqen3 perse vepron keq duke qene se gjith prekemi nga nje nga keto tria ,por do thoja nuk na rrenon asnjerin nje gabim apo disa gabime te deritashme ,cilido qofte ,sepse nese njeriu pendohet dhe i kthehet zotit te tije zoti i ka garantuar faljen ,ajo qe na rrenon vec e vec dhe te gjitheve eshte mosangazhimi per te kuptuar ligjet ullzimin e zotit,per ta ditur se ne fakt cfar ne po bejme ,mundet qe pendohemi ndryshojme edhe zoti mallerishen ndryshon caktim ndaj nesh ndoshta ne vend te ndeshkimit percakton meshiren per ne mbasi sipas nje hadithi profetik allahu me te malle ka meshiren se urrejtjen per ropt e vet,,,

Komento

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close