Assad: Do zbatojmë marrëveshjen për armët kimike
Bota - 30/09/2013 8:15

Presidenti sirian Bashar al-Assad ka konfirmuar se ai do të zbatojë plotësisht marrëveshjen e OKB-së për armët kimike. Në një intervistë për mediat e huaja ai gjithashtu tha se beson se biseda në telefon mes presidentit amerikan Barak Obama dhe Presidentin e ri të Iranit Hassan Rohani mund të ketë një efekt pozitiv në rajon.

“Ne iu bashkuam marrëveshjes ndërkombëtare për të parandaluar përdorimin dhe blerjen e armëve kimike përpara se rezoluta të dilte në dritë. Pjesa kryesore e inisiativës ruse është mbështetur në vullnetin tonë. Kështu që nuk ka të bëjë me rezolutën, por me vullnetin tonë. Natyrisht që ne kemi vullnetin sepse në vitin 2003 ne kemi propozuar në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të heqim këto armë në Lindjen e Mesme për të patur një zonë pa armë kimike në Lindjen e Mesme”, deklaroi al-Assad.

Ndërkohë grupi i parë prej 20 inspektorëve të armatimit kimik pritet që sot të niset për në Damask . Të premten Këshilli i Sigurimit iKombeve të Bashkuara urdhëroi që Organizata për Ndalimin e Armatimit Kimik  ta ndihmoj Sirinë në shkatërrimin e armatimit kimik, deri në mes të vitit 2014.

Ekipi i kësaj organizate shpreson të ndertoj raport gjithpërfshirës për Sirinë deri në fund të muajit tetor.

Siria ka pranuar se ka armatim kimik, pas sulmit me gaz helmues në një lagje të kryeqytetit Damask, ku  u vranë qindra civilë. Për këtë sulm, Uashingtoni ka fajësuar regjimin e Asadit dhe është kërcënuar me aksion ushtarak.

Me shume nga Bota

Turqia i kërkon Rusisë ulje të çmimit të gazit

Turqia, e cila është shumë e varur nga Rusia në sajë të furnizimit energjitik, parashikon të kërkojë një ulje të çmimit të gazit, njoftoi sot Ministri turke e Energjetikës. “Marrëveshja që kemi me Rusinë na jep të drejtën për të …

Debati publik mes kandidatëve për president të KE-së

Më 28 prill në orën 19:00, live për mediat, do të zhvillohet debati i parë presidencial, në mes kandidatëve për presidencës e rradhës të Komisionit Europian, që do të zhvillohet në Hollandë. Të katër kandidatët, Jean-Claude Juncker nga “Partia Popullore …

Bisedimet në Gjenevë, arrihet marrëveshje për krizën në Ukrainë

Përkundër të gjitha pritshmërive, diplomatët e SHBA-ve, Bashkimit Europian, Rusisë dhe Ukrainës, arritën të dalin nga bisedimet e Gjenevës me një qëndrim të përbashkët: që Rusia ti japë fund tensioneve në Ukrainë. Njëri pas tjetrit, pas përfundimit të takimit disa …

Kore e Jugut, trageti fundoset në det, 28 të vdekur, 268 të zhdukur

268 persona ende rezultojnë te zhdukur pas fundosjes së tragetit në Korenë e Jugut ndërsa zhytësit dhe ekipet e emergjencës po përpiqen të hyjnë në brendësi të tragetit. Pjesa më e madhe e të zhdukurve janë studentët e shkollës së …

Letërsia në zi, humb Markes. Kolumbia shpall tre ditë zi kombëtare FOTO

Shkrimtari i njohur fituesi i çmimit Nobel Gabriel Garcia Markez ka ndërruar jetë. Lajmi bëhet i ditur nga mediat ndërkombëtare. (Në foto: Shkrimtari Gabriel Garsia Markez i cili ndërroi jetë sot)

Marrëveshje për krizën në Ukrainë, Kerry: Masa për të zbutur konfliktin në Ukrainë

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry tha se diplomatët e lartë nga Ukraina, Rusia, Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kanë rënë dakord mbi një sërë masash për të zbutur konfliktin në Ukrainë. Kerry i bëri komentet sot në Gjenevë, …

Ngrohja globale, bota duhet të ndryshojë burimet energjitike

Një raport i ri i Kombeve të Bashkuara thotë se bota duhet të ndryshojë burimet energjitike, nga përdorimi i fosileve në burime të pastra energjie për të kontrolluar ndryshimet klimatike. Komisioni Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike nxorri të dielën raportin e …

Putin: Rusia ka të drejtën të vendosë ushtrinë në Ukrainën Lindore

Ndërsa në Gjenevë zhvillohen bisedimet për Ukrainën presidenti rus Putin pohoi në televizionin rus praninë e ushtarëve rusë në Krime dhe të drejtën e ndërhyrjes në Ukrainën lindore. Presidenti rus Vladimir Putin e ka quajtur dërgimin e njësive të armatosura …

I vret djalin 18-vjeçar, nëna e viktimës i “fal” jetën para ekzekutimit FOTO

Në një mënyrë tronditëse dhe tejet prekëse, nëna e një 18 vjeçari të vrarë për në Iran, i ka”falur” jetën vrasësit të djalit të saj, në momentin e fundit, vetëm disa çaste përpara se të varej në litar, ndërsa shte …

Kore e Jugut, vazhdojnë kërkimet për pasagjerët e anijës së përmbysur

Shërbimet e emergjencës vazhdojnë kërkimet për gati 300 pasagjerët ende të zhdukur të tragetit që u përmbys një ditë më parë në Korenë e Jugut, me mbi 470 pasagjerë në bord. Deri më tani, ndonëse kanë kaluar më shumë se …

Indi, sot votohet në 12 shtete

Sot është dita në të cilën shumë qytetarë, do të hedhin votën e tyre në Indi. Votimi i sotëm do të ndodhë në 120 vende, në gjithsej 12 shtete. Zgjedhjet që konsiderohen si më të mëdhajat në Botë, kanë nisur …

NATO shton praninë ushtarake në Europën Lindore

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen, tha të mërkurën se Aleanca ka vendosur të marrë hapa të menjëhershëm për fuqizimin e pranisë ushtarake në Evropën Lindore, në përgjigje të veprimeve të Rusisë. Ai tha se do të shtohet …

Franca kërkon hetimin e krimeve të luftës në Siri

Anëtarët e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dje panë fotografi të realizuara në Siri që tregojnë dëshmi të torturës brutale, duke përfshirë nxjerrjen e syve, mbytjen dhe urinë afatgjatë të kryera nga qeveria siriane. Takimi jo-formal i Këshillit …

SHBA, kapen 3,3 tonë kokainë në Karaibe

Roja bregdetare amerikane njoftoi kapjen e 3,3 tonë kokainë me vlerën 110 milionë dollarë në detin e Karaibeve. “Bëhet fjalë për një nga kapjet më të rëndësishme të kryera prej shumë vitesh në Karaibe”, shpjegon Mark Barney, pjesëtar i rojes …

Putin: Ukraina, në prag lufte civile

“Ukraina gjendjet buze nje lufte civile”. Ky ka qënë komenti i bërë nga presidenti i Rusisë, gjatë një telefonate me kancelaren gjermane Angela Merkel, në fokus të së cilës ishte situata në Ukrainë. Dy zyrtarët e lartë të Rusisë dhe …

Kore, fundoset trageti me 476 pasagjerë, gati 293 të zhdukur

Qindra persona rezultojnë të zhdukur, pasi një target me 476 pasagjere në bord, është përmbysur dhe është fundosur në ujrat e Koresë së jugut. Trageti, ëe bordin e të cilit udhëtonin 330 studentë të një shkolle në Seul, po udhëtonte …

Nigeri, militantët rrëmbejnë 100 nxënëse të shkollës së mesme

Më shumë se 100 nxënëse të shkollës së mesme në Nigeri, janë rrëmbyer nga kryengritësit e dyshuar islamik. Zyrtarët e sigurisë thanë se nxënëset janë marrë nga persona të armatosur të cilët kanë kontrolluar shkollën në Chibok, që gjenet në …

Komplikohen kërkimet për avionin e zhdukur malajzian

Kërkimet për avionin e zhdukur malajzianë janë komplikuar edhe më tej sot, pasi zona e kërkimit në jug të Oqeanit Indian ishte shumë e thellë për nëndetësen e vogël robotike. Zyrtarët australian thanë sot se nëndetësja robotike Bluefin-21 “tejkaloi kufirin …

Ukraina luftë me separatistët pro-rusë, avionë e tanke në veprim, mediat: 11 të vrarë

thotë se forcat qeveritare kanë marrë nën kontrollë aeroportin në qytetin lindor ukrainas Kramatorsk. Gjatë marrjes së aeroportit, janë dëgjuar të shtëna ,ndërsa nuk dihet për numrin e viktimave. Mediat ruse kanë bërë me dije se katër deri në pesëmbëdhjetë …

Libi, rrëmbehet ambasadori i Jordanisë

Persona të armatosur kanë rrëmbyer ambasadorin e Jordanisë në Tripoli të Libisë, pasi kanë sulmuar makinën e tij. Ministria e Jashtme e Jordanisë ka konfirmuar rrëmbimin e ambasadorit Favaz Aitan dhe ka thënë se është duke hetuar rastin. Incidenti ndodh …