Nëndetësja bërthamore ruse godet me sukses objektivin
13/07/2017 - 19:41

Një nëndetëse bërthamore ruse K-150 “Tomsk” ka goditur me sukses një raketë supersonike gjatë një stërvitjeje detare në Lindjen e Largët të Rusisë. Objektivi ishte vendosur në tokë.

Nëndetëse bërthamore K-150 ‘Tomsk’ ka nisur një raketë supersonike të lundrimit P-700 Granit mes stërvitjeve detare në Lindjen e Largët të Rusisë, me sukses duke goditur një objektiv toke.

“Një raketë lundrimi supersonike P-700 Granit u nis nga një pozicion i zhytur në një objekt tokësor të vendosur në bazat e provës Kura në Kamchatka Krai. Nisja u krye nga zona e Detit të Okhotsk”, tha Ministria e Mbrojtjes e Rusisë në një deklaratë.

Raketa ka goditur me sukses objektivin, sipas deklaratës. Kremtuesit e nëndetëses bërthamore “Tomsk” kanë kryer gjithashtu një duzinë stërvitjesh të ndryshme.

Granit P-700 (emri i raportimit të NATO-s SS-N-19 Shipwreck) është një raketë e madhe kundër anijeve, e cila mund të përdoret si për anijet dhe nëndetëset konvencionale. Raketa mund të godasë në një distancë prej 550 km (300 milje detare).

/Ora News.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
City hall’s investments, Mayor inspected work for construction of 23rd playground

Close