Mali, trupat franceze do të tërhiqen në prill
Bota - 07/03/2013 7:35

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka bërë të ditur se vendi i tij do të nisë tërheqjen e trupave nga Mali, duke nisur nga muaji i ardhshëm.

Ai tha se faza finale e ndërhyrjes ushtarake do të vazhdojë edhe gjatë marsit, duke u zvogëluar në prill.

Gjatë fushatës në veri të Malit janë vrarë “liderët terroristë”, tha Hollande pa dhënë emra konkretë.

Një ushtar francez dhe 10 rebelë janë vrarë gjithashtu gjatë përplasjeve në lindje të provincës Gao, bënë të ditur zyrtarët e mbrojtjes.

Që nga nisja e operacioneve, më 11 janar, kanë vdekur 4 ushtarë francezë.

Duke folur në Varshavë, Hollande tha: “Kupola terroristë është shkatërruar”, edhe pse nuk është qartësuar nëse ai i është referuar dy liderëve të raportuar si të vdekur gjatë javës së kaluar.

Çadi bëri të ditur se ushtarët e tij, të cilët luftojnë përkrah trupave franceze, kanë vrarë dy komando kryesorë të militantëve, Abdelhamid Abou Zeid, nga grupi islamik i al-Qaeda-s, Maghreb, si dhe liderin veteran islamik Mokhtar Belmokhtar.

Gjithsesi, francezët nuk i kanë konfirmuar ende këto raporte. Rreth 4000 forca ushtarake franceze ndodhen aktualisht në vendin afrikano-perëndimor. Ushtria e Malit dhe disa trupa të vendeve afrikane, përfshi 2000 nga Çadi, janë përfshirë në luftimet e fundit.

Franca kishte deklaruar fillimisht se numri i ushtarëve do të binte gjatë marsit, nëse gjithçka do të shkonte sipas planeve, por Hollande e shtyu tërheqjen e trupave franceze për në muajin prill, teksa ushtarët afrikanë do të marrin drejtimin, të mbështetur nga europianët.

Me shume nga Bota

Putin: Ukraina, në prag lufte civile

“Ukraina gjendjet buze nje lufte civile”. Ky ka qënë komenti i bërë nga presidenti i Rusisë, gjatë një telefonate me kancelaren gjermane Angela Merkel, në fokus të së cilës ishte situata në Ukrainë. Dy zyrtarët e lartë të Rusisë dhe …

Kore, fundoset trageti me 476 pasagjerë, gati 293 të zhdukur

Qindra persona rezultojnë të zhdukur, pasi një target me 476 pasagjere në bord, është përmbysur dhe është fundosur në ujrat e Koresë së jugut. Trageti, ëe bordin e të cilit udhëtonin 330 studentë të një shkolle në Seul, po udhëtonte …

Nigeri, militantët rrëmbejnë 100 nxënëse të shkollës së mesme

Më shumë se 100 nxënëse të shkollës së mesme në Nigeri, janë rrëmbyer nga kryengritësit e dyshuar islamik. Zyrtarët e sigurisë thanë se nxënëset janë marrë nga persona të armatosur të cilët kanë kontrolluar shkollën në Chibok, që gjenet në …

Komplikohen kërkimet për avionin e zhdukur malajzian

Kërkimet për avionin e zhdukur malajzianë janë komplikuar edhe më tej sot, pasi zona e kërkimit në jug të Oqeanit Indian ishte shumë e thellë për nëndetësen e vogël robotike. Zyrtarët australian thanë sot se nëndetësja robotike Bluefin-21 “tejkaloi kufirin …

Ukraina luftë me separatistët pro-rusë, avionë e tanke në veprim, mediat: 11 të vrarë

thotë se forcat qeveritare kanë marrë nën kontrollë aeroportin në qytetin lindor ukrainas Kramatorsk. Gjatë marrjes së aeroportit, janë dëgjuar të shtëna ,ndërsa nuk dihet për numrin e viktimave. Mediat ruse kanë bërë me dije se katër deri në pesëmbëdhjetë …

Libi, rrëmbehet ambasadori i Jordanisë

Persona të armatosur kanë rrëmbyer ambasadorin e Jordanisë në Tripoli të Libisë, pasi kanë sulmuar makinën e tij. Ministria e Jashtme e Jordanisë ka konfirmuar rrëmbimin e ambasadorit Favaz Aitan dhe ka thënë se është duke hetuar rastin. Incidenti ndodh …

Shënohet 1-vjetori i sulmeve në maratonën e Bostonit

Bostoni shënon sot 1-vjetorin e sulmeve në maratonën e qytetit, u vranë 3 persona dhe u plagosën mbi 260 të tjerë. Dy bomba, në formë tenxhereje me presion, shpërthyen në vijën e finishit. Presidenti Barack Obama do të mbajë një …

“Washington Post” dhe “The Guardian” fitojnë Çmimin Pulitzer

WP dhe Guardian fitojnë Çmimin Pulitzer Gazetat “Washington Post” dhe “ The Guardian” kanë fituar Çmimin Pulitzer për mbulimin e Edward Snowdenit dhe të programit të mbikëqyrjes sekrete të SHBA-së. Të dyja gazetat kanë siguruar mbulim të detajuar të dosjeve …

Protestuesit pro-rusë sfidojnë ultimatumin e Ukrainës

Demonstruesit pro-rusë sfiduan afatin e qeverisë për lirimin e ndërtesave të pushtuara në këmbim të amnistisë, ndërkohë që presidenti i përkohshëm i Ukrainës i ka kërcënuar ata me një goditje ushtarake. Dhjetra protestues thyen dritaret e selisë së policisë në …

Trupat siriane rimarrin qytetin Maalula

Trupat siriane të mbështetura nga luftëtarët Hezbollah kanë rimarrë qytetin e lashtë Maalula, që mbahej nga kryengritësit – një tjetër sukses i tyre ky në rajonin strategjik Kalamun. Marrja e qytetit të krishterë erdhi menjëherë pas rënies së al-Sarkës, një …

Hollande-Obama, bisedojnë për sanksione të reja kundër Rusisë

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka biseduar me presidentin amerikan, Barack Obama, për sanksionet e mëtejshme perëndimore kundër Rusisë, ka njoftuar sot Presidenca franceze. Të dy Presidentët janë shprehur të shqetësuar për dhunën aktuale në pjesën lindore të Ukrainës, ku …

Arrestohet kanibali në Pakistan, hëngri trupin e foshnjes, policia gjeti kokën

Autoritetet policore në Pakistan kanë arrestuar në provincën Punxhab,një person të dyshuar si kanibal. Muhammad Arif, ështe arrrestuar pasi pas bastisjes së shtëpisë së tij nga oficerët , është gjetur një kokë foshnje. Bastisja e banesës së tij erdhi pas …

Lavrov në Kinë për të diskutuar rreth Ukrainës

Ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov do të qëndroj në Kinë për të biseduar më liderët e vendit në lidhje me situatën në Ukrainë. Takimi me autoritetet kineze do të mbahet dy ditë para takimit që do të mbahet në …

16 të vrarë nga sulmet në Irak

Të pakten 16 persona raportohet se janë vrarë gjatë dy sulmeve të ndara që kanë ndodhur gjatë të dielës në veri të Irakut. Sulmi i parë ka ndodhur në një pikë kontrolli të policisë në afërsi të qytetit të Kirkukut …

SHBA: Rreth 40 mijë trupa ruse në kufi me Ukrainën

Departamenti i Shtetit i SHBA-ve bën me dije se rreth 30 deri në 40 mijë trupa ushtarake ruse, vazhdojnë të qëndrojnë në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës pavarësisht paralajmërimit të Moskës dhe do të urdhërojë tërheqjen e pjesshme të tyre. …

Trazirat në Ukrainë, Rusia kritikohet ashpër në Këshillin e Sigurimit

Rusia ka qënë në qendër të kritikave të forta nga fuqitë botërore në një takim emergjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ndërsa vijonin përleshjet mes separatistëve pro-rusë dhe përkrahësve pro-qeverisë në Ukranën lindore. Ambasadorja amerikane në OKB Samantha dhe …

Sërish tërmet në Ishujt Solomon

Një tërmet i dytë me magnitude 7.5 ballë ka goditur sërish ishujt Solomon. Ky është tërmeti i dytë brenda pak orëve, pas atij të së shtunës i magnitudës 7.6 ballë. Nuk është raportuar ende për viktima por vetëm për dëme …

Përplasje mes forcave ukrainase e Pro-Ruse, tension në lindje, vdes një polic, plagosen 6 të tjerë

Ukraina ka rimarë kontrollin në qytetin lindor të Sllaviansk, duke përfshirë këtu edhe ndërtesat e zaptuara një ditë më parë nga elementët pro-ruse, si godinat e shërbimeve të policisë dhe sigurisë. Lajmi është bëri i ditur nga vetë Ministri i …

Raporti për ndryshimet klimaterike: Bota po shkon drejt një të ardhmeje të errët

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar sot raportin për ndryshimet klimaterike. Në raportin me fokus tek mënyrat e frenimit të ndryshimeve klimatike, theksohet se bota tashmë duhet të lëviz më shpejt, larg lëndëve djegëse. Në studimin prej 33 faqesh, …

Pas tërmeteve Kili pushtohet nga zjarret, evakuohen banorët, nisin operacionet e shpëtimit FOTO

Duket se Kili nuk po gjen rehat. Pas tërmetit të fuqishëm 8.2 ballë të javës së shkuar, një zjarr i nisur në pyll, i cili më pas i ndihmuar nga erërat e forta, ka shkatërruar e djegur plotësisht mbi 150 …