Kush ishte Hugo Chavez?
Bota - 06/03/2013 9:25

Hugo Rafael Chavez Frias lindi më 28 korrik të vitit 1954 në shtetin e Barinasit në Venezuelë. Ishte një nga shtatë fëmijët e një familje mësuesish të varfër.

Arsimin fillor dhe atë të mesëm e kreu në vendlindje, ndërsa më pas u hodh në Akademinë Shkencore Ushtarake në Karakas.

Aty Chavez do të shndërrohej në një njohës të mirë të politikave të majta dhe me figurat revolucionare amerikano-latine si Simon Bolivar apo Che Guevara.

Ai i është bashkuar ushtrisë më vitin 1975 dhe ka udhëhequr një njësi elite parashutiste.

Në kohën kur ka qenë në ushtri, Chavez u është bashkuar oficerëve të tjerë për të formuar fshehurazi Ushtrinë Popullore Çlirimtare dhe ka nisur të takojë liderët e opozitës së majtë. Më vonë ai ka formuar Lëvizjen Revolucionare Bolivariane.

Karriera ushtarake e Chavezit, një pjesë të së cilës e ka kaluar duke luftuar kundër kryengritësve të majtë, ka zgjatur 17 vjet.

Në vitin 1992, ai ka udhëhequr një grusht-shtet të pasuksesshëm ushtarak, pas të cilit është dënuar me dy vjet burgim, së bashku me mijëra mbështetës. Më vonë, Chavez është falur.

Pas lirimit, ai ka formuar një parti të majtë politike, të quajtur Lëvizja e Republikës së Pestë (MVR), ndërsa fitoren bindëse në zgjedhjet presidenciale të vitit 1998 e ka arritur falë pakënaqësisë së madhe të qytetarëve me elitën “e korruptuar” politike.

Ai ka qenë presidenti më i ri i zgjedhur në historinë e Venezuelës. Kushtetutën e ka “transformuar” duke i siguruar vetes autoritet më të madh, ndërsa emrin e vendit e ka ndryshuar në Republika Bolivariane e Venezuelës. Ndryshimi i kushtetutës në referendum ka marrë 88 për qind të mbështetjes së publikut.

Chavez, i cili shpesh është shfaqur në publik me bluzë të kuqe, ka kritikuar kapitalizmin. Pasurinë nga nafta e ka përdorur për t’iu ndërtuar banesa qytetarëve me të ardhura më të ulëta, duke u bërë kështu hero për të varfërit e Venezuelës.

Mik politik ka pasur ish-udhëheqësin libian, Muammar Qaddafi. Duke folur në vitin 2009 së bashku me të, Chavez ka thënë se ata dy ndajnë një vizion të përbashkët.

“Jemi të vetëdijshëm për faktin se jemi duke shkruar një faqe të re të historisë. Ne jemi duke ndryshuar historinë, duke u konfrontuar me imperializmin, borgjezinë, moszhvillimin…”, ka thënë Chavez.

Gjatë sundimit të tij, marrëdhëniet midis Venezuelës dhe Shteteve të Bashkuara kanë qenë të tendosura. Si kritik i ndërhyrjes së SHBA-së në Irak, Chavez e ka quajtur “djall” presidentin George Ë. Bush, gjatë një fjalimi në Kombet e Bashkuara më 2006.

“Dje, djalli ka ardhur këtu. Drejt e këtu. Zonja dhe zotërinj, nga kjo tribunë, presidenti i Shteteve të Bashkuara, të cilit unë i referohem si djall, ka folur sikur të kishte në pronësi botën”, ka thënë Chavez.

 

Duke u bërë aleat me kritikë të tjerë të SHBA-së, të tillë si Vladimir Putini i Rusisë, Chavez ka udhëhequr përpjekjet për të bashkuar liderët e majtë të Amerikës Latine në një Union të Vendeve të Amerikës Jugore.

Chavez ishte kthyer muajin e kaluar në Karakas, pas operacionit të katërt nga kanceri në Kubë dhe pas më shumë se dy muaj qëndrimi në një spital në Havanë.

Përveç disa foto të publikuara së fundmi nga qeveria, Chavez nuk është parë ose dëgjuar publikisht që para operacionit të fundit, më 11 dhjetor, 2012.

Chavez ka udhëhequr Venezuelën që në vitin 1999. Për mandatin e dytë është zgjedhur më 2006, ndërsa për të tretin në tetor të 2012-ës. Sipas ligjit në Venezuelë, zgjedhjet e reja tani duhet të mbahen brenda 30 ditësh.

Presidenti I ndjerë Hugo Chavez ka lënë gruan dhe pesë fëmijë.

Me shume nga Bota

NATO shton praninë ushtarake në Europën Lindore

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen, tha të mërkurën se Aleanca ka vendosur të marrë hapa të menjëhershëm për fuqizimin e pranisë ushtarake në Evropën Lindore, në përgjigje të veprimeve të Rusisë. Ai tha se do të shtohet …

Franca kërkon hetimin e krimeve të luftës në Siri

Anëtarët e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dje panë fotografi të realizuara në Siri që tregojnë dëshmi të torturës brutale, duke përfshirë nxjerrjen e syve, mbytjen dhe urinë afatgjatë të kryera nga qeveria siriane. Takimi jo-formal i Këshillit …

SHBA, kapen 3,3 tonë kokainë në Karaibe

Roja bregdetare amerikane njoftoi kapjen e 3,3 tonë kokainë me vlerën 110 milionë dollarë në detin e Karaibeve. “Bëhet fjalë për një nga kapjet më të rëndësishme të kryera prej shumë vitesh në Karaibe”, shpjegon Mark Barney, pjesëtar i rojes …

Putin: Ukraina, në prag lufte civile

“Ukraina gjendjet buze nje lufte civile”. Ky ka qënë komenti i bërë nga presidenti i Rusisë, gjatë një telefonate me kancelaren gjermane Angela Merkel, në fokus të së cilës ishte situata në Ukrainë. Dy zyrtarët e lartë të Rusisë dhe …

Kore, fundoset trageti me 476 pasagjerë, gati 293 të zhdukur

Qindra persona rezultojnë të zhdukur, pasi një target me 476 pasagjere në bord, është përmbysur dhe është fundosur në ujrat e Koresë së jugut. Trageti, ëe bordin e të cilit udhëtonin 330 studentë të një shkolle në Seul, po udhëtonte …

Nigeri, militantët rrëmbejnë 100 nxënëse të shkollës së mesme

Më shumë se 100 nxënëse të shkollës së mesme në Nigeri, janë rrëmbyer nga kryengritësit e dyshuar islamik. Zyrtarët e sigurisë thanë se nxënëset janë marrë nga persona të armatosur të cilët kanë kontrolluar shkollën në Chibok, që gjenet në …

Komplikohen kërkimet për avionin e zhdukur malajzian

Kërkimet për avionin e zhdukur malajzianë janë komplikuar edhe më tej sot, pasi zona e kërkimit në jug të Oqeanit Indian ishte shumë e thellë për nëndetësen e vogël robotike. Zyrtarët australian thanë sot se nëndetësja robotike Bluefin-21 “tejkaloi kufirin …

Ukraina luftë me separatistët pro-rusë, avionë e tanke në veprim, mediat: 11 të vrarë

thotë se forcat qeveritare kanë marrë nën kontrollë aeroportin në qytetin lindor ukrainas Kramatorsk. Gjatë marrjes së aeroportit, janë dëgjuar të shtëna ,ndërsa nuk dihet për numrin e viktimave. Mediat ruse kanë bërë me dije se katër deri në pesëmbëdhjetë …

Libi, rrëmbehet ambasadori i Jordanisë

Persona të armatosur kanë rrëmbyer ambasadorin e Jordanisë në Tripoli të Libisë, pasi kanë sulmuar makinën e tij. Ministria e Jashtme e Jordanisë ka konfirmuar rrëmbimin e ambasadorit Favaz Aitan dhe ka thënë se është duke hetuar rastin. Incidenti ndodh …

Shënohet 1-vjetori i sulmeve në maratonën e Bostonit

Bostoni shënon sot 1-vjetorin e sulmeve në maratonën e qytetit, u vranë 3 persona dhe u plagosën mbi 260 të tjerë. Dy bomba, në formë tenxhereje me presion, shpërthyen në vijën e finishit. Presidenti Barack Obama do të mbajë një …

“Washington Post” dhe “The Guardian” fitojnë Çmimin Pulitzer

WP dhe Guardian fitojnë Çmimin Pulitzer Gazetat “Washington Post” dhe “ The Guardian” kanë fituar Çmimin Pulitzer për mbulimin e Edward Snowdenit dhe të programit të mbikëqyrjes sekrete të SHBA-së. Të dyja gazetat kanë siguruar mbulim të detajuar të dosjeve …

Protestuesit pro-rusë sfidojnë ultimatumin e Ukrainës

Demonstruesit pro-rusë sfiduan afatin e qeverisë për lirimin e ndërtesave të pushtuara në këmbim të amnistisë, ndërkohë që presidenti i përkohshëm i Ukrainës i ka kërcënuar ata me një goditje ushtarake. Dhjetra protestues thyen dritaret e selisë së policisë në …

Trupat siriane rimarrin qytetin Maalula

Trupat siriane të mbështetura nga luftëtarët Hezbollah kanë rimarrë qytetin e lashtë Maalula, që mbahej nga kryengritësit – një tjetër sukses i tyre ky në rajonin strategjik Kalamun. Marrja e qytetit të krishterë erdhi menjëherë pas rënies së al-Sarkës, një …

Hollande-Obama, bisedojnë për sanksione të reja kundër Rusisë

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka biseduar me presidentin amerikan, Barack Obama, për sanksionet e mëtejshme perëndimore kundër Rusisë, ka njoftuar sot Presidenca franceze. Të dy Presidentët janë shprehur të shqetësuar për dhunën aktuale në pjesën lindore të Ukrainës, ku …

Arrestohet kanibali në Pakistan, hëngri trupin e foshnjes, policia gjeti kokën

Autoritetet policore në Pakistan kanë arrestuar në provincën Punxhab,një person të dyshuar si kanibal. Muhammad Arif, ështe arrrestuar pasi pas bastisjes së shtëpisë së tij nga oficerët , është gjetur një kokë foshnje. Bastisja e banesës së tij erdhi pas …

Lavrov në Kinë për të diskutuar rreth Ukrainës

Ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov do të qëndroj në Kinë për të biseduar më liderët e vendit në lidhje me situatën në Ukrainë. Takimi me autoritetet kineze do të mbahet dy ditë para takimit që do të mbahet në …

16 të vrarë nga sulmet në Irak

Të pakten 16 persona raportohet se janë vrarë gjatë dy sulmeve të ndara që kanë ndodhur gjatë të dielës në veri të Irakut. Sulmi i parë ka ndodhur në një pikë kontrolli të policisë në afërsi të qytetit të Kirkukut …

SHBA: Rreth 40 mijë trupa ruse në kufi me Ukrainën

Departamenti i Shtetit i SHBA-ve bën me dije se rreth 30 deri në 40 mijë trupa ushtarake ruse, vazhdojnë të qëndrojnë në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës pavarësisht paralajmërimit të Moskës dhe do të urdhërojë tërheqjen e pjesshme të tyre. …

Trazirat në Ukrainë, Rusia kritikohet ashpër në Këshillin e Sigurimit

Rusia ka qënë në qendër të kritikave të forta nga fuqitë botërore në një takim emergjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ndërsa vijonin përleshjet mes separatistëve pro-rusë dhe përkrahësve pro-qeverisë në Ukranën lindore. Ambasadorja amerikane në OKB Samantha dhe …

Sërish tërmet në Ishujt Solomon

Një tërmet i dytë me magnitude 7.5 ballë ka goditur sërish ishujt Solomon. Ky është tërmeti i dytë brenda pak orëve, pas atij të së shtunës i magnitudës 7.6 ballë. Nuk është raportuar ende për viktima por vetëm për dëme …