Studimi - Islami po rritet më shpejt se çdo fe tjetër në botë
16/03/2017 - 9:25

Feja e islamit po rritet shumë më shpejt se çdo besim tjetër. Sipas projeksioneve në 2070 feja e islamit do t’ia kalojë dhe besimit të krishterë dhe do të bëhet besimi më i përhapur në të gjithë botën.

Aktualisht feja islame është besimi i dytë më i madh në botë, pas fesë së krishterë. Por kjo mund të ndryshojë nëse trendi aktual demografik vazhdon, sipas një studimi të përgatitur nga Pew Research Center, një organizatë me qendër në Washington D.C, e cila merret me studimet e trendeve demografike të  popullsisë. 

Në 2010 Indonezia konsiderohej si shteti me popullsinë më të madhe myslimane, 205 milionë banorë, por në 2050 do të jetë India shteti me popullsinë më të madhe myslimane, 311 milionë banorë.

Popullsia kristiane në Britaninë e Madhe dhe Francë do të bjerë me 50 % dhe 10% e popullsisë në Europë parashikohet të jetë e besimit mysliman në 2050. Në Shtetet e Bashkuara 1 në 50 banorë do të jenë myslimanë në 2050, raporton BBC

Në 2010 numëroheshin 1.6 miliardë myslimanë, ose 23.2 % e popullsisë në botë. Peë thotë se kjo përqindje mund të rritet në 29.7 %  në 2050 dhe me 34.9 % në 2100

Përkundër kristianëve që në 2010 përbënin 31.4 % të botës dhe në 2100 do të përbëjnë 33.8 %.

/Oranews.tv/

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

 1. qartesi lehtesim kuptimi says:

  analizat per perparsit islame vin jo na interesi por bindja vlerat garancija islame ,islam do thot paqe musliman do thot bindje,do sqaroj kuptimin e drejtesise dhe padrejtesise sipas islamit lilljen organike me trupin tone shenjat e tyre ne tre shkallet e veprimit si lle paralajmrimin e zotit ne kuran per kujdesin ndaj ketyre tre gjendjeve te veprimit per te cilat ai do na marre ne pergjegjsi diten e llogarise

 2. Anonymous says:

  ne sheriadin islame jan dy kapituj hallalli harami hallall do thot e lejuar dhe haram e ndaluar ,kushdo qe mendon per te kryer ndonje krim mendon veprime te keqia ne islam quhen haram ne te menduar njeriu ndjehet i stresuar ne te shprehur tjeret e lene me goj mbyllur me fakte por edhe po te shqiptohet fjala e kapitullit haram ne fund te fjales haram goja rrin mbyllur pse jo ne fillim as ne mes por ne fund te fjales sepse kur njeriu mendon eshte fshehtesi kur shprehet eshte dukje dhe kur vepron ne fund te veprimit puna ka humbje ndiqet ndeshkohet e kunderta ndolle me hallallin e shikoni zoti e beri me shenj gjithcka qe te mos gobojme e verteta flet vete ska nevoje per deshmitare sejcili ka deshmin ne trupin e vet e deshmon zemra ne te ndier goja ne te shprehur dhe gjymtyret ne te vepruar un qartesova dy kapituj por temat rrjellese me gjeresin e tyre ka miriona njerez qe i studiojne veprojne ndjekin veprojne dhe kuptimin preciz e merr ne gjuhen e shpalljes

 3. Anonymous says:

  kuranin e malleruar e studiuan kudo ne bote i pane mrekullit ne te duke perfunduar qe kurani eshte vet funksioni i unitetit tone ne gjithesi ,saqe nuk din emer te mire per te shprehur dobit e kuptimit tije sepse permes kuranit njeriu kupton vetveten ,permes kuranit njeriu gjen zgjilljet,nganjehere dietaret kan thene nese deshiron te bisedosh me krijuesin ten lexo kuran nese deshiron te bisedosh me te derguarin e tije lexo rreth thenieve dhe veprimtarin e tije permblellen dyja bashke me emrin kuran dhe synet por per emertime dhe bindje te tilla dhe pranim te islamit nga gjitha shtresat njerzore nuk vin nga padija por nga bindja ne faktet vlerat dhe dobit ku ne kuran nuk mund te gjindet asgje gabim

 4. Anonymous says:

  feja islame nuk u pranua pa shkaqe dhe qorrazi nga askush por me fakte pasi zbuluan dhe pane mrekulli ne te li libri funksionit te organizmave ne univers dhe e pranuan te paret grupe shkenctaresh doktoresh mjekesh priftrinjesh deri njerz te thjeshte neper bote te bindur ne dobit e tije

 5. Anonymous says:

  islami dhe njerzimi nuk dua te behem gjykates por kjo eshte kujtesnga llimbja po te shihet kete 100vjecare ne pjesen me te malle te botes jeta u disiplinua mbi bazen e interesit,tani ran apo per te mbijetuar interesat automatikisht bie disiplina mungesa vlerave njerzve u nxjerr qellimetkunder njeri tjetrit tani ne kete pik kurani e ka fajin,muslimanet nuk eshte e drejte nuk u zhvillua islami vlerat drejtesia ne to qe te ekzistonte e kunderta e kesaj qe shohime mira dhe gjithnje me e mira pjesa me e malle e muslimaneve u ben viktima e te keqes nga sistemet ,koha per te pare secili egon dhe rifreskuar arsyet mundesit per te pranuar njeri tjetrin me nje mundesi te dyte permes mirkuptimit vlerave me marrveshje deri ne ate shkalle te pranimit te mirkuptimi te mesohemi qe te keqen ta zevendesojme me te mire dhe urrejtjen me dashuri problemet me zgjillje mbasi mundesit ekzistojne

 6. Anonymous says:

  keto komente edhe mund te mos i beja mbasi nuk me detyron njeri por nga padrejtesit dhe zhgenjimi total qe na behet qetesin e gjeta ne islam e ndiej si te mire dhe te miren ashtu sic e dua per veten deshiroj ta ndaje me te gjith respekt dhe mirkuptim me te gjith un jam vetem per dobin jo demin per tolerancen jo hakmarrjen per dialogun jo ngarresen per ndihmesen jo mosperfilljen vleren jo antivleren vlersimin jo perbuzjen bindjen jo kokfortesin keto ishin komente te thjeshta si lehtesim dhe dashuri njerzore faleminderit gjitheve

Komento

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close