ILO paralajmëron trazira sociale: Eurozona po vuan papunësinë dhe varfërinë
Bota - 10/04/2013 14:40

Ndërsa papunësia në Eurozonë vazhdon të rritet dhe politikat e kursimit janë në një rrugë pa krye, rreziku për trazira sociale është shtuar.

Të paktën kështu thotë Organizata e OKB-së për punën, ILO. Ajo paralajmëron për rrezikun e kursimit, që harron tregun e punës.

“Kur papunësia është kaq e lartë sa aktualisht, kur varfëria zgjerohet dhe mbrojtja sociale keqësohet, atëherë shtohet rreziku i trazirave sociale” thotë Miguel Angel Malo,

Në një raport të fundit të ILO-s  teza kryesore   është se trazirat sociale kanë më shumë gjasa të ndodhin. Një tjetër tezë e pashprehur është se  zhvillimet ekonomike  po e ndajnë Evropën.

Sipas të dhënave të OKB-së, aktualisht ka 26,3 milionë tëpapunë, rreth 10 milionë më shumë se pak pas shpërthimit të krizës në vitin 2008. Pra, në përgjithësi tregjet e punës të Evropës paraqiten më keq se sa para krizës.  Vetëm pesë vende kanë kuota më të larta punësimi se në vitin 2008 dhe këto janë Austria dhe Gjermania, Hungaria, Luksemburgu dhe Malta.

Kuota e papunësisë në BE është 10,9 përqind, 4.1 përqind më e lartë se niveli i krizës. Kjo  ndodh në një kohë kur papunësia në eurozonë u rrit madje më shpejt se sa në pjesën tjetër të BE, duke arritur në shkurt 2013 një kulm historik prej 12 përqind. Gjithnjë e më shumë të papunë, pra, dhe meqenëse në tregje ndodh aktualisht shumë pak, që konkurojnë për gjithnjë e më pak vende pune.

Në bazë të të dhënave ILO thotë se rreziku i trazirave sociale është rritur në Qipro, Greqi, Itali, Portugali, Spanjë, Slloveni dhe në Çeki. Ky rrezik nga ana tjetër është ulur në Gjermani, Finlandë, Belgjikë, Sllovaki dhe në Suedi.

 

Me shume nga Bota

Kore e Jugut, vazhdojnë kërkimet për pasagjerët e anijës së përmbysur

Shërbimet e emergjencës vazhdojnë kërkimet për gati 300 pasagjerët ende të zhdukur të tragetit që u përmbys një ditë më parë në Korenë e Jugut, me mbi 470 pasagjerë në bord. Deri më tani, ndonëse kanë kaluar më shumë se …

Indi, sot votohet në 12 shtete

Sot është dita në të cilën shumë qytetarë, do të hedhin votën e tyre në Indi. Votimi i sotëm do të ndodhë në 120 vende, në gjithsej 12 shtete. Zgjedhjet që konsiderohen si më të mëdhajat në Botë, kanë nisur …

NATO shton praninë ushtarake në Europën Lindore

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen, tha të mërkurën se Aleanca ka vendosur të marrë hapa të menjëhershëm për fuqizimin e pranisë ushtarake në Evropën Lindore, në përgjigje të veprimeve të Rusisë. Ai tha se do të shtohet …

Franca kërkon hetimin e krimeve të luftës në Siri

Anëtarët e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dje panë fotografi të realizuara në Siri që tregojnë dëshmi të torturës brutale, duke përfshirë nxjerrjen e syve, mbytjen dhe urinë afatgjatë të kryera nga qeveria siriane. Takimi jo-formal i Këshillit …

SHBA, kapen 3,3 tonë kokainë në Karaibe

Roja bregdetare amerikane njoftoi kapjen e 3,3 tonë kokainë me vlerën 110 milionë dollarë në detin e Karaibeve. “Bëhet fjalë për një nga kapjet më të rëndësishme të kryera prej shumë vitesh në Karaibe”, shpjegon Mark Barney, pjesëtar i rojes …

Putin: Ukraina, në prag lufte civile

“Ukraina gjendjet buze nje lufte civile”. Ky ka qënë komenti i bërë nga presidenti i Rusisë, gjatë një telefonate me kancelaren gjermane Angela Merkel, në fokus të së cilës ishte situata në Ukrainë. Dy zyrtarët e lartë të Rusisë dhe …

Kore, fundoset trageti me 476 pasagjerë, gati 293 të zhdukur

Qindra persona rezultojnë të zhdukur, pasi një target me 476 pasagjere në bord, është përmbysur dhe është fundosur në ujrat e Koresë së jugut. Trageti, ëe bordin e të cilit udhëtonin 330 studentë të një shkolle në Seul, po udhëtonte …

Nigeri, militantët rrëmbejnë 100 nxënëse të shkollës së mesme

Më shumë se 100 nxënëse të shkollës së mesme në Nigeri, janë rrëmbyer nga kryengritësit e dyshuar islamik. Zyrtarët e sigurisë thanë se nxënëset janë marrë nga persona të armatosur të cilët kanë kontrolluar shkollën në Chibok, që gjenet në …

Komplikohen kërkimet për avionin e zhdukur malajzian

Kërkimet për avionin e zhdukur malajzianë janë komplikuar edhe më tej sot, pasi zona e kërkimit në jug të Oqeanit Indian ishte shumë e thellë për nëndetësen e vogël robotike. Zyrtarët australian thanë sot se nëndetësja robotike Bluefin-21 “tejkaloi kufirin …

Ukraina luftë me separatistët pro-rusë, avionë e tanke në veprim, mediat: 11 të vrarë

thotë se forcat qeveritare kanë marrë nën kontrollë aeroportin në qytetin lindor ukrainas Kramatorsk. Gjatë marrjes së aeroportit, janë dëgjuar të shtëna ,ndërsa nuk dihet për numrin e viktimave. Mediat ruse kanë bërë me dije se katër deri në pesëmbëdhjetë …

Libi, rrëmbehet ambasadori i Jordanisë

Persona të armatosur kanë rrëmbyer ambasadorin e Jordanisë në Tripoli të Libisë, pasi kanë sulmuar makinën e tij. Ministria e Jashtme e Jordanisë ka konfirmuar rrëmbimin e ambasadorit Favaz Aitan dhe ka thënë se është duke hetuar rastin. Incidenti ndodh …

Shënohet 1-vjetori i sulmeve në maratonën e Bostonit

Bostoni shënon sot 1-vjetorin e sulmeve në maratonën e qytetit, u vranë 3 persona dhe u plagosën mbi 260 të tjerë. Dy bomba, në formë tenxhereje me presion, shpërthyen në vijën e finishit. Presidenti Barack Obama do të mbajë një …

“Washington Post” dhe “The Guardian” fitojnë Çmimin Pulitzer

WP dhe Guardian fitojnë Çmimin Pulitzer Gazetat “Washington Post” dhe “ The Guardian” kanë fituar Çmimin Pulitzer për mbulimin e Edward Snowdenit dhe të programit të mbikëqyrjes sekrete të SHBA-së. Të dyja gazetat kanë siguruar mbulim të detajuar të dosjeve …

Protestuesit pro-rusë sfidojnë ultimatumin e Ukrainës

Demonstruesit pro-rusë sfiduan afatin e qeverisë për lirimin e ndërtesave të pushtuara në këmbim të amnistisë, ndërkohë që presidenti i përkohshëm i Ukrainës i ka kërcënuar ata me një goditje ushtarake. Dhjetra protestues thyen dritaret e selisë së policisë në …

Trupat siriane rimarrin qytetin Maalula

Trupat siriane të mbështetura nga luftëtarët Hezbollah kanë rimarrë qytetin e lashtë Maalula, që mbahej nga kryengritësit – një tjetër sukses i tyre ky në rajonin strategjik Kalamun. Marrja e qytetit të krishterë erdhi menjëherë pas rënies së al-Sarkës, një …

Hollande-Obama, bisedojnë për sanksione të reja kundër Rusisë

Presidenti i Francës, Francois Hollande, ka biseduar me presidentin amerikan, Barack Obama, për sanksionet e mëtejshme perëndimore kundër Rusisë, ka njoftuar sot Presidenca franceze. Të dy Presidentët janë shprehur të shqetësuar për dhunën aktuale në pjesën lindore të Ukrainës, ku …

Arrestohet kanibali në Pakistan, hëngri trupin e foshnjes, policia gjeti kokën

Autoritetet policore në Pakistan kanë arrestuar në provincën Punxhab,një person të dyshuar si kanibal. Muhammad Arif, ështe arrrestuar pasi pas bastisjes së shtëpisë së tij nga oficerët , është gjetur një kokë foshnje. Bastisja e banesës së tij erdhi pas …

Lavrov në Kinë për të diskutuar rreth Ukrainës

Ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov do të qëndroj në Kinë për të biseduar më liderët e vendit në lidhje me situatën në Ukrainë. Takimi me autoritetet kineze do të mbahet dy ditë para takimit që do të mbahet në …

16 të vrarë nga sulmet në Irak

Të pakten 16 persona raportohet se janë vrarë gjatë dy sulmeve të ndara që kanë ndodhur gjatë të dielës në veri të Irakut. Sulmi i parë ka ndodhur në një pikë kontrolli të policisë në afërsi të qytetit të Kirkukut …

SHBA: Rreth 40 mijë trupa ruse në kufi me Ukrainën

Departamenti i Shtetit i SHBA-ve bën me dije se rreth 30 deri në 40 mijë trupa ushtarake ruse, vazhdojnë të qëndrojnë në kufirin mes Rusisë dhe Ukrainës pavarësisht paralajmërimit të Moskës dhe do të urdhërojë tërheqjen e pjesshme të tyre. …