Pas Brexit - Gjykata Europiane nuk do të ketë juridiksion në Britani
08/08/2017 - 13:28 Nga: Xhoi Zajmi

Gjyqtari më i lartë në Britani i ka kërkuar qeverisë të jetë sa më e qartë për mënyrën se si do të zhvillohen ligjet e Mbretërisë së Bashkuar pas Brexit.

Lord Neuberger, i cili muajin e ardhshëm do të tërhiqet nga posti i presidentit të Gjykatës Supreme, thotë se gjyqtarët do të përballen me dilema pas divorcit të Britanisë me Bashkimin Europian.

Aktualisht, legjislacioni britanik është subjekt i vendimeve të marra nga Gjykata Europiane e Drejtësisë.

Kryeministrja Theresa May ka këmbëngulur se institucioni me seli në Luksemburg nuk duhet të ketë juridiksion mbi Mbretërinë e Bashkuar pas largimit nga BE.

Sidoqoftë, gjykatat e vendit do të vijojnë të interpretojnë jurisprudencën e gjykatës europiane edhe pas Brexit e pikërisht për këtë, Lordi Neuberger thotë se gjyqtarët kanë nevojë për udhëheqje. Sipas tij, gjyqtarët nuk duhen fajësuar për keqinterpretime në raste të paqartësisë.

Gjykata Europiane e Drejtësisë mbikëqyr aplikimin dhe interpretimin e ligjit europian dhe vendimet e saj janë detyruese për çdo shtet anëtar.

Gjykatat në Mbretërinë e Bashkuar nuk duhet detyrimisht t’i binden vendimeve të institucionit të përbashkët europian pas Brexit, por mund ta bëjnë këtë nëse e konsiderojnë si të përshtatshme.

/Oranews.tv/

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

  1. kendveshtrim says:

    kjo eshte rreshqitja e malle,e prendimit eshte dobesi pa aftesi ,e cila ne menyre te paimagjinueshme coje ne zhberjen e shpejte te evropes e cila u bashkua permes interesave ,por qe koston do ta ket te malle per te gjith,arsyet ,1 niveli formimit,te elites drejtuese,1,,baza e politikave jan interesi,kjo eshte esenca,cfar eshte interesi ,interesi i nje pale per dicka eshte padrejtesi per palet tjera,nderkohe qe me ligje dhe me veprime padrejtesin krimin korrupsionin e luftojne,dhe praktikisht me emrin interes fuqishem e veprojne,nuk kan vlerat unitetin drejtesin ne to,e cila prollon ekujlibra,dobi zgjillje keto politika politikan orientalist te gjeopolitikave te interesit nuk mund te prollojne asgje me shum se nga konfiktet e jashteme qe per 100vite u shkaktuan kosto tjereve tani ,konflikti dhe kostot u plasen brenda nese din ta kuptojne ,ran ne kurthin e veprimit vet,a kan mundesi qe kjo anije me emrin perendim evrope te mos fundoset por te ulltoje si tjeret ,po sepse mundesit ekzistojne po ashtu edhe favoret,perendimi ka teknologji potenciale dhe ekonomi po ashtu dhe gjeneratat e dituris se saje ,por pa kok jo pse se kan ate,keta kan lillje direkte me stomakun ne kuptimin praktik te veprimit i komandon stomaku ,jo koka llogaria sepse vetem interesi anashkalon koken zemren shpirtin besimin zotin dhe ben lillje te ngusht me stomakun ,[egon epshin unin]kush lillet me keto ceshtja tije ka mbaruar,nese prendimoret din ta kuptojne kete esenc dhe ti kthehen vlerave unitetit drejtesis ne to te vlersojne ralitetin domosdoshmerit ndajn problemet dhe pranojne orientimet ne te kunderten e kesaje rruge qe kan ndjekur deri tani,qe eshte drejtesia ajo qarteson ,gjalleron ngroh dhe bashkon njerzit ne lumturi dhe paqe,me ose pa perendimin pjesa tjeter e botes eshte ne gjendje te gjeneroje gjitha sistemet e jetes bankar drejtimit arsimore teknologjik ,,,,/ ne vete te pavarurate afte qe te mos dominohen por dhe kjo eshte interese qe padiskutim palet i vendose ne konflikte ,prandaj per te gjith ne planetin tone te perbashket ka mbetur vetem nje shteg ullzimi zotit,drejtesia tije vetem ajo ka gjitha elementet e sigurise,te shpetimit tone ne kete udhetim nga krijuesi drejt krijuesit sejcili,me pergjegjsit e veprave te tije per ne diten e dhogaris per te humbur ose fituar xhenetin e tije cakun e perjetesise ,ju ftoj gjitheve per ne xhenetin e zotit ne nje lumturi me plot begati,perjete,e cila rrenjet i ka ne kete bote me allurim ndaj zotit botnave obligime kerkim te dituris urtesi pune dhe vepra te mira ky koment behet nga dashuria per ju per tu kujtuar shpetimin mundesit garancite ,behet per gjith ato kerkues te diturise qe kerkojne zgjillje ,per problematikat njerzore per te orientuar zgjillje pse jo dhe me gjere shpetimin njerzore ne gjitha etapat e zhvillimit vet,me respekt per kerkuesit e dituris respektuesit e saje percjellesit mbrojtesit pasuesit vepermiret deri tek lexuesist dhe respektuesit e theshte zoti ju ullzofte meshirofte falte zoti na i bashkofte zemrat tona ne mendime fjale dhe vepra te dobisheme zoti na mundesofte paqe sejcilin me veten e vet paqe me krijuesin e tije paqe me njerzit ,drejte paqes se shpirtit tone ne paqen e perjeteshme

Komento

Read previous post:
Helikopterët e Vivas shuajnë zjarrin në pyjet e Rrogozhinës

Close