Gjermania: Lamtumirë bazës ajrore të Turqisë!
19/06/2017 - 16:33

Ministri i Mbrojtjes i Gjermanisë ka deklaruar se avionët e saj luftarakë do të lënë bazën ajrore turke Incirilik duke nisur nga muaji korrik i këtij viti, për t’u transportuar në një bazë ajrore tjetër në Jordani.

Transferimi i avionëve do të pengojë të paktën për dy ose tre muaj sulmet ajrore ndaj të ashtuquajturit Shteti Islamik.

“Deri në fund të qershorit planet tona të fluturimit si pjesë e koalicionit anti-islamik janë vendosur”, i tha medias gjermane të dielën ministri Ursula von der Leyen. “Pas kësaj, ne do të transferojmë aeroplanin tonë tankist sa më shpejt që të jetë e mundur në Jordani”, shtoi ai.

Avioni i cisternave do të jetë përsëri funksional pas transferimit afërsisht në gjysmën e dytë të korrikut, sipas ministrit. Zhvendosja, megjithatë, pritet të prishë operacionet e aeroplanëve luftarakë “Tornado” për të paktën dy muaj.

“Për Tornadon kjo do të thoshte të paktën për dy ose tre muaj, dhe për avionin e karburantit rreth dy deri tre javë. Pra, do të përpiqemi të zhvillojmë menjëherë bisedime me koalicionin anti-terror, veçanërisht me amerikanët, ku mund të diskutojmë se si të mbyllim boshllëqet, në mënyrë që të mos jetë e pafavorshme “, tha von der Leyen.

Të gjitha avionët pritet të bëhen plotësisht operativ para tetorit, tha ministri.

Gjermania ka rreth gjashtë avionë luftarakë Tornado, një avion cisternë që përdoret për furnizim me karburant dhe rreth 280 trupa të vendosur në bazën ajrore të Incirlik në Turqi. Kontingjenti u vendos në bazën në përgjigje të sulmeve terroriste të Parisit në dhjetor 2015.

Gjermania nisi të kërkojë një zëvendësim të mundshëm për bazën ajrore të Incirlik të Turqisë, pasi marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve morën një goditje të re në mes të majit, kur Ankaraja bllokoi një takim të planifikuar të deputetëve gjermanë me trupat e vendosura në bazën.

/Ora News.tv/

 

 

Të parët për lajmin e fundit. Ndiqni Oranews.tvFacebook dhe në Twitter

Read previous post:
Shqipëria, i vetmi vend që përfshin në TVSH edhe biznesin e vogël

Close