Një agjent nervash është përdorur për të vrarë një ish-spiun rus dhe vajzën e tij, kanë thënë policia britanike.

Sergei dhe Yulia Skripal u gjetën të pavetëdijshëm në Salisbury të dielën pasdite dhe mbetën të sëmurë rëndë.

Një oficer policie i cili ishte i pari që mori pjesë në skenë tani është në gjendje të rëndë në spital, tha ndihmësi i komisionerit Mark Rowley, kreu i policisë kundër terrorizmit.

Z. Rowley nuk konfirmoi substancën e saktë të identifikuar.

Ai tha: "Duke vendosur që një agjent nervash është shkaktari i simptomave që na drejtojnë për ta trajtuar këtë si vrasje në tentativë, mund të konfirmoj gjithashtu se ne besojmë se të dy njerëzit që u bënë keq ishin në shënjestër".

Ai tha se nuk kishte prova për një rrezik të përhapur shëndetësor për publikun.

/Ora News.tv/