Kjo shtëpi luksoze që shihni në foto është e klasifikuar në listën e pasurive me vlerë më shumë se 5.25 milionë paund në skajin verior të Londrës.

Por, pronarët e saj, Nigel dhe Melanie Walsh bënë vendimin racional duke e vënë pronën e tyre në një lotari.

Zonja Walsh, 65 vjeçe, tha se ishte 'frymëzuar' nga gara të ngjashme dhe e vuri shtëpinë e saj në një tufë me bileta që kushtojnë vetëm £ 13.50.

Shtëpi madhështore është e vendosur në më shumë se 7.500 metra katror tokë dhe ka gjashtë dhoma gjumi dhe banjo. 

Ajo gjithashtu ka një dhomë kinemaje, një palestër, një dhomë verore, tokë përreth dhe një liqen me më shumë se 2.000 peshq.

E vendosur vetëm 22 km nga Londra qendrore, ajo ka qasje të lehtë në aeroportet kryesore dhe është e rinovuar kohët e fundit.

Përveç për shfaqje televizive, shtëpia është përdorur edhe si shkollë dhe nga ushtria për të strehuar të burgosurit italianë të luftës në terren.

Çifti, të cilët kanë qenë të martuar për 42 vjet, kanë mbajtur gjithashtu ditëlindje, tubime familjare dhe madje edhe dasmën e djalit të tyre në këtë shtëpi.

I pyetur se kush do të donte të fitonte garën, zonja Walsh tha se shpresonte që të vinte dikush që ta vlerësonte vilën.

Ata që hyjnë në konkurs duhet të përgjigjen në një pyetje dhe pastaj të blejnë biletën e tyre.

Shorti do të bëhet në mënyrë të rastësishme, me datën e mbylljes për konkursin më 16 dhjetor të këtij viti, ose më herët nëse të gjitha 600,000 bileta shiten.

/Ora News.tv/