Më shumë se 40 persona janë plagosur pas një shpërthim në një restorant, në veri të Japonisë.

Sipas policisë vendase, shpërthimi ndodhi në restorantin "Izakaya Cherry Blossom" në qytetin e Sapporos, me muret e ndërtesës që u shembën ndërsa shpërthen në flakë.

Fotografitë dhe videot nga vendi i ngjarjes tregojnë njerëzit që ikin mes flakëve të mëdha. I menjëhershëm ka qënë dhe mbërritja e forcave zjarrëfikëse, që kanë bërë të mundur shuarjen e flakëve.

"U dëgjua një zhurmë, e cila dukej si bombë. Çdo gjë u trondit."-tha një banor vendas për "The Japan Times".

Sipas zyrtarëve të departamentit të zjarrfikësve një person ndodhet në gjendje kritike për jetën, ndërsa disa të tjerë kanë marrë plagë të lehta.

Momentalisht organet kompetente po hetojnë ngjarjen, ku besohet se shkak i shpërthimit është bërë një bombël gazi në kuzhinën e restoranit./Ora News.tv/