Vrasësi serial Dennis Nilsen, i cili vrau të paktën 12 burra gjatë fundit të viteve 1970 dhe fillim të viteve 1980, ka vdekur në burg në moshën 72 vjeçare.

Nilsen vdiq në paraburgim në HMP Full Sutton në Yorkshire të shtunën, tha një zëdhënës i Shërbimit të Burgjeve në një deklaratë.

Ish-nëpunësi civil ekzekutoi dhe copëtoi shumë nga viktimat në shtëpinë e tij në Muswell Hill, në veri të Londrës.

Ai u burgos përjetë në vitin 1983 pasi u dënua për gjashtë akuza për vrasje dhe dy vrasje në tentativë, shoqëruar me një rekomandim që minimumi duhet të kryente 25 vite burg.

Autoritetet besojnë se Nilsen vdiq nga shkaqe natyrore.

Një zëdhënës i Shërbimit të Burgjeve tha: "Dennis Andrew Nilsen, data e lindjes 23 nëntor 1945, vdiq në paraburgim në HMP Full Sutton të shtunën më 12 maj 2018.

"Si me të gjitha vdekjet në paraburgim, do të ketë një hetim të pavarur nga burgu dhe avokati i provës".

Nilsen është i njohur të ketë vrarë minimumi 12 burra midis viteve 1978 dhe 1983, edhe pse fillimisht pranoi të ketë kryer 15 vrasje.

Ai kryesisht kishte në shënjestër meshkujt homoseksualë ose të pastrehë, duke joshur individë që takonte në bare ose në transportin publik në banesën e tij me oferta për alkool dhe strehim.

Nilsen, i cili vrau të gjitha viktimat e tij me anë të mbytjes, shpesh mbante trupat e në shtëpinë e tij për periudha të gjata kohore.

Ai pastaj, shkatërronte mbetjet e tyre ose duke i shpërndarë ato në banjë ose duke i djegur.

Krimet e tij u zbuluan vetëm pasi pjesët e trupit u gjetën pasi kishin bllokuar një kanal jashtë pronës së tij.

Në një intervistë të vitit 1993, vrasësi i lindur skocez tha se i pëlqente të "kujdesej" për trupat e viktimave të tij, duke ruajtur mbetjet nën dysheme ose në dollapë.

"Trupat janë zhdukur," tha ai. "Nuk ka mbetur asgjë. Por unë ende ndjej një lidhje  shpirtërore me këta njerëz ".

/Ora News.tv/