Skenaristi i famshëm William Goldman është ndarë nga jeta në moshën 87-vjeçare.

Goldman ka qenë skenaristi i shumë filmave të njohur si Butch Cassidy,  Sundance Kid dhe All the President's Men.

Ai është vlerësuar me dy çmime Oskar për punën e tij.

I lindur në Highland Park, Illinois në vitin 1931, Goldman filloi krijimtarinë e tij si romancier përpara se të hynte në botën e filmave me Masquerade në vitit 1965.

William shkoi edhe novelat e njohura Marathon Man, Magic dhe The Princess Bride

/Ora News.tv/