Presidenti i SHBA, Donald Trump i është përgjigjur liderit të Koresë Veriore, Kim Jong Un në lidhje me butonin atomik.

Në një postim në tëitter, kreu i Shtëpisë së Bardhë paralajmëroi Kim Jong un se edhe SHBA ka butonin atomik, madje më të madh dhe më të fuqishëm se Koreja e Veriut.

Gjatë fjalimit të tij vjetor me rastin e Vitit të Ri, Kim Jong Un ka tërhequr vërejtjen për atë që ai e ka quajtur “buton bërthamor” në tavolinën e tij dhe armatim, për të cilin ai pretendoi se mund të arrijë çdokund në Shtetet e Bashkuara. Por tha se ai do ta përdorte atë vetëm nëse siguria e Phenianit është e kërcënuar.

/Ora News.tv/