28 marsi në Rusi u shpall ditë zie në ndër të kujtimit të 64 personave që humbën jetën në një qendër tregtare në qytetin Siberian të Kemerovos.

Të mërkurën pranë Ambasadës Ruse në Shqipëri u zhvilluan homazhe.

Qytetarët, shtetas rus dhe jo vetëm, çuan lule dhe ndezën qirinj në këndin dedikuar viktimave.

Përvec tragjedisë, Ambasada Ruse në vendin tonë po përballet edhe më një tjetër situatë të rëndë, atë të largimit të diplomatëve.

Ditën e hënë, Ministrja e Jashtme i komunikoi ambasadorit Karpushin vendimin për dëbimin e dy punonjësve të Ambasadës.

/Ora News.tv/