Të paktën tre vetë janë vrarë, duke përfshirë një vajzë dy vjeçare që ishte duke fjetur, pasi një stuhi e fortë e pranverës ka goditur Midwest me erëra të fuqishëm dhe me sasi të mëdha dëbore.

Stuhia përfshiu gjithë Midwest këtë fundjavë, duke lënë gjurmët e mëdha të rajonit të mbuluara me borë. Qyteti i Shën Palit në Minesota u detyrua të deklarojë një emergjencë dëbore, ndërsa Minneapolis aty pranë parashikohet të ketë më shumë se 50 centimetra borë në kohën kur stuhia do të kalojë në rajon.

Aeroporti Ndërkombëtar i Minneapolis-Saint Paul, i cili u shërben dy qyteteve, u detyrua të anulonte rreth 500 fluturime. Zyrtarët e aeroportit thanë se bora po binte shumë shpejt që pengonte mbajtjen e pistave të hapura.

Qindra rrëzime u raportuan në të gjithë shtetin. Rreth 300 mijë shtëpi ishin pa energji elektrike.

Kjo furtunë do të regjistrohet si një nga stuhitë dimërore më të rëndësishme, tha Shërbimi Kombëtar i Motit, sipas Minneapolis Star Tribune. Pak kohë më vonë, shërbimi i motit shpalli stuhinë "historike".

/Ora News.tv/