Ka çelur siparin edicioni i 10 i Festivalit të Filmit për të drejtat e njeriut në akademinë "Marubi" Në ceremoninë e hapjes së Festivalit të pranishëm ishin personalitete të medias e politikës shqiptare. Në fjalën e tij të hapjes, Presidenti i nderit i Festivalit për të Drejtat e Njeriut, Teodor Orlin, rrëfeu rrugëtimin 10-vjeçar sëbashku me Drejtorin Ekzekutiv, Kujtim Çashku. "Ky është një event special, është 10-vjetori i Festivalit për të Drejtat e Njeriut. Kjo është arritje e madhe.11 vite më parë unë dhe miku im Kujtim Çashku ishim duke biseduar dhe ideja për të sjellë Festivalin në Tiranë na u duk shumë e mirë, kështu që e realizuam. Është një nder për këtë Festival që këtë vit të jetë nën kujdesin e veçante të Ambasadorit të SHBA, Donald Lu. Ky 10 vjetor ka shumë rëndësi, pasi është bërë një rrugë e gjatë për të ardhur deri këtu. Faleminderit që na keni mbështetur". I pranishëm në aktivitet ishte kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj, i cili në kuadër të javës pa makina zgjodhi biçikletën si mjet transporti. Dita e parë e Festivalit u hap me filmin dokumentar "Të jetosh në Liri" . 9 marubi

/Ora News.tv/