Kompania raketore - e kryesuar nga Drejtori i Përgjithshëm i Tesla, Elon Musk u bë pronari i raketës më të fuqishme operacionale në botë të martën, kur Falcon Heavy arriti fluturimin e saj të parë.

Gjithçka nisi në Qendrën Kennedy Space në Florida, ku Falcon Heavy përgatiti debutimin e saj në Launch Pad 39A.

Kjo është e njëjta lançuese që organizoi misionet Apollo dhe Shuttle, në kulmin e fluturimit njerëzor të U.S.-së.

Pas një serie vonesash falë erërave në lartësi, Falcon Heavy gjuajti 27 motorët e tij drejt qiellit rreth orës 3:45 lokale.

Brohorimat u dëgjuan nëpër Bregun Hapësinor të Floridas, ndërsa mijëra spektatorë panë automjetin masiv të fluturonte lart.

Dy minuta e gjysmë pas ngritjes, dy shtytësit anësorë të raketës u shkëputën nga kolona kryesore dhe filluan udhëtimin e tyre të kujdesshëm për t'u kthyer në Tokë.

SpaceX është e vetmja kompani në botë që ka zotëruar këtë veprim.

Qëllimi është që të udhëzojë nxitësit e raketave në shtëpi në mënyrë që ata të mund të rinovohen dhe të ripërdoren në misionet e ardhshme, gjë që zvogëlon çmimin e lansimeve të saj.

Hapësira SpaceX gjithashtu planifikoi të ulte përforcuesin e qendrës së Falcon Heavy në det, por mekanizmat e drejtpërdrejtë të platformës u prenë përpara se raketa të mund të shihej.

Musk konfirmoi në një konferencë për shtyp të martën në mbrëmje se raketa pati një përplasje gjatë uljes.

Sidoqoftë SpaceX arriti qëllimin të dërgonte Tesla Musk në hapësirë.

/Ora News.tv/