Vullkan Mayon në Filipine ka hedhur hi në ajër gjatë fundjavës, duke detyruar autoritetet që të evakuojnë dy fshatra në afërsi të malit dhe të rrisin nivelin e kërcënimit.

Autoritetet kanë paralajmëruar për "shpërthime të rrezikshme magmatike" të mundshme.

"Publiku këshillohet fuqishëm të jetë vigjilent dhe të mos dalë nga hyrja në rreze prej 6 kilometrash (3,7 milje) për të minimizuar rreziqet nga shpërthimet e papritura, rrënojat dhe rrëshqitjet e tokës", njoftoi të dielën Instituti Filipinas i Vullkanologjisë dhe Sizmologjisë (Phivolcs).

Vullkani, i vendosur në provincën Albay të Filipineve qendrore, nisi shpërthimet të shtunën pasdite.

Që nga shpërthimet, një "shkëlqim i shkurtër i kraterit" është vërejtur, ndërkohë që "ngjarjet e rrëkeve janë regjistruar në mënyrë të përhershme dhe po vazhdojnë", shtoi agjencia.

/Ora News.tv/