Vendimi i Gjykatës për t'i ulur 3 pikë në rënditjen e këtij viti skuadrës së Chievos, nuk është pritur aspak mirë nga presidenti i Crotones, Gianni Vrenna, i cili në një intervistë për "Radio Sportiva" e ka cilësuar vendimin si qesharak.

"Është qesharake, pasi në thelb Chievo u lejua të rregullonte llogaritë e tyre për tre vjet dhe u penalizua me një pikë në vit. Është një shaka, "-tha presidenti.

"Është një tjetër kapitull i shëmtuar në historinë e futbollit italian. Është pothuajse sikur parashikon kohën: shtyjeni hetimin deri në shtator në mënyrë që të mund të arrijnë një fjali si kjo.

"Unë jam i mërzitur pasi ne jemi një klub shumë i vogël dhe kur ndërtojmë një ekip, i kushtojmë vëmendje të veçantë bilancit. Nuk është një fushë e barabartë nëse klubet e tjera po angazhohen në kontabilitet të rremë ".-përfundoi Vrenna

Klubi Calabres bëri thirrje për të dhënë dënimin Chievos nga sezoni i kaluar, gjë që do t'i lejonte ata të merrnin vendin e veronezëve në Seria A.

Chievo u penalizua pasi krijoi një fond të rreth 25 milion euro me fitime të rreme. Prokurori Federal kishte kërkuar një zbritje prej 15 pikësh, por sot vendimi ishte vetëm tre pikë.

/Ora News.tv/