Pas 63 ndeshjeve dhe një turneu të mrekullueshëm plot me surpriza, zbret në Francë dhe Kroaci për të vendosur fituesin e Kupës Botërore 2018

Rruga e Francës drejt finales i pa ata të kualifikoheshin të qetë përmes Grupit C përpara se të shihnin Argjentinën (4-3) në një thriller, dhe pastaj Uruguajin me rezultatin e pastër 2-0.

Ata u shfaqën fitues nga ndaj Belgjikës (1-0), duke shfrytëzuar dhunti e tyre për ta arritur fitoren falë paraqitjes së shkëlqyer të Hugo Lloris në portë. Kjo fitore kundër Belgjikës shënoi ndeshjen e tyre të dhjetë të pamposhtur në total.

Kjo do të jetë finalja e dytë e radhës e Francës pas humbjes ndaj Portugalisë në finalen e Euro 2016 dhe paraqitja e tyre e tretë në finale, duke fituar një herë në vitin 1998 kur trajneri Didier Deschamps ishte kapiten. Deschamps mund të bëhet vetëm personi i tretë pas brazilian Mario Zagallo dhe Franz Beckenbauer i Gjermanisë për të fituar ËC si lojtar dhe trajner.

Pas kualifikimit të lehtë përmes Grupit D, duke përfshirë një prishje 3-0 të Argjentinës, rruga e Kroacisë drejt finales ka qenë shumë më e mbushur.

Ndërsa ata panë Anglinë 2-1 në gjysmë me një gol shtesë nga Mario Mandžukić, dy ndeshjet e tyre të mëparshme me dy ndeshje (Rusia, Danimarka) përfunduan me fitore në penallti.

Sa shumë do të dalin këto tri fitore shtesë nga Kroacia, dita do të shihet, por shteti relativisht i vogël ballkanik nuk do të mungojë për pasionin pasi ata luajnë finalet e tyre të para të mëdha dhe përpiqen të bëhen vendi i dytë më i vogël fitoni ËC pas Uruguajit.

Lojtarët për të parë: Kylian Mbappé (FRA) ka prezantuar grupin e tij të madh të talenteve këtë ËC, duke shënuar tre gola. Herë pas here, 19-vjeçari është dukur i pazbatueshëm!

Luka Modriç (dy gola) është ai që e bën Kroacinë të shënojë. Nëse ai mund të shpëtojë nga prangat e N'Golo Kanté dhe bashkë, atëherë Kroacia mund të jetë me një shans.

Franca nuk ka humbur ndaj Kroacisë në pesë takimet e tyre (3 fitore, 2 barazime), duke përfshirë fitoren në gjysmënfinalen e vitit 1998.

Kroacia tani ka luajtur nëntëdhjetë minuta më shumë se Franca në këtë Kupe Bote..

/Ora News.tv/