Një protestues "jelek verdhë" në Francë humbi gishtërinjtë e tij  gjatë përleshjeve në ndërtesën e parlamentit në Paris, ndërsa protestat hynë në javën e 13-të të tyre, shkruan BBC.

Protestuesi u përpoq të merrte një granatë prej gome dhe ajo shpërtheu në dorë, njoftoi media franceze.

Ka pasur gjithashtu një sulm zjarrvënie në shtëpinë e kreut të Asamblesë Kombëtare të Francës, edhe pse nuk ishte e qartë nëse sulmi ishte i lidhur me protestat.

Protestat e"jelek  verdhëve" filluan në mes të nëntorit mbi taksat e karburantit.

Që atëherë, ato janë zgjeruar në një revoltë kundër Presidentit, Emmanuel Macron, dhe një klase politike që shihet si jashtë kontaktit me njerëzit e thjeshtë.


Sipas shifrave të qeverisë franceze, 51,400 njerëz u bashkuan me protestat të shtunën, 4,000 prej tyre në Paris. Kjo ishte më poshtë javës së kaluar, kur figurat zyrtare e vendosën numrin në 58,600, 10,500 në Paris.

Përfaqësuesit e xhaketave të verdha diskutuan numrat e javës së kaluar, duke pretenduar se pjesëmarrja ishte më e lartë.

Në Paris të shtunën, protestuesit marshuan nga Champs-Elysees në ndërtesat e parlamentit të qytetit, ku një kontigjent i dhunshëm ndau pengesat dhe hodhi predha në polici. 

Policia u përgjigj me gaz lotsjellës dhe municionet kundër trazirave.

/Ora News.tv/