Princi i kurorave të Arabisë Saudite është mirëpritur me një makinë të larë me ar nga senatorët pakistanezë, ndërsa ka premtuar investime 20 miliardë dollarë në vend.

Mohammed bin Salman u prit nga kryetari i Senatit, Sadiq Sanjrani, ndërsa vizitoi vendin të hënën.

Një delegacion i senatit shkoi në apartamentin e Salmanit në Islamabad për t'i dhuruar atij një armë.

Vizita e Bin Salman vjen pasi Perëndimi e akuzon atë për vrasjen e gazetarit saudit në Stamboll, Jamal Khashoggi.

Më parë gjatë ditës, Presidenti Arif Alvi dhe kryeministri Imran Khan i dhanë atij titullin e nderit më të lartë të Pakistanit - Nishan-e-Pakistan (Rendi i Pakistanit).

I njohur gjerësisht si 'MBS', 33-vjeçari po bën një vizitë në tre shtete të profilit të lartë pesë muaj pasi ai u vu nën presion të madh pas vrasjes së gazetarit.

Ai ka nënshkruar marrëveshje me vlerën 20 miliardë dollarë për investimeve në  Islamabad dhe u zotua të lirojë mijëra të burgosur pakistaneze në paraburgimet saudite.

Bin Salman do të vizitojë më pas Indinë, ku do të takohet me kryeministrin, Narendra Modi për të vazhduar më pas në Kinë.

Islamabad po përballet me një krizë serioze të bilancit të pagesave dhe shpreson se marrëveshjet e mëdha të nënshkruara gjatë vizitës dy-ditore - shtatë marrëveshje të veçanta dhe memorandume mirëkuptimi - do të rrisin ekonominë e saj në vështirësi.

/Ora News.tv/