Irani thotë se një deklaratë e ministrave të Jashtëm të Ligës Arabe, të cilët dënojnë veprimet e Hezbollahut është ‘plot gënjeshtra” dhe produkt i presionit të propagandës saudite. 

Deklarata akuzon Teheranin dhe milicinë shiite libaneze për destabilizim të rajonit. Vërejtjet e Iranit vijnë pasi Arabia Saudite rivale rajonale e Riadit, i bëri thirrje Lidhjes Arabe të dalë me një zgjidhje "jo kompromisi" për t'u marrë me "agresionin" e Iranit dhe "mosrespektimin e së drejtës ndërkombëtare". Thirrja u bë gjatë një takimi të posaçëm të ministrave të jashtëm në Kajro të Egjiptit.

Në përgjigje të deklaratës së Lidhjes Arabe, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Bahram Ghasemi, i kërkoi Arabisë Saudite të ndalonte "sulmet barbare" në Jemen. Ai gjithashtu i bëri thirrje Riadit të heqë bojkotin e saj ndaj Katarit, një vend që ka lidhje të ngushta me Teheranin.

Presidenti libanez, Michel Aoun, një aleat i Hezbollahut, gjithashtu ka kundërshtuar deklaratën e Lidhjes Arabe, duke thënë se Libani i është nënshtruar "agresionit" izraelit për dekada dhe ka të drejtë të mbrohet vetë. Hezbollahu detyroi Izraelin të tërhiqet nga Libani jugor në vitin 2000. Aoun gjithashtu mohoi akuzat se grupi është një "partner në sulmet terroriste".

Duke ju drejtuar takimit të ministrave të jashtëm të Arabisë Saudite të dielën, Ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite Adel al-Jubeir tha se "duke treguar lehtësim ndaj Iranit nuk do të lërë asnjë kapital arab të sigurt nga raketat balistike". Ai shtoi se "ne jemi të detyruar të marrim sot një qëndrim serioz dhe të ndershëm ... për të luftuar këto politika luftuese".

Shefi i Lidhjes Arabe Aboul-Gheit gjithashtu dha një mesazh të qartë për Teheranin. "Ne themi në mënyrë të qartë se kërcënimet iraniane kanë tejkaluar të gjitha kufijtë dhe po e shtyjnë rajonin drejt humnerës ... Programi raketor i Iranit përbën një rrezik për rajonin".

Në një rezolutë të botuar të hënën, Lidhja Arabe tha se "nuk ka ndërmend të shpallë luftë kundër Iranit për momentin", por paralajmëroi se "Arabia Saudite ka të drejtën të mbrojë territorin e saj".

Më parë këtë muaj, Arabia Saudite akuzoi Iranin se ishte përgjegjës për një raketë balistike të nisur nga Jemeni nga rebelët Houthi, e cila synonte aeroportin në Riad. Ai paralajmëroi se masa mund të konsiderohej një "akt lufte".

Tensionet midis dy vendeve janë rritje edhe pas dorëheqjes së befasishme të Kryeministrit libanez Saad Hariri në Riad më parë këtë muaj. Shumë besojnë se dorëheqja ishte një rezultat i drejtpërdrejtë i presionit Saudit.

/Ora News.tv/