Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka pohuar se miliarderi George Soros po financon përpjekjet për të kundërshtuar planin e vendit për të deportuar mijëra emigrantë afrikanë - një akuzë që filantropisti e mohon.

Netanyahu i tha ministrave të Likud të dielën se Soros, i cili është i njohur për filantropinë e tij të thellë dhe kontributet politike ndaj shkaqeve "progresive", është duke financuar një fushatë për të minuar planin e Izraelit për të deportuar mijëra emigrantë nga Afrika.

"George Soros po financon gjithashtu protesta", tha Netanyahu ministrave, sipas Haaretz.

Megjithatë, një zëdhënës i miliarderit i hodhi poshtë akuzat e Netanjahut, duke i thënë gazetës izraelite "Haaretz", se "beson me bindje se në përputhje me me Konventën e Refugjatëve të 1951 dhe të drejtën ndërkombëtare, është e gabuar që me forcë të dërgojë azilkërkues prapa në vendet ku ata mund të përndiqen apo të vriten".

Izraeli ka nisur lëshimin e urdhrave të dëbimit për emigrantët afrikanë, duke u dhënë atyre 60 ditë kohë për të lënë vendin ose për t'u përballur me burg. Izraeli është aktualisht në shtëpi për rreth 38,000 emigrantë afrikanë dhe azilkërkues, shumica prej tyre nga Eritrea dhe Sudani.

 Që nga viti 2007, rreth 60,000 emigrantë kanë hyrë në vend përmes kufirit të tyre me shkretëtirë me Egjiptin. Izraeli ndërtoi një gardh 245 km në kufi në vitin 2013 në një përpjekje për të frenuar hyrjen.

Por, Soros nuk është i vetëm në këtë përpjekje. Në fund të janarit, më shumë se 800 rabin hebrenj në SHBA, nënshkruan një letër duke i bërë thirrje Izraelit të ndryshojë planin e saj për të deportuar emigrantët, duke argumentuar se azilkërkuesit po "ikin nga tortura, skllavërimi dhe lufta".

/Ora News.tv/