Të paktën 7 njerëz kanë vdekur dhe 46 të tjerë u plagosën pasi një tren i shpejtësisë së lartë u përplas me një tren lokal në kryeqytetin turk të Ankarasë.

Imazhet e para nga aksidenti tregojnë  trenat e shkatërruar në hekurudhë dhe lokomotivat e dëmtuara në rrugën Ankara-Konya.

Shërbimet e emergjencës, zjarrfikësit dhe ekipet kombëtare të shpëtimit mjekësor (UMKE) janë dërguar në vendin e ngjarjes. 

Aksidenti ndodhi rreth orës lokale 06:40 të mëngjesit të së enjtes.

Zyrtarët lokalë raportuan se treni me shpejtësi të lartë u përplas me një tren tjetër, pastaj me një mbikalim.

Treni po udhëtonte nga Ankaraja në qytetin e Konias në Turqinë perëndimore.

Aksidenti ndodhi në stacionin hekurudhor Marsandiz, rreth 8 km nga stacioni kryesor i Ankarasë.


/Ora News.tv/