Të paktën 15 persona kanë gjetur vdekjen dhe 40 të tjerë janë plagosur pas përplasjes midis dy trenave në Egjipt, sipas raporteve të medias lokale.

Incidenti thuhet se ndodhi jashtë stacionit të trenit në Kom Hamada, në guvernatorin e El Beheira, një zonë bregdetare në veri. Një zëdhënës i ministrit të Shëndetësisë u përmend më herët nga mediat egjiptiane duke thënë se 10 vetë u vranë dhe 15 u plagosën, teksa viktimat e përplasjes transferohen në spitale pranë skenës së aksidentit.

Numri i të vdekurve thuhet se u rrit në 15 vetë me 40 të plagosur. Burimet lokale duke përmendur zyrtarët e policisë dhe ushtrisë thanë se rreth 30 ambulanca u vendosën në vendin e përplasjes. Ata thanë se dy makina të pasagjerëve të ndara nga një tren dhe u përplasën me një tren ngarkesash.

/Ora News.tv/