Qindra hebrenj ultra-ortodoksë kanë bllokuar rrugët dhe janë përleshur me policinë në Izrael, duke protestuar ndaj projekteve ushtarake. Pamjet filmike tregojnë protestuesit që zvarriten në rrugë.

Përplasja e fundit e dhunshme midis anëtarëve të komunitetit ultra-ortodoks dhe policisë ndodhi në qendër të qytetit Bnei Brak, disa kilometra në lindje të Tel Avivit, të hënën në mbrëmje, njoftoi media izraelite. Demonstruesit bllokuan rrugën kryesore të qytetit dhe një autostradë aty pranë, që çoi në përleshje me policinë.

"Ne do të vdesim dhe do të shkojmë në burg për fat të mirë", u dëgjuan demonstruesit duke bërtitur. Banderolat e mbajtura nga ultra-ortodoksë të rinj thanë: "Ndal shtypjen e pakicës fetare në Izrael." Tubimi pasoi një protestë të ngjashme të enjten kur demonstruesit u mblodhën kundër arrestimit të një të riu, anëtar i fraksionit Radikal të Jerusalemit.

I riu refuzoi të nënshkruajë një letër që kërkon një shtyrje të shërbimit ushtarak.

Protestuesit kritikuan udhëheqësit ultra-ortodoksë në Knesset, dega legjislative e qeverisë izraelite, e cila të dielën arriti një kompromis me kryeministrin Benjamin Netanjahu mbi ligjin e diskutueshëm të rekrutimit për përjashtimin ushtarak.

Sipas propozimit, izraelitët ultra-ortodoksë do të përjashtohen kryesisht nga regjistrimi në ushtri. Megjithatë, të rinjtë do të duhet të raportojnë në zyrat e regjistrimit në mënyrë që të nënshkruajnë një shtyrje të shërbimit, një veprim që krerët e fraksioneve të Jerusalemit ende e mohojnë.

Organizatorët e protestës u zotuan të vazhdojnë "të mbrojnë pa frikë murin e judaizmit të vërtetë". Haredi është një nocion kolektiv për grupet e hebrenjve ultra-ortodoksë, të cilët e konsiderojnë veten autentikisht religjioz dhe kundërshtojnë kulturën sekulare moderne. Ndërkohë, policia tha se e lejonin protestën, por kanë "zero tolerancë ndaj atyre që kërkojnë të prishin rendin publik dhe mund të dëmtojnë paqen e publikut të gjerë".

/Ora News.tv/