Arsene Wenger ka pranuar se qëndrimi nën drejtimin e skuadrës të Arsenalit për 22 vite ishte "ndoshta" gabimi më i madh i karrierës së tij menaxheriale. Në një intervistë të gjerë me televizionin franceze "RTL", Wenger kishte për t'iu përgjigjur kur u pyet se cili është gabimi më i madh i karrierës së tij.

"Ndoshta qëndron në të njëjtin klub për 22 vjet. Unë jam dikush që më pëlqen të lëvizë shumë, por gjithashtu më pëlqejnë sfidat. Ndonjëherë kam qenë i burgosur me sfidën time".

Wenger gjithashtu zbuloi obsesionin e tij duke siguruar që suksesi i Arsenalit në fushë kishte një rëndësi të madhe në jetën e tij personale.

"Më vjen keq që kam sakrifikuar gjithçka që kam bërë, sepse e kuptoj se kam lënduar shumë njerëz rreth meje, kam neglizhuar shumë njerëz, e kam lënë pas dore familjen time, kam lënë pas dore shumë të afërm Në thelb, megjithatë, njeriu i fiksuar është egoist në ndjekjen e asaj që ai e do. Ai injoron shumë gjëra të tjera, por është një objektiv i fortë për të ndjekur në të njëjtën kohë.

"Shpesh, më pyetën nëse Thierry Henry dhe Patrick Vieira do të jenë menaxherë të mirë dhe gjithmonë i përgjigjem po. Ata kanë të gjitha cilësitë, janë inteligjentë, e njohin futbollin, kanë aftësi të shkëlqyera, por duhet të sakrifikojnë. Ky është një obsesion që mbetet në kokën tënde gjatë ditës dhe natës. Ju zgjoheni në orën 3 të mëngjesit duke menduar për përzgjedhjen e ekipit, taktikat, formimin ..."

Wenger gjithashtu zbuloi se ai hodhi poshtë mundësinë për të drejtuar kombëtaren e Francës në disa raste.

"Po, unë kam pasur rastin shumë herë që të jem menaxheri i Francës. Nuk jam i sigurt nëse ishte përpara ose pas Domenech. Ndoshta të dy ... Unë kam qenë gjithmonë më shumë i interesuar në aspektin e përditshëm të menaxhimit. Më duket shumë stimuluese. Një menaxher i ekipit kombëtar merr përgjegjësinë për dhjetë ndeshje në vit.Në një klub, ju merrni përgjegjësinë për 60-të. Droga ime është ndeshja e ardhshme, kështu që…"

Duke shikuar prapa në kohën e tij në Arsenal, Wenger vuri në dukje sezonin fantastik të Arsenalit, kur ata arritën në sezonin 2003/04 ta mbyllnin kampionatin të pamposhtur dhe pranoi se lojtarët e tij ishin fillimisht skeptikë që mund të arrihej.

"Efektivisht ne ishim të pamposhtur për një vit e gjysmë. Është një detaj interesant sepse kur fituam titullin në vitin 2002 deklarova nëpër intervista se ëndrra ime ishte të fitoja titullin pa asnjë humbje. Isha arrogant mbase. Kemi humbur titullin sezonin e ardhshëm ndaj Manchester United. Në 2003/04, pyeta lojtarët se pse nuk e morëm titullin. Ata thanë," është faji juaj ". Ata thanë:" na vure shumë presion mbi ne ". Dhe është interesante sepse u thashë atyre arsyen e vetme që ishte sepse besoja me të vërtetë, dhe pastaj e bënë atë, gjë që dëshmon dy gjëra.

"Një, nganjëherë ne nuk e vendosim nivelin e ambicies mjaft të lartë, nuk guxojmë, jemi të frikësuar, por ju duhet ta vendosni objektiva sa më paarritshme të jetë e mundur. Dy, ndonjëherë ju duhet të mbillni farën dhe të prisni të rritet."-rrëfeu Wenger.

/Ora News.tv/