Me ujëra të smeralda, qielli blu dhe një peizazh të thyer të zbrazët, Zannone ka gjithçka që do të prisni nga një destinacion gati i shkretë i ishullit italian. Ai gjithashtu ka një reputacion për diçka më të papritur:

Orgjitë

"Shikoni atë vilë të bardhë koloniale atje lart?" thotë ish-peshkatari Giorgio Aniello teksa tregon një gisht të ashpër në një vilë shkëmbore me pamje nga deti Tirren. "Kjo është aty ku Marquis Casati Stampa mbajti festa të çthurura seksi."

Aniello është një vizitor i rregullt në Zannone, duke marrë turistë në udhëtime me varkë në zonën më të egër midis arqipelagut të Pontit, në brigjet perëndimore të Italisë. Tërheqja e madhe, përveç bukurisë natyrore të ishullit, është e kaluara e saj e errët, seksi, shumica e të cilave përqendrohet rreth Marquis dhe gruas së tij, Anna Fallarino, një ish-aktore.

"Ai ishte një burrë i zgjuar, një voyer (frengjisht: vëzhgues), që i pëlqente të shikonte dhe fotografonte gruan e tij duke bërë seks me djem të tjerë të rinj," shton Aniello, duke shijuar rrëfimet lidhur me ishullin.

"Pastaj një ditë u ngop me treshet, qëlloi të dy dashnorët dhe vrau veten."

Gjatë viteve 1960, Zannone, ishte një tërheqje sekrete pushimesh që çifti elegant, aristokrat  dhe të dhënë pas aventurave seksuale merrnin me qira nga shteti.

"Fisniku shkoi për gjueti ndërsa gruaja e tij e bukur kaloi kohën duke bërë aktivitete të ndryshme," thotë Aniello.

Këto, shton ai, përfshinin zhytje në pishinat e lashta romake dhe argëtimin e vetes në plazh me burra të tjerë.

Izolimi i ishullit e bëri atë një vend të përsosur për të pritur festa të maskuara që do të kulmonin në skena të zhveshura që të kujtojnë filmin e Stanley Kubrick"Eyes Wide Shut". Dhe vendosja e saj ekzotike përputhej me fotografitë nudo provokuese të Anna-s, të bëra nga burri i saj.

Vizitorët dhe mikpritësit pinë shumë. Gjatë punës së fundit të mirëmbajtjes, grumbuj shishesh të thyer dhe copa xhami u gjetën të varrosura në tokë nga autoritetet lokale. Sipas thashethemeve, vila kishte edhe një "dhomë të fshehur pasqyre" për të spiunuar në seanca të rënda seksi.

"Vila ishte një shoqëri jetese e nxehtë," kujton ish-kujdestari Salvatore Pagano, i cili dikur jetonte pranë markezëve. "Ishte një çmenduri këtu".

Banorët që jetojnë në ishullin e afërt Ponza, nga ku nisen turet e udhëhequra sot, kujtojnë ende çiftin skandaloz.

"Ne të gjithë e dinim se çfarë po ndodhte atje," thotë udhëzuesi turistik Riccardo Peci. "Ishte quajtur" ishulli i festave të seksit ", por askush kurrë nuk shqiptoi një fjalë në lidhje me atë sërish."/ CNN/ 

/Ora News.tv/