Kanali i lajmeve shtetërore ruse “Rossiya 24” ka prezantuar një robot në një nga edicionet e lajmeve të tij.

Roboti, që u zhvillua nga Promobot në qytetin e Perm mori fytyrën e bashkë-themeluesit të kompanisë, Alexei Yuzhakov. Ai nisi të krijohej që në vitin 2017  dhe ka kushtuar më shumë se një milion rubla ($ 15,600, £ 12,000).

“Alex” tashmë ka shkaktuar një tronditje dhe disa shikues ankohen për pamjen e tij, duke e akuzuar atë për mashtrim të propagandës politike.

Roboti mund të lëvizë fytyrën dhe qafën, por ai do të quhet i përfunduar kur të lëvizë të gjithë gjymtyrët e tij.

“Rossiya 24” tha se roboti ishte me prejardhje ruse, pasi "softueri dhe pothuajse të gjithë komponentët e tij janë të prodhuar brenda vendit".

“Alex” ka dorëzuar një numër lajmesh për kanalin, duke paraqitur artikuj të lajmeve rreth bujqësisë, një forum për teknologjinë bërthamore dhe mikrofinanca.

"Duhet të theksoj se në një ekspozitë të inovacioneve teknologjike, heroi kryesor isha unë, roboti Alex,"- tha ai, me një buzëqeshje, kur prezantoi një segment rreth një konference inteligjence artificial, në Moskë.

Por krijimi i këtij roboti është kritikuar, duke e quajtur atë një mjet për propagandë.

"Njihuni spirancën e re të Rossiya 24, robot Alex. Inteligjenca artificiale, një talent për propagandë dhe një gjenerator i rremë i integruar i lajmeve është në dispozicionin tuaj",- tha një shkrues në Tëitter.

Të tjerët e përqeshën pamjen paksa të përafërt dhe rrobat e Alexit, shikimin e tij të jashtëm dhe shprehjet e fytyrës së çuditshme.

"Alex, po të mbajnë peng dhe ju detyrojnë të pini alkool, shkrepni tri herë kur të shkoni në ajër!"- shkruante një tjetër.

Një shikues i mori një shkëlqim, Alexit dhe tha se ishte një "robot shumë i mirë" ndërsa një tjetër tha se vendosja e tij ishte "një trend interesant".

Shumica e vëzhguesve mendojnë në ajër. Alex është një marifet i përkohshëm për të injektuar argëtim dhe për të nxitur teknologjinë inovative ruse në lajmet televizive.

"Për herë të parë një robot u shfaq si prezantues lajmesh në kanalin televiziv Rossiya 24",- tha kanali në faqen e saj të internetit.

/Ora News.tv/