Një grup kongresmenësh amerikanë kanë bërë thirrje që televizioni prestigjioz i Katarit, Al Jazeera të caktohet një "agjent i huaj" për "transmetimet antiamerikane dhe antisemite". Kur thuhet antisemtike nënkuptohet Izraeli.

Reagimi vjen pas televizioni po bënte një dokumentar për lobin amerikan pro-izraelit.

Një grup dypartiak i ligjvënësve amerikanë i kanë dërguar një letër Prokurorit të Përgjithshëm Jeff Sessions, duke i kërkuar atij që të vëzhgojë Al Jazeera për atë që ata thanë se po dëmtonte interesat amerikane. Rrjeti i lajmeve i financuar nga qeveria e Katarit, pohon letra, ka një rekord "transmetim radikal antiamerikan, anti-semitik dhe anti-izraelit".

Letra, e nënshkruar nga Ted Cruz, Josh Gottheimer, Lee Zeldin dhe të tjerë, pretendon se mbulimi i Al Jazeera favorizon gjithashtu organizatat terroriste të emëruara nga Departamenti i Shtetit, përfshirë Hamasin, Hezbollahun dhe Xhihadin Islamik Palestinez, si dhe Frontin e Al-Nusra.

Amerikanët "meritojnë të dinë nëse informacioni dhe mediat e lajmeve që ata konsumojnë është i paanshëm, ose nëse është propagandë mashtruese e shtyrë nga kombet e huaja," shkruajnë ata.

Thirrja për etiketimin e Al Jazeera vjen në mes të raporteve që transmetuesi i Katarit është gati të lëshojë një hetim për zbulimin e grupeve lobuese ose që i shërbejnë interesave izraelite ose që përpiqen t'u "mbyllin" gojën avokatëve pro-palestinezë në SHBA.

/Ora News.tv/