Kur ajsbergu i ri A-68 u shkëput nga Larsen C në fillim të korrikut, u konsiderua si një ngjarje historike. 

A-68 është një prej akullnajave më të mëdha që është shkëputur ndonjëherë në historinë e Antarktidës. 

Dhe tani NASA ka publikuar pamjet mahnitëse të ajsbergut gjigand 5,800 kilometra katrorë.

Shkëputja e A-68 ka ardhur si pasojë e ngrohjes globale dhe pritet që kur ajsbergu të godasë brigjet të rritet niveli i detit në mbarë botën.

/Oranews.tv/

/Ora News.tv/