MotoGP/ Ducati "thyen" mallkimin, Dovizioso pret i pari finishin

Pas më shumë se 10 vitesh, Ducati me pilotin e saj Andrea Dovizioson është kthyer të fitojë Çmimin e Madh të Çekisë. Duke u nisur nga pole, Dovizioso u ndoq nga shoku i skuadrës Jorge Lorenzo, ndërsa podi u plotësua nga kampioni në fuqi, Marc Marquez. Vetëm vendi i katër për legjendën e këtij sporti, Valentino Rossi.

"Çfarë fundjave," tha Dovizioso pas fitores së 10-të në MotoGP. "Unë prita që të jem i shpejtë, por jo si kjo.

Lorenzo ishte vetëm 0.178 sekonda para Marc Marquez që festoi paraqitjen e tij të 100 në kategorinë më të lartë duke e përfunduar në vendin e tretë, 0.368 sekonda pas Dovizioson, por që i mjaftoi për të qëndruar në kryesimin e kampionatit.

Lorenzo do të largohet nga Ducati në fund të sezonit dhe do të bashkohet me Marquez tek Honda vitin e ardhshëm.

Marquez kryeson me 181 pikë, ndërkohë që shtatë herë kampioni i botës, Valentino Rossi, i cili ishte i katërti të dielën, është i dyti me 132 dhe Dovizioso u ngjit në vendin e tretë me 113.

Më parë, Miguel Oliviera fitoi kategorinë Moto2 ndërsa Fabio Di Giannantonio fitoi garën në Moto3.